Vítejte u nového dílu seriálu Bylinky Dr. Popova! O hodně bylinkách prohlašuju, že jsou pro mě nepostradatelné a mám je vždycky ve svém „čajovém šuplíčku“ a nemůžu bez nich být. Ale snad žádná nemá až tak výsadní postavení, jako heřmánek pravý. A je to hodně kvůli mojí maměnce. Bolelo mě bříško? Nemohla jsem spát? Bylo mi divně? Třepala se mnou zima? Něco na mě lezlo? Maměnka uvařila heřmánkový „kamilkový“ čaj a svět byl zase v pořádku :-) Asi proto mám tuhle bylinku zaškatulkovanou jako lék na všechno a když se zrovna objeví stav „všechno je špatně, hoďte na mě hlínu“, heřmánek v hrnečku to prostě jistí a stačí ho vypít a zahřát si o něj dlaně a všechno bude zas dobré.
Asi je zbytečné vám rostlinku představovat co do vzhledu – vždyť kdo by neznal květy se sluníčkově žlutým středem a bílými okvětními plátky? Už jen pohled na tuhle kytičku dělá dobře na oči!
Působení má heřmánek hlavně protikřečové a protizánětlivé. Dá se užívat jak vnitřně v podobě čaje, tak zevně jako koupel a obklad, ke kloktání, nebo jako přísada v kosmetice. Jeho využití je neuvěřitelně široké, proto jsem se rozhodla dnešní díl bylinkového seriálu s Dr. Popov rozdělit na několik menších odstavečků, kde se budeme heřmánku věnovat a řekneme si, jak ho můžete užívat, kdy vám bude nejvíc k užitku a co všechno dokáže vyléčit. Jo a co je výhoda – heřmánek můžete v klidu naordinovat i těm nejmenším dětem!
Co v článku najdete:
Jako čaj na nervy
Heřmánek působí silně upokojivě, dokáže zklidnit rozháranou mysl a dokonce funguje i na ten šílený stav, kdy máte pocit, že vám snad srdce vzteky vyskočí z hrudi. Většinou po nějakém extra výživném telefonátu, e-mailu, nebo když se vrátíte odpoledne domů a jste v takovém stavu, že byste nejradši nakopli i futra. Tehdy je nejlepší si udělat šálek heřmánkového čajíku, vypnout televizi, mobil a vyrvat ze zásuvky zvonek, aby vás nemohl nikdo rušit. Převléct se do toho nejmilejšího a nejvíc chumlacího domácího oblečení, které doma máte a zalézt si s kouskem čokolády, čajem a knížkou pod peřinu do postele.
Nebo se obložit peřinkama, dekou a kočičem na gauči a po zbytek dne se na všechno vyprdnout. Mozek si odpočine od hektického světa tam venku, bříško zahřeje bylinkový čaj a zase bude dobře, uvidíte :-* Na dlouhodobé pití při stresu či depresi vsaďte na třezalku, pro okamžité účinky zas na heřmánek. Pro dobré spaní zase vyzkoušejte zkombinovat heřmánek a meduňku.
Čaj a napařování při chřipce a nachlazení
Heřmánek má protizánětlivé a dezinfekční účinky, dokáže zmírnit bolest hlavy a prý i snížit horečku. Pokud máte rýmu a nemáte daleko k zoufalému bušení hlavou do zdi z ucpaného nosu, vyzkoušejte napařovací seanci. Do větší misky nalejte horkou vodu, lžíci sušeného heřmánku a přidejte pár kapek tea tree oleje. Nahněte se nad misku, zakryjte hlavu ručníkem a pár minut se zavřenýma očima inhalujte. A jako bonus si pak nezapomeňte uvařit celou konvičku čaje. A nešetřete s medem! To by bylo, aby to bacily nevzdaly!
Čaj při bolestech břicha
Ať už vás trápí nadýmání, průjmy, nespecifikované bolesti žaludku, menstruační bolesti, nebo křeče – vsaďte na heřmánek. Čaj zabírá i na nervózní stavy bříška, kdy nevíte, jestli se v příštích minutách od stresu pošavlíte, nebo vám žaludek shoří zaživa. Všechny tyhle šílenosti dokáže teplý heřmánkový čaj výrazně zklidnit! A šálek můžete bez obav uvařit i malým dětem.
Kloktání – vytržené zuby, bolest v krku
Bolest v krku, nebo rána po vytrženém zubu? S obojím vám heřmánek pomůže! To první citelně zmírní, u druhého výrazně urychlí hojení. Ostatně, když se zeptáte v zubní ordinaci, v 99% případů vám heřmánek na výplachy doporučí. Informovanější zbylé 1% možná přidá i tip na šalvěj (dezinfekční), měsíček (hojivý) nebo řepík (svíravý).
Heřmánkový odvar – omývání pokožky, koupele
Jelikož má heřmánek silné protizánětlivé působení, často se využívá třeba k sedacím koupelím při hemoroidech. Nebo se s ním omývá pokožka s vyrážkami, či mokvavými ranami.
Heřmánková mast – Vyplatí se po ní sáhnout při vyrážkách, po nadměrném slunění, u ošetřování oděrek, mokvavých zranění či podrážděné pleti. Má výrazné zklidňující a regenerační účinky.
Obklady – Stejné použití, jako u masti – kousek látky namočíte do heřmánkového odvaru a přikládáte na poškozenou nebo podrážděnou kůži. Heřmánek ji pomůže rychle zahojit.
Kosmetika – Abych nezapomněla – heřmánek nejen léčí, ale i zkrášluje! Blondýnkám se pro udržení krásně světlého odstínu vlasů doporučuje po mytí právě heřmánkový oplach :-)
Pro shrnutí – jaké účinky heřmánek pravý má?
- zklidňující a uvolňující
- protikřečové
- protizánětlivé
- regenerační – urychluje hojení ran
- ulevuje od bolestí různého původu
- klidní rozbouřené nervy
Který čaj vařila maminka v dětství nejčastěji vám? A jakou bylinku považujete za tu nejuniverzálnější a máte ji doma v zásobě pořád?
Dik moc za tuhle bylinkovou serii, hrozne me to tema bavi! A uz pokukuju po strankach Dr.Popov, spousta toho se mi tam libi :-) Objednala jsem si ted nejake caje, tak uvidime. Ale myslim, ze se mi jeste nestalo, ze by me bylinkovy cajik zklamal….
Jůůů, moc děkuju za milý komentář, Tali! :-) Mám velikou radost, že Tě seriál baví! Já se v psaní o bylinkách vyžívám a líp si díky tomu pamatuju, na co je která dobrá :-)
Jinak zrovna mám uvařený ve svém litrovém hrnečku čajík – kombinaci heřmánek a konopný od Dr. Popova (Klouby). Občas hážu sáčky dohromady, když se nemůžu rozhodnout, na který mám větší chuř :-D
Bebe
Vubec neni zac :-)
Jak to, ze me to jeste nenapadlo, udelat si vlastni mix na miru? Super napad, taky nekdy provedu. Ja momentalne jedu Islandsky vanek a doufam, ze mi zabere na kasel…
Moc nerozumím tomu jak je možné, že jsem si sice článek přečetla, ale nic jsem ti k němu nepověděla! Myslím totiž na inhalování heřmánku už nějaký ten pátek a dneska jsem koupila a za chvíli jdu na to! První kolo jsem dala s Vincentkou, to je zase moje inhalovací záchrana. Pamatuju, jak jsem jako malá chtěla, aby mamka na inhalování použila nejlíp celou lahev, abych to pak nemusela pít :D A dneska si to vyinhaluju, přeleju do hrnečku, doleju čerstvou a hodím do sebe :D
Tak asi stejně, jako já, Primadonnko – čtu u tebe pravidelně, ale ke komentářům si pak sednu najednou a zaspamuju ti blog během jednoho odpoledne :-D
Sakryš, dostala jsem chuť na Vincentku! Dokážu do sebe kopnout celou láhev během jednoho dne. Prý se to nemá a dávka je tři deci, ale stejně… Mně děsně chutná! Což třeba o pramenech v Karlových Varech říct nemůžu… U těch si člověk připadá, jako kdyby olizoval železnou trubku :-D
Bebe