Naposledy aktualizováno 29 ledna, 2024
Hodně vody uplynulo od výroby mé první konopné mastičky. Mám doma poslední kelímek. A ještě více času uteklo od stvoření květového hydrolátu ze slaměnky, kdy jsem improvizovaným destilačním přístrojem z kastrolku a pařáčku na knedlíky vyrobila svou první lahvičku květové vody. Nicméně díky nabídce od NATUREAL, která se neodmítá, jsem se hecla, že zkusím sepsat, jak jsem vyráběla kosmetiku. Já si poručila BIO bambucké máslo a tea tree vodičku, v Natureal mi jako bonus přidali olivový skvalan, červený jíl, aloe vera v oleji a rozmarýnový extrakt. Co z toho vzniklo? A nepodpálila jsem při výrobě barák? Všechno se dozvíte. Pohodlně se usaďte a dejte mi 10 minut.
Co v článku najdete:
- 1 Se vší pokorou a nadšením pro věc :-)
- 2 Bambucké máslo
- 3 Tea Tree voda/hydrolát
- 4 Aköma Olivový skvalan
- 5 Aköma Aloe Vera olejový extrakt
- 6 Aköma Rozmarýnový extrakt
- 7 Aköma Červený jíl
- 8 Jak pejsek, kočička a chroustík vařili kosmetiku
- 9 Mastička
- 10 Pleťový peeling
- 11 Tělový peeling
- 12 Dvoufázový oličovač
- 13 Tonikum
- 14 Balzámek na rty
- 15 SOS balzámek
Se vší pokorou a nadšením pro věc :-)
Ze všeho nejdřív bych ráda prohlásila, že se nepovažuju za buhvíjakého experta v přípravě vlastní kosmetiky. K lidem, kteří ručně vyrábí všechny ty úžasnosti, které já potom s chutí recenzuju na blogu, se nemůžu rovnat ani z rychlíku. Pro představu: zmiňované výrobce si představte jako vyhlášené malíře, kteří běžně vystavují v největších galeriích světa. A já si doma maluju voskovkama obrázek na čtvrtku vytrženou ze sešitu. Navíc levačkou. Nohou. Během kocoviny. Takže chápeme se na úvod, že jo? :-)
No přesto jsem se nadšeně pustila do výroby produktů, které mi v mém arzenálu buď docházely, nebo chyběly úplně. A tak jsem si postupně ukuchtila tělový peeling, pleťový peeling, tonikum, odličovač, balzám na rty, SOS balzámek a samozřejmě i osvědčenou konopnou mastičku. Kterou jsem oproti první verzi vylepšila. Ale o tom podrobněji dál.
Článek rozdělím na dvě části. Nejdřív vám ukážu přísady, které jsem se rozhodla do svého tvoření zahrnout. A ve druhé polovině mrkneme, jak dopadlo samotné tvoření. Ingredience z Natureal:
Bambucké máslo
Bambucké máslo mě zaujalo na první dobrou a brala jsem ho jako základ, bez kterého bych se do vaření ani nepouštěla. Natureal je navíc v BIO kvalitě, nerafinované a čerstvé. Jemně voní po oříškách a bílé čokoládě, což dodává každému výrobku fantastický voňavý základ. Jo a pochází z Ghany, což je v západní části Afriky.
Výhoda bambuckého másla? Můžete ho používat i samotné! Hydratuje pokožku, částečně ji chrání před UV zářením a regeneruje kožní buňky. Využijete ho doslova od hlavy k patě. Natřete s ním obličej, rty, ruce, nohy, tělo a dokonce i vlasy (vmasírovává se do kořínků).
Výhoda pro domácí nadšené výrobce kosmetiky? Máslo vám dodá sebevědomí, protože ho stačí akorát rozpustit ve vodní lázni, přidat k němu jen éterický olejíček a tadááá – kosmetika je na světě!
Tea Tree voda/hydrolát
Čajovníková vodička od značky Naturally Thinkig je z Austrálie a vznikla jako vedlejší produkt během výroby esenciálního oleje. Je určena pro problémovou pleť, protože má antibakteriální a antimykotické vlastnosti. A taky osvěžuje pleť, reguluje její tón a dá se dokonce využít po holení namísto přípravků s alkoholem. Z čehož plyne, že se dá aplikovat na pleť přímo. Buď pomocí rozprašovače, nebo na vatový tamponek, případně můžete vodu přidat i do koupele. Anebo, stejně jako já, do základu kosmetiky namísto čisté vody.
Aköma Olivový skvalan
Jedna z věcí, která mě zajímala nejvíc! Skvalan je čistě rostlinná záležitost, která se získává z oliv. Funguje jako přírodní facelift a antioxidant. Má výjimečné účinky na pokožku, kterou regeneruje a hydratuje. Prý kůži prochází rychlostí 2 mm za sekundu (jakože fakt? Nebyl to překlep?), urychluje její regeneraci, redukuje výskyt vrásek, ulevuje dehydrované pleti a pomáhá předcházet vzniku stařeckých skvrn.
Olivový skvalan je bezpečný pro všechny typy pleti a dá se použít na kůži přímo. Stejně tak jej ale můžete přidat do krémů, tělových mlék, pleťových sér, apod. Je také vysoce stabilní proti oxidaci.
Aköma Aloe Vera olejový extrakt
Aloe Vera si vždycky představuju jako slizovitý gel, který vymačkáte z čerstvě utrženého lístku. No tady je aloe extrakt v kokosovém oleji. Výhoda? Oproti čistému aloe vera gelu se extrakt v oleji snadněji vstřebává do kůže. Navíc je olej přirozenou konzervační látkou, takže bude mít delší trvanlivost, než samotný gel.
Aloe olejový extrakt se dá samotný aplikovat třeba i na opary, nebo puchýře. Vyzkoušené to zatím nemám, ale musím si info zapamatovat, až namísto kecek obuju balerínky a nožky, které si za zimu přivykly na chundelaté ponožky, mě za to budou prvních 14 dní nenávidět :o)
Aköma Rozmarýnový extrakt
Extrakt z rozmarýnu je silný antioxidant, který se dá použít k prodloužení životnosti olejů a másel. A to bez toho, abyste museli používat syntetické konzervační látky. Této vlastnosti rozmarýnu jsem ostatně využila i u své první mastičky z bambuckého másla, kam jsem rozmarýnový olejíček také přidávala. Rozmarýnový extrakt Aköma se získává CO2 extrakcí z čerstvých listů rozmarýnu, tedy si zachovává největší možný počet bioaktivních složek.
Extrakt z rozmarýnu se může míchat s oleji, či produkty na bázi olejů. Může ale oddálit oxidaci i ve vodě rozpustných sloučenin. Jo a má také antimikrobiální a protizánětlivé účinky.
Aköma Červený jíl
Červený jíl (Montmorillonit) je známý jako „živý jíl„. Jeho obsah minerálních látek má sílu podporovat produkci enzymů a používá se na podporu zdraví zvířat i lidí. Obsahuje vápník, železo, hořčík, draslík, mangan a oxid křemičitý. Plus stopové prvky ostatních minerálů.
Jíl má vynikající čisticí a detoxikační účinky, vytahuje z kůže toxiny a pohlcuje je. Dá se použít jako maska, nebo zábal na tělo. Přidává se do tělových a pleťových peelingů, je to složka krémů proti akné, je antibakteriální, má antiseptické, dezinfekční a čisticí účinky. A taktéž kůži zbavuje odumřelých buněk a regeneruje ji.
A teď ta největší výzva! :-)
Jak pejsek, kočička a chroustík vařili kosmetiku
Co vás možná zarazí na první dobrou? Že nemám přesný recept. Ani váhu. A dokonce mi chybí i papír, který by byl popsaný miliardou vzorečků s propočty správné konzistence, pH a dávkováním. Původně jsem to měla v plánu. Ale chce taková příprava strašně moc předchozích zkušeností. Takže pokud jste taktéž kosmetický zelenáč, zákonitě se v tom musíte ztratit a z původního nadšení vám zbudou jen zoufalé oči pro pláč. Si myslim. Podle sebe.
Suroviny
A tak jsem na to šla jinak. Jako první jsem si do velké krabice shromáždila veškeré suroviny, které jsem doma našla a daly by se při výrobě použít. Mimo věcí z Natureal jsem si nachystala i jednodruhové olejíčky Renovality, lahvičku extraktu z grepových jader Saloos, esenciální oleje Saloos a Nobilis Tilia, kávu, cukr, kokos a jeden saturejkový hydrolát od Altho. A samozřejmě bylinky, které jsem chtěla využít do masti.
Obaly
Druhý krok? Zalovila jsem v druhé krabici v kuchyni, kde skladuju prázdné obaly od kosmetiky. Nejčastěji skleničky a kelímky, nebo šikovné rozprašovače, které se dají doplňovat. Všechny obaly jsem pořádně vydrhla.
Dezinfekce
Dál jsem si do velkého kýble napustila pár litrů vody a nechala v ní rozpustit jednu dezinfekční tabletu Milton (jop, tu samou, se kterou dezinfikuju menstruační kalíšek). Do této lázně jsem naložila všechny vymyté obaly od kosmetiky, které jsem plánovala použít, lžičky, míchátka, apod. Budete potřebovat papírové utěrky. A taky vydrhnout kredenc, kde budete celé dílo tvořit. Někomu se to může zdát přehnané, ale přeci si celou práci nepodělám tím, že budu líná vydezinfikovat například víčko a pak se mi kvůli tomu kosmetika zbytečně brzo zkazí.
Mastička
Dál už jsem postupovala stejně, jako pejsek a kočička, když vařili dort. Co se mi líbilo, to jsem uvážlivě smíchala :-D Začala jsem osvědčenou klasikou (která se připravuje 3 dny), a to mastičkou. V kastrolku jsem ve vodní lázni rozpustila většinu bambuckého másla. Jakmile bylo hotovo, přidala jsem vybrané bylinky (konopí a měsíček) a směs cca hodinku udržovala tekutou. Poté jsem budoucí mastičku nechala do dalšího dne odstát. Druhý den jsem ji zase rozehřála a hodinku občas zamíchala. A zase nechala být. Třetí den jsem směsku roztopila a přefiltrovala přes jemnou tkaninu do vydezinfikované misky. A následovala ještě jedna filtrace, aby v masti nezůstaly drobečky bylinek, které by pak mohly dráždit kůži.
Přefiltrovanou tekutou mast jsem vrátila do vodní lázně, aby mi neztuhla. A přimíchala jsem od oka kokosový olej, arganový olej, olivový skvalan Aköma, extrakt z grepových jader, rozmarýnový extrakt a esenciální olej Rozmarýn. Promíchat, přelít do vydezinfikovaných a usušených obalů a hurá čekat na ztuhnutí. Oproti svému prvnímu mastičkovému pokusu jsem tentokrát udělala drobnou změnu. Aby nebyla mast tak tvrdá, ručně jsem ji vyšlehala. Výsledek? Mastička se mnohem líp nabírá a roztírá a nedrolí se mi. To asi i díky přidaným olejům. Takže paráda!
Momentálně jde o můj nejlepší výrobek, na který jsem tuze hrdá :-) Mast voní jako kombinace bílé čokolády, měsíčku a konopí. Kdyby mi někdo tvrdil, že je v tom i vanilka, nebudu o tom pochybovat. Mastička se roztírá fantasticky a používám ji na všechno možné (od suchých loktů a kolen, odřenin, štípanců, až třeba po záděrky, vysušené paty, nebo klidně na rty). Dokonalost sama :-)
Pleťový peeling
Další věcí, na kterou jsem fakt pyšná, je pleťový peeling. Štěstí začátečníka mi nejspíš vedlo ruku při výběru ingrediencí a mně se podařilo stvořit peelingový skvost! Směs je hodně suchá a musím ji ředit vodou, nebo čisticím gelem na obličej. Podobně jsem to dělala i u šípkového peelingu Navia. Peeling je velice jemňučký, po naředění parádně krémový a během použití se nedrolí. A nevím, jak je to možné, ale voní jak bílá káva, nebo spíš Melta. Zajímavé! Pleť nechává krásně hebkou a vyhlazenou a já mám z něho velikánskou radost!
Složení je: káva, Aköma červený jíl, kokosový olej, bílý cukr, meruňkový olej, arganový olej, strouhaný kokos. éterický olej levandule
Tělový peeling
A když už jsem měla peeling pleťový, umíchala jsem si zrovna i jeho tělovou verzi. Jelikož je mnohem větší, volila jsem jiné složení. Co si budeme nalhávat, některé ingredience by ve velké spotřebě fakt bolely. Zvláštní je, že i tenhle peeling voní jak bílá káva :-) A taky ho míchám se sprchovým gelem, nebo vodou.
Ingredience: káva, bílý cukr, řepkový olej, kokosový olej, olivový olej, Aköma červený jíl, éterický olej Cedrové dřevo, éterický olej Citron
Když už jsem byla v ráži s červeným jílem, popustila jsem uzdu fantazii. A připravila sypkou směs na pozdější umíchání pleťové masky. Malou skleničku jsem naplnila do půlky červeným jílem. A zbytek dosypala bambusovým černým uhlím. Jestli to teď čte někdo znalý surovin a poměrů, tak si dost možná učůrnul smíchy. Se nedivim. Víte, že to černé uhlí docela slušně barví…? Když jsem chtěla směs po deseti minutách z obličeje smýt, tiše jsem zaklela. A má první myšlenka se ubírala směrem k ředidlu, nebo odlakovači. Jsem vypadala jak černoušek BUBU! Po SMYTÍ! Naštěstí se mi podařilo barvu sundat dvoukrokovou čisticí péčí od Whamisa. Nejdřív olejový čistič, pak pěnový. Ale zatrnulo mi slušně, to vám povím… :-D
Dvoufázový oličovač
Výrazně povedenější pak byl pokus o dvoufázový odličovač. Jelikož se mi strašně líbil ten od Savon. A chtěla jsem vyrobit něco podobného. Jako složením jsou od sebe na hony vzdálené, ale účinek je stejný. Oči s oleji neodličuju, protože díky nim vždycky prd vidím další dvě hodiny. Ale na obličej? „Tož dobře to čistí“! :-)
Smíchala jsem: saturejkový hydrolát, meruňkový olej, Aköma Aloe Vera v kokosovém oleji, neroli olej Renovality, olivový skvalan Aköma, mandlový olej Weleda, rozmarýnový extrakt Aköma, extrakt z grepových jader Saloos, éterický olej Levandule
Tonikum
Za úspěch považuju taky tonikum, kterému jsem navíc našla super balení od Mylo Růžové rosy. Používám ho na dočištění pleti, nebo klidně na osvěžení během dne.
Složení: saturejkový hydrolát, tea tree hydrolát Naturally Thinking, rozmarýnový extrakt Aköma, extrakt z grepových jader, éterický olej Levandule
Balzámek na rty
Jelikož jsem bambucké máslo nespotřebovala všechno, napadlo mě vyrobit si i nějaké mini balzámky na rty. A protože chlap dlouho opěvoval jeden medový, co nedávno vypotřeboval, zkusila jsem med přidat do své receptury. A stvořila jsem balzámek, který bych nejraději sežrala i s kelímkem a mazala se jím stopadesátkrát denně, jak je slaďučký a dobručký! Akorát bych udělala změnu v případě, že bych chtěla vyrobit balzám v tyčince. Přidala bych do složení včelí vosk. Ten by víc držet strukturu a nedovolil balzámku, aby se roztekl.
Složení: bambucké máslo Natureal BIO, med, extrakt z grepových jader, éterický olej Citron, éterický olej Vanilka
SOS balzámek
Posledním kouskem je SOS balzámek, který jsem si chtěla vyrobit od první chvíle, kdy jsem poprvé držela v ruce lahvičku Aköma Aloe Vera v oleji. Postupovala jsem stejně, jako u balzámku na rty. Akorát složení bylo trošku jiné: bambucké máslo Natureal BIO, kokosový olej, Aköma Aloe Vera extrakt v kokosovém oleji, extrakt z grepových jader, esenciální olej Levandule
Tak. Co vy na to? Už jste si někdy zkoušeli vyrobit domácí kosmetiku? A jak to dopadlo? :-)
To zní všechno dobře, jsi šikulka :-). Já se radši do podobných experimentů ani nepouštím.
Dobré ingredience má taky ekokoza.
Děkuju za komentář, Péti! :-* O Ekokoze taky vím, ale ještě jsem tam nic neobjednávala. Si teď honem nemůžu vzpomenout, kde jsem brala to první máslo na konopnou mastičku… Ale tuším to taky Ekokoza nebyla :-)
Bebe
Moc se Ti to povedlo Bebe! Moje babička dělá konopnou mast ze sádla. A musím říct, že je moc fajn! Ale z bambuckého másla musí být ještě lepší. Tenhle článek je moc užitečný! Budu se k němu ráda vracet :)
Děkuju Luci! :-) :-* Moje babička taky dělávala sádlové mastičky! Si pamatuju skleničku s řepíkovou mastí. Ale nikdy jsem ji teda nezkoušela… :-D
Krásný velikonoční víkend přeju!
Bebe
skvělý článek = pobídka k činosti :-)
zkoušela si někdy i pleťovou květovou vodu?
a těším se na další články
Milá Leo, děkuju za milunký komentář! :-) A ano, květovou vodu jsem zkoušela jednou – slaměnkovou. A dopadlo to teda skvěle (se musim pochlubit). Ale zatím zůstalo jen u prvního pokusu :-D
Bebe
Zdravíčko, také jsem zkoušela vyrábět kosmetiku. Ale nějak mi na alergickou pokožku nevyhovovala. Asi ty éterické oleje, kterými jsem mastičky vylepšovala. Jediné u čeho jsem vytrvala a dlouhodobě používám a jsem nadmíru spokojená je odličovací dvoufázová voda. Dokonce s ní odličuji i řasenku. Nikdy bych nevěřila, kolik bordela z obličeje touto vodou odstraním dokonce i ráno. Dvoufázovka se skládá z růžové vody (kupuji ve větším balení,dá se použít i do dezertů) a jobového oleje. Do menší lahvičky si naleju asi dvě třetiny této vody a doplním jednou třetinou oleje. Před aplikací na tampon důkladně lahvičku protřepu.
Nad nášupem odličovací vodičky taky uvažuju, byla vážně skvělá! :-) A růžová voda s jojobovým olejem zní jako moc fajná kombinace. Píšu si! :-)
Bebe