Už hodně receptů jsem si upravila k obrazu svému a bez mrknutí oka jim vyměnila větší část ingrediencí. A vzniklo z toho kolikrát jídlo lepší, než to původní. U čeho by mi ale při pokusu o změnu ruka upadla a chuťové buňky by raději spáchaly rituální harakiri, tak chlebíčky a chuťovky na Vánoce a Silvestra. Mám v hlavě už od dětství přesně dané, jak mají nejlepší silvestrovské chlebíčky chutnat a jakýkoli pokus o změnu je naprosto absurdní a hraničí se svatokrádeží.
Co v článku najdete:
Nejlepší silvestrovské chlebíčky – recept si pečlivě uložte! :-)
Chlebíčky i chuťovky potřebují bramborovou pomazánku. Až ji máte hotovou, pak teprve můžete přemýšlet nad doplňkovými zvláštnostmi typu pařížský salát, krabí pomazánka, apod. Ale základní sada chlebíčků je daná, jasná a nejede přes ni vlak. Jo a neplést bramborovou pomazánku s bramborovým salátem. Ten je podle mě na chlebíčky nelogický – vždyť na vece ani pořádně nedrží a na jednohubkách už vůbec ne. A tak jsem pro vás dnes ve spolupráci s BILLA přichystala recept na oslavnou variantu pohoštění pro jakýkoli svátek, narozeniny, nebo cokoli dalšího, kam se chlebíčky hodí.
Bramborová pomazánka na chlebíčky
Suroviny
- zhruba stejně velké brambory uvařené ve slupce – berte salátová „Áčka„. Brambory nejsou příliš moučné, nerozpadnou se vám v ruce a i po nastrouhání budou držet strukturu a nebudou připomínat jakousi rozhňácanou hmotu.
- 2 vařená vajíčka
- 4 sterilované okurky
- 2 střední cibule
- nálev ze zavařených okurek
- hořcice
- majonéza
- sůl
- pepř
Pečivo
- veka
- čerstvé rohlíky
Suroviny na ozdobu
- vařená vajíčka
- tvrdý sýr
- sterilované okurky
- šunka
- salám
- sterilovaná paprika
- cokoli jiného vás napadne – olivy, sardelové pasta, čerstvá paprika a okurka, aj.
Jo a nezapomeňte koupit na jednohubky i párátka! :-)
1. ze všeho nejdřív dejte vařit brambory ve slupce a vajíčka. Brambory se snažte vybírat přibližně stejně velké, aby se vám nestalo, že malinké budou rozvařené a velké ještě nedovařené. Počet brambor záleží na tom, kolik pomazánky chcete vyrobit. Ale pro představu – to, co vidíte na obrázku by bez problémů vyšlo na 2 veky a jednohubky ze 4 rohlíků. Při vaření vajíček myslete na to, že 2 budete potřebovat přímo do pomazánky a další se budou hodit na ozdobu chlebíčků – tak ať je pak nedovařujete zvlášť. Na každou veku počítejte 2 vařená vajíčka.
2. jakmile budou vajíčka i brambory uvařené (normálně do brambor píchněte nožem – pokud nekladou odpor, je hotovo), nechte je vychládnout. Vajíčka do studené vody, brambory předělejte na talíř – budou chládnout rychleji, než v hrnci.
3. připravte si cibulkový základ. Oloupejte 2 cibule a pokrájejte je na drobno. Do malého kastrolku odlejte nálev ze zavařených okurek (1/3 – 1/2 sklenice) a přisypte cibuli. Žádný olej, nic. Jen nálev a cibule. Směsku vařte asi 5 minut, aby cibulka změkla a ztratila štiplavost. Tento krok se dá úplně vynechat a do pomazánky můžete použít i cibuli syrovou, ale pomazánka je pak víc aromatická a při takové rodinné sešlosti to není vždy vítaný efekt :-) Navíc někomu syrová cibule nemusí dělat dobře na žaludek.
4. oloupejte brambory a vajíčka
5. všechny brambory, 2 vajíčka a 3-4 okurky nastrouhejte ve velké míse na jemném struhadle
Všechno zamíchat!
6. přidejte cibulovou směs, majonézu (200 ml), vrchovatou lžičku hořčice, sůl, pepř a vše zamíchejte. Nelekejte se, pokud to půjde ztuha. Teď budeme ještě kouzlit s dochucením. Mrkněte na zamíchanou pomazánku. Je mooooc hutná? Přidejte 2 lžíce oleje (slunečnicový, žádný olivový – ovlivnil by chuť!) a ještě trochu nálevu z okurek. Případně i víc majonézy můžete, pokud se vám zdá, že je jí málo. Ochutnejte. Chce to sůl? Šup tam s ní. Málo hořčice? Trošku přidejte. Chybí ještě jedna okurka? Víte, co máte dělat :-) Zní to složitě, ale věřte mi – najít dokonalou chuť není tak těžké a stopro to zvládnete.
Natírání a zdobení
7. hotovo? Šikulky! Teď namažeme chlebíčky. A jednohubky. U chlebíčků si nezapomeňte zabavit patky veky. Natřete je centimetrovou vrstvou pomazánky a s plnou pusou zahuhlejte směrem k ostatním rodinným příslušníkům, že na patky má nárok vždycky jen šéfkuchař! Pomazánkou nešetřete ani na chlebíčkách – žádné „jen zatřít dírky“ – dopřejte si, ať to stojí za to. U rohlíku to samé – nakrájejte ho na kolečka (rožky zase slupněte :-) a natírejte jak o život.
8. k finálnímu zdobení si zavolejte posily. A pořád je napomínejte, ať neužírají. A nechte výslednou podobu občerstvení klidně na jejich fantazii. Já u nás zdobila chuťovky a sýrové chlebíčky, chlap si vzal do parády ty se šunkou a salámem.
TIP na skladování – chlebíčky naskládejte ideálně do plastové misky, nebo dřevěné bedýnky (třeba ty od jahod jsou super) a přikryjte je vlhkou utěrkou, kterou jste předtím protáhli pod kohoutkem a vyždímali. Nesmí z ní valit voda, musí být jen vlhká. A skladujte v ledničce, nebo v nějaké hooodně chladné místnosti na parapetu za oknem. Chlebíčky díky utěrce nebudou oschlé, ale pěkně vláčné a měkké. Jo a bacha na domácí mazlíčky, jestli zvolíte skladování v jiné místnosti… :o)
Mimochodem – chlebíčky jen s bramborovou pomazánkou mi předloni na Silvestra udělal chlap, když jsem byla snad dva měsíce v kuse nemocná a ležela polomrtvá na gauči. Bylo to jediné jídlo, které jsem byla schopná pozřít a neobracela jsem se z něj naruby. A byla jsem za ně v tu chvíli strašně vděčná :-)
A jaký je váš tradiční chlebíčkový a jednohubkový recept? ;-)
Buďte první! Přidejte komentář