Od doby, co si pohrávám s italštinou, si začínám všímat čím dál víc, když někdo něco vysloví blbě a kroutí se mi z toho nehty na nohou. Tak třeba gnocchi. GNOCCHI jsou [ňoki], a ne „noči“, nebo „gnoči“. Tyhle malé bochánky z bramborového těsta jsou fantastická věc, poněvadž jejich příprava je neuvěřitelně primitivní a rychlá a skoro veškeré recepty, kde gnocchi hrají prim, taktéž. Dnešní recept na zapečené gnocchi s mozzarellou a rajčaty jsem našla na internetu a na první dobrou mi to znělo jako něco, co nutně potřebuju vyzkoušet… A vařit co týden! :-D
Co v článku najdete:
Potřebné suroviny
Na zapečené gnocchi
- Potato Gnocchi (1 balíček má 500 g)
- 1 plechovka loupaných rajčat (1 plechovka = 400 g)
- 1 paprika
- 1 větší cibule
- 1 mozzarella (1 balení má 125 g)
- 3 stroužky česneku
- hrst bazalkových lístků
- olivový olej
- sůl
- pepř
Na rajčatový salát
- rajčata
- 1 cibule
- Nálev – 3 lžíce cukru, 2 lžíce octa, 1 zarovnaná lžička soli, olivový olej
1. Oloupejte česnek, cibuli a očistěte papriku. Česnek rozmačkejte v lisu. Cibuli a papriku nakrájejte na drobno.
2. Na rozpálenou pánev s trochou oleje dejte cibulku a papriku a chvíli smažte, aby obojí změklo – vezme vám to do 5 minut.
3. Jakmile začnou být kraje cibulky hnědé a paprika ztratí ostré hrany, přidejte prolisovaný česnek a ještě minutku směs prohánějte po pánvi. Dávejte ale bacha, ať se vám česnek nepřipaluje. Chceme, aby pustil chuť, ne zuhelnatěl :-)
4. Na pánev vyklopte celou plechovku loupaných rajčat. Doporučuju je rozkrájet na menší kousky. To udělejte tak, že rajče naberte NA VAŘEČKU a NA NÍ každé z nich 2-3x překrojte. Opovažte se rajčata řezat nožem přímo na pánvi!
5. Vsypte na pánev gnocchi. Celý balíček.
6. Jelikož bude obsah docela hustý (záleží na tom, kolik šťávy bylo v plechovce) a vy potřebujete, aby se gnocchi aspoň chviličku vařily, klidně rajčatovou omáčku na pánvi ještě zřeďte. Prostě do plechovky napusťe trochu teplé vody (se kterou ji vlastně i vypláchnete, ať nic nepřijde nazmar) a vylejte to na pánev.
7. Zeslabte plotýnku a nechte celou směs probublávat cca 10 minut. Průběžně míchejte. Potřebujete, aby se gnocchi uvařily, směs byla hustá tak akorát a chutě se spojily. Nakonec přidejte sůl, pepř a hrst natrhaných bazalkových lístků.
8. Hotovou směs rozdělte do zapékacích misek. A vrchní vrstvu zaskládejte na plátky pokrájenou mozzarellou. A šup s tím do trouby na 180°C na cca 20-25 minut.
9. Rajčatový salát si přichystejte v průběhu toho, co se budou gnocchi péct. Nakrájejte rajčata na menší kousky a cibuli na drobno. Namíchejte si nálev z cukru, soli, octa a olivového oleje. Vše zamíchejte dohromady a nechte odležet.
Tadááá!
A to je vlastně celé. Pokud byste zatoužili po obměně, je možné do rajčatové směsi vmíchat třeba tuňáka, cuketu, nebo cokoli dalšího vás napadne. Papriku jde nahradit lilkem. Mozzarellu parmezánem. Bazalku oreganem, nebo pestem. Fantazii se meze nekladou a toto berte jako základní recept, který se dá rozšířit, nebo změnit dle libosti. Jo a samozřejmě můžete namísto plechovky koupit čerstvá rajčata a ty pak spařit a oloupat. Ale to už jsou fakt detaily.
S čím zapékáte gnocchi vy? A taky máte tendenci lidi opravovat, když něco vyslovují blbě, nebo se radši koušete do jazyka? :-D
Ahoj Bebe, zrovna tenhle recept jsem někde objevila už hodně dávno a patří mezi moje fakt oblíbené. Je rychlý, jednoduchý a taaaaaak moc dobrý. Když jsem teď kukla na tvůj článek, tak říkám…jééé to je „můj“ recept, paráda :). Takže fakt doporučuji, velká dobrota. Já ještě miluju gnocchi s jednou takovou směsí, už to tedy není tak zdravá, jako tento recept, ale vynikající moc. Na pánvičce osmažím cibulku (zesklovatět), na to pokrájená slaninka (orestovat trošku), sterilované krájené žampiony a až je to tak akorát, tak do toho nastrouhám nahrubo nivu, až se trošku rozteče a je mazlavá tak zaliju smetanou…….
A co se týká opravování lidí, když vyslovují špatně, tak to už jsem pomalu vzdala. Jako třeba puzzle, fakt jsem se snažila říkat „pɐzl“, jenže každý na mě koukal jako cože? O čem mluvíš? No tak říkám vesele pucle a ani mi to už nepřijde :):):). Stejně jako croissant…hm v obchodě jsem se se správnou výslovností nechytala, ale krosan teda neříkám. Takže tak něco mezi a raději ukážu prstem, co to vlastně chci ;). Říct někde ňoki, tak si spíš budu já připadat jak blázen, ale asi záleží, kde člověk je. Zkrátka gnoči jsou asi nejoblíbenější.
Ahojky Kati,
no vidíš, jak je to oblíbený recept! Já ho vygooglila na netu a třeba ho tam pověsil zrovna někdo, kdo ho má od Tebe. Nikdy nevíš, svět je malý! :-D
„Pɐzl“ taky nehrotím, „pucle“ to jistí. V některých případech je prostě nutné udělat výjimku, aby se člověk vůbec domluvil :-D Přemýšlím, jak vyslovuju croissant… Asi „kroasán“, nebo tak něco. A „ňoki“ si prostě vydupu :-) Akorát mě teď napadla ještě jedna věc, co mi trhá žíly – když slyším „expreso“ (ve smyslu „espresso“). Mi vždycky začne samovolně krvácet ucho. A když dotyčný/á pak ještě donese instantní něco, co vypadá jako kýbl kakaa, tak mi krvácí i oči a odmítám to pít :-D
Bebe