
Jednodruhové oleje Renovality jsou jak Pokémoni. Jednou jim propadnete a chcete je pochytat všechny! Že jste ještě kouzlo pleťových olejíčků neobjevili? Cha! Tak to vás největší nákupní mánie teprve potká, jen co proklikáte nabídku značky Renovality na Elnino! Když jsem fotku sdílela na Instagramu, psala mi tam dokonce Nikča, že už má doma 14 lahviček a pořád je to málo! V předchozím článku jsem vám ukázala tři oleje, na kterých si pokožka i nos vyloženě smlsne – kávový, skořicový a neroli. A dneska mrkneme na dalších pět: arganový, meruňkový, moringový, mrkvový a levandulový. A jako bonus přidám i hyaluronové sérum!
Vzhledově jsou Renovality oleje tak charakteristické, že i kdybyste z dálky viděli jen obrys, okamžitě poznáte, o co jde. Lahvičky jsou z tmavěfialového skla (kvůli uchování účinných přírodních látek) a mají dlouhou pipetku, kterou ze sklenky dostanete i poslední kapku. Následující olejíčky jsou všechny ve 100 ml balení, ale u konkrétních typů se dělají i poloviční obsahy. Ty má třeba squalan, opunciový olej, mokřadkový, nebo kukui olej. Anebo ten z granátového jablíčka. Ale u opunciového chápu, že je hlavně kvůli ceně, protože jde o nejdražší olej na světě, tak aby se vám olejová decka moc neprodražila. Jo a sérum je taky v 50 ml obsahu, abych nezapomněla. A namísto kapátka má pumpičku.
Co v článku najdete:
Jak si z tolika olejů vybrat ten pravý?
Hádám, že nejpalčivější otázka, která zákonitě napadne každého, kdo e-shop otevře a bafne na něj zástup olejů, tak který z nich vlastně potřebujete? Jak si mezi nimi vybrat?
Myslím si, že pokud trefíte olej na míru vaší pokožce, v pohodě si vystačíte s jedním, a to od hlavy až k patě. Napadá mě třeba meruňkový, nebo arganový. Ty jsou univerzální a využijete je takřka na vše. Uděláte z nich masku na vlasy, nebo jimi natřete konečky vlasů po mytí. Ošetříte obličej (od odlíčení až po péči), tělo, ruce, nohy… Nebo je přidáte do koupele. Cokoli vás napadne.
Při nanášení na čistou pokožku ale dodržujte jedno pravidlo – vždy olejem natírejte mírně vlhkou kůži. Případně si dopřejte masáž těsně po koupeli či sprše, kdy je pokožka ještě napařená. V opačném případě by se olej vstřebával velmi špatně a vy byste zůstali mastní. Zkombinujete-li olej s vodou, vše se v pohodě vstřebá a můžete se těšit na vyživenou, vláčnou a krásnou pleť.
Proč se oleje používají vždy na vlhko? O tom jsem se podrobně rozepsala v tomto článku o multifunkčním oleji Bloom od Fragile Cosmetics, tak mrkněte.
Ale abych zodpověděla alespoň částečně otázku, jak si olej vůbec vybrat, mrkneme se na jejich nejvýraznější charakteristiky a doporučení k použití.


Arganový olej
Mám vůbec mezi čtenáři někoho, kdo by o arganovém oleji ještě nikdy neslyšel? Arganový olej je lisovaný za studena a patří k luxusnějším kouskům. Je zdrojem nenasycených mastných kyselin, antioxidantů, vitaminů a fytosterolů. Působí blahodárně na pokožku zarudlou, vysušenou (i se sklonem k praskání), redukuje vrásky, uzamyká v pleti vlhkost a pomáhá kůži udržet svěží vzhled.
Olej je téměř bezbarvý a aroma je neznatelné a neutrální. Arganový olej je jeden z nejzákladnějších, které je fajn doma mít. Dá se používat samotný, nebo jej můžete přidat do vašeho pleťového krému (do té dávky, co si odeberete na jedno natření – ne do kelímku). Stačí 1-2 kapky a uděláte z něj rázem extra výživnou záležitost.
Při pravidelném používání pěstí zralou pokožku, mírní už vzniklé vrásky a oddaluje nástup nových. Proto je pro stárnoucí pleť tak oblíbený – a to jako součást receptury anti-age kosmetiky, nebo klidně i samotný.
Pro shrnutí – kde arganový olej využijete?
- Hydratace pleti – hloubkově vyživuje a zjemňuje suchou i citlivou pokožku.
- Anti-aging efekt – obsahuje antioxidanty a vitamín E, pomáhá redukovat vrásky.
- Obnova vlasů – regeneruje suché a poškozené vlasy, dodává lesk a hebkost.
- Posílení nehtů – zabraňuje lámání a třepení nehtů, vyživuje nehtovou kůžičku.
- Ochrana proti UV záření – pomáhá chránit pokožku a vlasy před slunečním poškozením.
- Léčba akné a ekzémů – má protizánětlivé vlastnosti, zmírňuje podráždění.
- Hydratace rtů – skvělý jako přírodní balzám na suché a popraskané rty.
- Masáže a relaxace – ideální jako masážní olej pro uvolnění svalů a hydrataci pokožky.
Složení: Argania Spinosa Kernel Oil (arganový olej)
Můj komentář k arganovému oleji
Pamatuju si na svou první lahvičku arganového oleje. Šlo o zelenou flaštičku od německé značky Primavera, jejíž obsah smrděl jak dětský průjem. Nekecám – normálně se mi z toho navalovalo! I jsem přemýšlela, jestli obsah není zkažený, nebo tak něco. Jelikož jsem ale o arganovém oleji četla jen samé pochvalné ódy, prostě jsem ten smrad přežila a pleť mazala. A výsledky se vážně dostavily – pleť po něm byla nádherná! Až mnohem později jsem se dozvěděla, že za nepříjemný smrádek mohly asi kozy…
Tradičně se totiž sbíraly i ty arganové oříšky, které prošly trávicím traktem místních koz, protože jejich žaludeční šťávy narušily tvrdou slupku, což usnadnilo následné lisování oleje. A právě to mohlo vést k onomu nevábnému odéru, protože pokud se ořechy nevyčistily dostatečně důkladně, mohl se do oleje dostat lehký „kozí bonus“ v podobě specifického pachu. Dnes už se ale kvalitní arganový olej získává primárně ze sušených a ručně vyloupaných ořechů, bez asistence kozího trávení. Aspoň takové vysvětlení se objevovalo na netu nejčastěji.
Arganové oleje, které jsem testovala později od různých značek (třeba i Arganeol – moje recenze tady) už voněly velmi jemně po oříškách (bez koz!), nebo měly vůni takřka neznatelnou (případ Renovality). Pozn.: o 10 let později jsem neodolala a lahvičku Primavera arganového oleje jsem si pořídila znovu (nostalgie, no – dojmy najdete v článku). A víte, co? Už nesmrděla, jako ta první!
Arganový olej vnímám jako sázku na jistotu v péči o pleť, pokud nějaký olejíček chcete a nemůžete se rozhodnout. Kor jestli je vám 35+ a cítíte, že pleť pomaloučku polehoučku ztrácí svou elasticitu (kterou jste doteď brali jako samozřejmost a nechápete, co se to v zrcadle najednou děje). Argaňáček je znamenitá volba a klidně vám ho doporučím, pokud byste měli zvolit jen jeden jediný olejový kousek.


Levandulový olej
Vynikající olej na zklidňující masáž před spaním, kdy uvolňuje napětí po náročném dni a podporuje klidný spánek. Vůně levandulky působí aromaterapeuticky a odplavuje stres. A aby toho nebylo málo, levandule také pomáhá regenerovat unavenou a problematickou pleť a činí ji jemnou a sametově hebkou.
Shrnutí – kde levandulový olej využijete?
- Zklidnění pokožky – vhodný na podrážděnou nebo svědivou pleť, například po holení nebo po štípnutí hmyzem.
- Podpora relaxace – působí uklidňujícím dojmem, skvělý na masáže nebo přidání do koupele.
- Pomoc při nespavosti a stresu – stačí pár kapek na polštář nebo do aromalampy.
- Léčba drobných poranění – antiseptické vlastnosti pomáhají hojení ranek a pupínků.
- Úleva při bolestech hlavy – jemná masáž spánků pomůže při migréně.
- Péče o vlasy – podporuje zdravou pokožku hlavy, může pomoci i proti lupům.
Můj komentář k levandulovému oleji
Pokud si na levandulové kosmetice ujíždíte a fialková kytička vás baví, můžu olej s klidným svědomím doporučit. Má překrásné autentické aroma (žádný zaprášený starobinec alá prateta Tessie), které mi evokuje skoro až pánskou vůni. Levandule od Renovality je tuze příjemný relax, který na konci dne oceníte. Tím víc, pokud máte po ruce dobrovolníka, který vás olejem namasíruje!
Složení: Triticum vulgare (Wheat) Germ Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Linalool, Limonene, Geraniol


Moringový olej
Moringa je podle Renovality doslova „dar z nebes“ a je prý považován za „Elixír života„. Jde o malý, opadavý strom, který je původem z Indie. Olej je lisovaný za studena a je osvědčeným prostředkem proti vráskám na obličeji, krku a okolo očí. Olej obnovuje vitalitu a pevnost pleti a rozzáří tvář. Používá se i na akné a různé pigmentace ve tváři. Funguje na suché a lámavé vlasy a současně působí proti tvorbě lupů a svědění hlavy.
Vůně je velmi nezvyklá a kdybych netušila, k čemu čichám, hádala bych nějaké bylinkové koření – možná dokonce Sonnentor na ryby? Aroma ale není tak výrazné, jako třeba u anti-age séra Sóley Organics, nebo séra Antonia Burrell. Moringový olej má vůni velmi jemnou a po chvíli téměř neznatelnou.
Kde moringový olej využijete?
- Detoxikace pleti – obsahuje vysoký podíl antioxidantů, čistí pleť a pomáhá proti akné.
- Protizánětlivé vlastnosti – vhodný na problematickou pleť se sklonem k zarudnutí.
- Hluboká regenerace – skvělý pro zralou pleť, pomáhá zpevnit kontury obličeje.
- Výživa vlasů – ideální pro suché, poškozené vlasy, posiluje vlasové folikuly.
- Hydratace pokožky celého těla – rychle se vstřebává a zanechává kůži hebkou.
- Pomoc při ekzémech a lupénce – uklidňuje svědění a podporuje regeneraci pokožky.
Můj komentář k moringovému oleji
Momentálně jde o můj nejoblíbenější základní olej na pleť, který s radostí používám, když jsem doma a nikam se nechystám. Tehdy si můžu chodit s obličejem pořádně namaštěným, jako kdybych proletěla friťákem a užívám si, že mě nikde nic nepne a kůže po takové denní olejové kúře vypadá perfektně! Často do dávky moringového oleje přidám i kapku arganového, nebo opunciového a pleť pak pár minutek jemně masíruju a využiju k tomu i gua sha kámen, nebo pár naučených chmatů pro masáž obličeje. Jo a věděli jste, že když se chcete zbavit třeba nosoretních vrásek, nebo té mračivky mezi očima, tak jde primárně o to, abyste tyhle svali uvolnili a zrelaxovali, aby přestaly dělat tu vráskovou „křeč“? Zajímavé, viďte?
Tip: docela mě na ukázku masáží baví instagramový účet Valeriie Veksler – mrkněte! Valeriie je moc hezká a dobře se na ni dívá, což je podle mě u face jógy a obličejových masáží stěžejní. Myslete si, co chcete, ale je vyloženě nemožné se snažit naučit něco od člověka, který vám není sympatický. A navíc u takového cvičení nevydržíte – vyzkoušeno!
Jo a ještě – moringový olej splňuje to, co jsem cca před rokem řešila – že je vhodný na suchou a zároveň aknózní pleť! Tak jestli cosi podobného řešíte, určitě moringu otestujte!
Složení: Moringa Oleifera Seed Oil (moringový olej)

Mrkvový olej
Mrkvový olej pomáhá udržovat pokožku v dobrém stavu, působí příznivě na unavenou pleť a pomáhá při regeneraci kůže. Karotenoidy dodávají pleti tmavší nádech a prodlužují výdrž opálení.
Kde mrkvový olej využijete?
- Přirozené samoopalování – dodává pleti zdravý, jemně opálený vzhled díky vysokému obsahu beta-karotenu.
- Ochrana proti UV záření – sám o sobě nemá SPF, ale pomáhá regenerovat pokožku po slunění.
- Anti-aging efekt – obsahuje antioxidanty, podporuje pružnost pleti a působí proti vráskám.
- Výživa pro suchou pleť – skvělý pro dehydratovanou pokožku, kterou zjemní a rozzáří.
- Podpora hojení – pomáhá regenerovat jizvy, strie a popraskanou kůži.
- Oživení vlasů – může dodat vlasům lesk a vitalitu, obzvlášť těm suchým a matným.
Můj komentář k mrkvovému oleji
Já si mrkvový olej poprvé koupila v Chorvatsku od Melvity a nejvíc mě na něm fascinovalo, jak dokáže na počkání krášlit nohy. Jako abyste rozuměli – rozhodně nefunguje jako laciný samoopalovák, který vás ošlehne od hlavy k patě do oranžova. To ani náhodou! Mrkváček je super v tom, že pleť po dni stráveném u vody hydratuje, ošetří, zklidní a opálení dodá šmrnc. A navíc mnohem později vyblednete. Akorát teda bacha, když se budete natírat a zároveň si plánujete obléct cosi sněhově bílého. Vemte rozum do hrsti a něco takového si raději rozmyslete – radím vám dobře! :-)
A nemusíte se bát ani vůně. Ta je stejně neznatelná, jako kdybyste se natřeli čistým slunečnicovým olejem, který máte v kuchyni.
Použití: všechny typy pleti
Složení: Daucus Carota Sativa Seed Oil, Alpha-pinene, Beta-pinene, Caryophyllene oxide, Limonene, Geraniol, Methyl Eugenol


Meruňkový olej
Patří mezi luxusnější kosmetické oleje a získává se z jader meruňky. Pleť je po ošetření velice jemná a pružná. Má zvláčňující, čisticí, výživný a regenerační účinek. Má také vysoký obsah nenasycených esenciálních mastných kyselin, zejména olejové a linoleové. Nezanechává pocit mastnoty. Dá se využít také jako vlasový zábal.
Kde meruňkový olej využijete?
- Jemná hydratace – lehký olej vhodný i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
- Výživa pleti – obsahuje vitamíny A a E, podporuje regeneraci a elasticitu.
- Podpora hojení ekzémů a podráždění – skvělý pro suchou, šupinatou nebo zarudlou pleť.
- Péče o rty – výborný jako přírodní balzám na suché rty.
- Masážní olej – lehká textura ho dělá ideálním pro masáže, aniž by zanechával mastný film.
- Olej pro jemné vlasy – nezatěžuje vlasy, ale dodává jim pružnost a lesk.
Můj komentář k meruňkovému oleji
Z dnešní olejové série jde bez debat o ten nejvoňavější kousek! Voní jako marcipán, griotka a višně v čokoládě najednou! Jestli znáte mandlovou řadu od Weledy, tak si jejich vůni vynásobte minimálně pětkrát a dostanete Renovality meruňku. Boží! Prostě BOŽÍ! A než se někdo zeptá – ano, zkoušela jsem ho i ochutnat. A ano, chutná naprosto stejně, jako voní! Což je dost blbé zjištění, protože teď se budu muset ovládat, abych ho nevykoštovala.
Složení: Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil (olej z meruňkových jader)


Hyaluronové sérum
Obsahuje nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou a růžový hydrosol. Unikátní složení zajišťuje intenzivní regeneraci a komplexní anti-vráskový efekt. Růžový hydrosol obsahuje stejné látky, jako esenciální olej. Hydratuje, osvěžuje a zklidňuje všechny typy pokožky. Používá se tak, že nanesete několik kapek séra ráno a večer na odlíčenou a očištěnou pleť (+ dekolt a krk) a jemně vmasírujete konečky prstů.
Co vám hyaluronové sérum provede s pletí
- Intenzivní hydratace – váže na sebe vodu a zajišťuje dlouhodobou hydrataci pleti.
- Vyhlazení jemných vrásek – pomáhá redukovat drobné linky a zpevňuje pokožku.
- Okamžitý liftingový efekt – pleť působí plnější, vypnutější a svěžejší.
- Podpora hojení pleti – urychluje regeneraci po akné nebo podráždění.
- Univerzální použití – vhodné pro všechny typy pleti, včetně citlivé a mastné.
- Rychlá vstřebatelnost – nezanechává mastný film, ideální pod make-up i jako součást večerní péče.
- Lepší pronikání dalších aktivních látek – pomáhá transportovat výživné složky z krémů a olejů hlouběji do pleti.
Můj komentář k hyaluronovému séru
Sérum je bez vůně a připomíná zahuštěnou vodu. Dokáže se do pleti „vpít“ během několika vteřin. Ta je pak na vláčná a hydratovaná, jako kdybyste před chvílí vylezli ze sprchy. Víte, co myslím. Fajn je, že se dá sérum v pohodě kombinovat s jakoukoli další kosmetikou. Sérum se totiž nedrolí, ani nemastí. Jednoduše jej natřete na pleť, ono do ní „vplyne“, počkáte pár minut a sáhnete třeba po oleji. Anebo krému. Jednoduché, jak facka.
Můj tip: pokud vás nebaví vrstvení, nadávkujte si trošku séra do dlaně, přikápněte některý z olejíčků a promněte ruce mezi sebou. Pak je přiložte na obličej a směsku jemně vmasírujte. Třeba mně tohle vyhovuje mnohem víc a přijde mi, že na rozdíl od postupného mazání – nejdříve sérum, pak olej – je toto mnohem efektivnější a pleť vypadá lépe. A je to rychlejší, to je taky třeba podotknout.
Jinak hyaluronových sér jsem testovala už několik – některé horší (Saloos), jiné lepší (Nobilis Tilia, Vichy Minéral 89– těch jsem měla několik!, Purity Vision). Renovality určitě řadím do skupinky, ze které bych si bez váhání vybrala znovu. Hlavně proto, že na rozdíl třeba od zmiňovaného Saloos se mi nedrolilo a bylo na pleti vážně příjemné a dobře se mi kombinovalo s čímkoli dalším.
Složení: Aqua, Rosa Centifolia Flower Water (Rose Hydrosol), Glycerin, Hyaluronic Acid, Phenoxyethanol (and) Caprylyl Glycol
Závěrem
U Renovality je největším lákadlem velký výběr druhů olejíčků – a to i takových, které jinde neseženete (moringový, kávový, neroli, mrkvový). A ruku v ruce s tím jdou i příjemné ceny, kdy za jednu lahvičku nevysolíte půl výplaty. Pokud vás láká něco olejového do pleťové (či tělové) péče zařadit, klidně se v jejich sortimentu porozhlédněte, já mám s touto značkou super zkušenosti.
Zkoušeli jste od Renovality už něco? A pokud si taky frčíte na olejíčkách – kolik jich máte a který je váš nejoblíbenější?
Ahoj Bebe:-)
pravda, že poslední dobou je o Renovality hodně zmínek, co se týče recenzí a ne/doporučování. Nejhorší na tom všem je, že i pár nedoporučení člověka odláká si cokoliv pořídit… A to bych měla problém si vybrat, abych nebrala od každého jedno balení. Jinak tedy uvidíme, třeba až dopoužiji, teď už u mě jediný olej a to malinový, tak pořídím něco od Renovality, uvidíme ;-)
Přeci jen není dobré schraňovat několik olejů najednou. Nejvíce jsem měla teď dva. Dnes vypoužívaný makadamiový olej na vlasy před mytím a ještě mi v koupelně stojí malinový od Saloos.
Krásné jaro Barča:-)
Ahojky Barčo! Máš pravdu, Renovality je teď hodně vidět. Do sortimentu značku zařadila jak Míša z Krásná Každý Den, tak Elnino.cz (i když tam nevím, jestli už Renovality neprodávají dýl). Tak možná i proto. A největší problém je vybrat si opravdu jen jednu lahvičku :-D Já toho mileráda vyzkouším spoustu, sepíšu poznatky a pak se o kosmetiku dělím (poněvadž bych ji nestihla vypoužívat a srdce by mi utrhlo, kdyby se mi doma zkazila).
Momentálně jsem si doma nechala kávový (to je láska obrovská!), moringový, mrkvový a neroli :-)
Krásné Velikonoce přeju! :-)
Bebe
Od Renovality jsem zkoušila již levandulový (skvostná vůně), růžový (silná vůně, nemusím pak již používat parfém), hyaluronové sérum (na pleti je super, hezky vyhlazuje a vyživuje) a mám zálusk na mrkvový kvůli opalování a pak také kávový, protože vůně kávy je pro mě osobně prostě top :) Na Renovality slyším samou chválu od kolegyň v práci, takže všichni si to chválíme :)
Milá Leni, levandulka fakticky nádherně voní! Ta se Renovality moc povedla! A mrkvový můžu taktéž doporučit. Třeba na bělobové nožky po zimě do kraťasů je boží! A taky nádherně zvýrazňuje opálení. A kávový? Eeeej, ten je prostě úžasný a k smrti ho miluju :-)
Bebe
Ahoj, ze začátku mi renovality oleje dělaly, na pleti hroznej bordel, ale vydržela jsem a teď mám pleť, tak ok jako snad nikdy. Asi si pleť potřebovala zvyknout na tu spoustu výživy.
Ahojky Enive,
možné to opravdu je! Mně třeba takhle dělaly neplechu různá pleťová séra a často trvalo několik týdnů, než si na ně pleť postupně zvykla. O to výraznější byly ale pak výsledky a já zírala, že můžu mít tak pěknou pleť :-)
Bebe
Zdravíčko,
taky jsem propadla této značce. Mám pár olejíčků ( malinový – mňamka; banánový – tak ten tak úžasně voní, že bych ho nejraději snědla; granátové jablko – je fajn ale raději zůstanu při opunciovém – ten je na zralou a stárnoucí pleť úplná bomba). Hyaluronové sérum používám také, ale mám s tím trochu problém. Pro mne má nepříjemný odér a také po aplikaci hodně stahuje pleť. Musím hned zvlhčit pokožku a nanést olej. Na netu jsem se dočetla, že se mrkvový olej dá použít místo opalováku, že má vysoký UV faktor, ale neředěný může způsobit alergickou reakci. Tak mám z toho trochu obavy, jelikož jsem alergik a ledacos mi z kosmetiky nesedne.
Když tak o olejíčcích čtu (banán, malina, granátové jablíčko), tak mě začíná normálně honit mlsná! :-D To sérum pleť opravdu maličko stáhne (dnešní postřeh ráno), ale zároveň u mojí suché pleti vytvoří takový zdravě lesklý (nemastný) dojem. Je teda fakt, že ho nepoužívám samotné, ale po pár minutách přidávám i krém, takže pak to případné pnutí nevnímám.
Pořád se nemůžu rozhodnout, co si o tom používání olejů namísto opalovacího krému myslím. Jakože jo, na jednu stranu přirozené SPF obsahují (třeba zrovna u malinového je udáváno 30-50 SPF, většina olejů se pohybuje kolem 6, výjimky jsou vyšší). Ale já nevím. Když jedu na dovolenou, spoléhám přece jen raději na klasický opalovací krém (ač přírodní). Ohledně alergické reakce netuším – vím o tom, že některé oleje jsou tzv. fotosenzitivní. To znamená, že se po jejich použití nesmí na sluníčko, jinak hrozí kožní reakce – od vyrážek, až třeba po pigmentové skvrny. Třeba u třezalkového to takhle tuším je.
Pro alergickou a hodně citlivou kůži, které jen tak něco nesedne, bych u péče vsadila třeba na mandlový, nebo meruňkový olej. Ty jsou tak jemné, že se používají třeba i na nejmenší miminka :-)
Bebe