„Co to piješ?“, ptá se drahá polovička. „Čaj“, já na to. „Korejský ženšenový čaj Kombe. Povzbuzující. Má to fungovat podobně jako kafe, ale nebudeš po tom vidět zvuky a nešlehne tě, když toho vyzunkneš víc.“ Zatvářil se zaujatě: „A z čeho to je?“ Vylovila jsem z paměti info z letáčku: „Z červeného ženšenu. A je v tom ještě jujuba. Ovoce, které má prý strašně moc vitaminu C. Chceš ochutnat?“ Chlap zařadil zpátečku: „Jestli to chutná tobě, tak to asi nebude nic pro mě…“
Máme totiž s drahým diametrálně odlišné chutě ohledně pití – on si neumí představit život bez sirupu a sladkých limonád, přičemž mně se z nich ježí zátylek. Ale přemluvila jsem ho, ať si cucne z mojí skleničky, kde jsem předtím rozmíchala jeden sáček Kombe ve čtyř deci. „Vždyť to nemá žádnou chuť…“, zmateně zamlaskal, jako kdyby nemohl nastartovat chuťové pohárky. A já se mu vlastně nedivím. 1 pytlík se má rozmíchat v 80 ml, takže když ho uděláte skoro do půllitru, chuť jde do kopru (což mně neva, jindy piju čistou vodu). A tak jsem udělala ještě jednu dávku podle návodu a dala mu pokoštovat ještě jednou. Reakce?
Co v článku najdete:
Jak čaj Kombe chutná?
Shodli jsme se, že Kombe chutná jako výluh z vlašských ořechů v hodně ředěném jablečném džusu. A míň sladké to je. Nechává přesně tu chuť, kterou vám udělá vlašský oříšek, když ho sníte. Živě si to představte – jak máte zvláštní stáhnutý pocit na špičce jazyka, kterou neudělá nic jiného, než právě vlašák. Jakože zajímavé a mně chuťově příjemné. A nemám potřebu si ani čajík jakkoli doslazovat. Na mě je sladký až dost.
Jediné, čím si pití ozvláštňuju a co mi velice šmakuje, tak přidání kolečka citronu. A užívám si tenhle nápoj 1-2x denně. Podle toho, jak moc zrovna padám k zemi a jestli potřebuju fungovat i s vybitýma baterkama. Protože nebudeme si lhát do kapsy – můj poslední zoufalý pokus o oživení, kdy jsem zkombinovala energy drink a kafe nedopadl úplně nejšťastněji… Slyšela jsem trávu růst ještě ve 4 ráno a tep se mi zklidnil až se svítáním. Silně vám nedoporučuju něco takového zkoušet.
Co všechno Kombe umí a s čím vám dokáže pomoci
Ale tohle je recenze Kombe čajíku, takže to celé pojďme uchopit nějak logicky. Jak jsem naznačila v úvodu, Kombe je ženšenový čaj, který je spíš chápán jako doplněk stravy. Má na organismus všestranně pozitivní účinky, a to jak po fyzické, tak po psychické stránce. Takže – k čemu se Kombe používá?
- zlepšuje kognitivní funkce (paměť, koncentrace, pozornost, rychlost myšlení, vyjadřování i vnímání, prostorová orientace)
- snižuje psychickou únavu a zlepšuje schopnost řešit problémy
- chrání před negativními důsledky dlouhodobého stresu
- napomáhá hubnutí díky aktivaci metabolismu
- zabraňuje vzniku nových vrásek, redukuje ty stávající, zvyšuje tvorbu kolagenu a chrání buňky před UV zářením
- odbourává alkohol v krvi až o 50% a významně zlepšuje stavy kocoviny
- zvyšuje libido a povzbuzuje erekci u mužů (neptejte se jak, nevim :-)
- vykazuje stimulační i inhibiční účinky na centrální nervovou soustavu a může ovlivňovat přenos nerovvých signálů
- zlepšuje svalovou činnost a prokrvení tkání
- dodává energii pro tělo i mysl, zlepšuje vitalitu
- pomáhá dosáhnout normální hladiny krevního cukru
- přispívá k přirozené obranyschopnosti těla a zlepšuje funkci imunitního systému
Ruce nahoru, komu se rozšířily panenky s myšlenkou, že téhle věci potřebuje aspoň kamion? A přihlašte se i vy z vás, kterým na mysl přišel film „Všemocný“ s Bradleym Cooperem v hlavní roli? :-) Jak je možné, že něco takového dokáže obyčejný čaj? Není to jen reklamní kec a šikovná vábnička na ty nejzoufalejší z nás, pro které je nadlidský úkol vstát z postele, ačkoli mají za sebou svých 10 hodin spánku? Povím vám, čtěte dál.
Jako kafe. Ale napsané jinak. (John Coffey, Zelená míle)
Kombe tvoří tři složky. Extrakt ze šestiletého kořene červeného korejského ženšenu pravého, extrakt z jujuby a pomocná látka – glukóza. Toť vše. Když si čajík koupíte, přijde vám krabička, ve které najdete dvacet, padesát, nebo dokonce 100 ks sáčků s granulátem, který se rozmíchává (dřívkem, nebo plastovou lžičkou) v teplé, či studené vodě. Podle toho, co je vám příjemnější na pití. Návod velí, že obsah jednoho pytlíku vysypete do 80 ml vody, rozmícháte a vypijete. Je možné Kombe pít jednou, dvakrát, nebo dokonce třikrát denně. Podle potřeby. Nápoj si můžete přisladit i medem, nebo jiným sladidlem. Já si míchám Kombe ve studené vodě (teplou vodu nedokážu pozřít) a rozpouští se bez problémů během chviličky. Jo a ředím ve větším množství, než je zmiňované skorodeci.
Jak často a dlouho Kombe pít
Bylo mi řečeno, že ideální je pít čaj dlouhodobě (1-2 šálky denně), že účinky sice nastupují pomalu, ale o to citelnější a trvalejší pak jsou. A že se dá Kombe pít i večer. I když totiž ženšen dodává energii a má povzbudivé účinky, není to stejné nakopnutí, které vám uštědří káva, nebo čaj. Kombe vám prý zvýší chuť k životu, dodá pozitivní energii a rozsvítí vaše vnitřní světlo. Nemá vůbec vliv na usínání, či klidný spánek.
Pozn. k balení: kdyby někoho zajímalo, proč má Kombe takový obal, jaký má – tedy plastový pytlíček. Je to proto, že Kombe je velmi citlivé na vnější podmínky (zejména na vlhkost) a z toho důvodu není možné jednotlivé dávky zabalit jinak, než do podobných materiálů, které musí být hermeticky uzavřené. To zaručuje kvalitu přípravku. Tož tak.
Výchozí stav mého mozku :-)
Předně bych ráda zdůraznila, že jsem silně skeptický jedinec, který se znechuceně ušklíbne i nad sáhodlouhou vědeckou studií s tvrzením, že si ji beztak někdo vycucal z prstu a komusi na objednávku. Jedním dechem ale pokrytecky dodávám, že když je mi ouvej, z hloubi srdce věřím, že se mi nemůže nic zlého stát, když budu v ruce žmoulat andělíčkový amulet, co mi visí na krku. Na což žádnou studii nepotřebuju. A také – na vypití kafe reaguju stejně, jako mobilní telefon na rychlonabíječku, ačkoli je totální kravina, aby vám káva okamžitě začala proudit v žilách, nebo dokonce zabírala během dvou hltů. To jako abyste věděli, co za člověka vám tu podává hlášení :-)
Účinky Kombe na mou maličkost
Kombe na mě přece jen NĚJAK působí. Ideálně ve dvou dávkách denně, jak jsem zjistila. V první řadě mi dokáže prapodivně na počkání zaostřit mozek a usměrnit mé myšlení jedním směrem. Po měsíci, co Kombe slopkám, jsem se přistihla, že si pití automaticky plánuju buď před prací, nebo před učením. Subjektivně si pak připadám, jako kdybych si uklidila svůj vnitřní stůl, shrnula z něj všechny nepotřebné a rozptylující věci na zem a dokázala řešit jen jeden nejdůležitější úkol. Od začátku do konce. A to i v těch případech, kdy bych měla normálně chuť prohodit učebnici oknem, protože zaboha nedokážu pochopit nějakou ptákovinu v gramatice.
Že by pití pro choleriky?
S Kombe se mi daří nenechat se hned odradit. A nezačínám nekontrolovatelně zuřit. Zajímavé. Neumím říct, jestli si to vsugerovávám a je to placebo (v tom případě tleskám a klobouček a chci na ty granule recept), nebo mi to fakticky spíná líp. Každopádně se v tomto ohledu líp opravdu cítím a nepanikařím, když s nějakým pracovním úkolem nehnu okamžitě, ale vyžaduje víc příprav. To je pro mě asi nejzásadnější zjištění.
Nutno ale podotknout, že tenhle účinek u mě nepřetrvává věčně. Funguju stylem – mám úkol, věnuju mu veškerou energii, i kdybych měla potit krev a umřu vyčerpáním až pak. Vždycky jsem to takhle měla, co si tak vybavuju. A věřím, že mi čaj pomáhá zůstat při vědomí, jak nejdéle to jde a práci dokončit. Je to citelné. Akorát si dovolím nesouhlasit s tou lepší prostorovou orientací. Já to mám přesně naopak a orientace se mi naopak zúží skoro až do „tunelového vidění“, řekla bych. Zní to asi zmateně, ale kdo jste to někdy zažili, určitě víte, co tím myslím.
Přestane vás honit mlsná!
A ještě jednu věc bych chtěla zmínit. Ta mi ale přijde natolik výrazná, že mě to až zarazilo. Nehoní mě mlsná a nemám potřebu se přežírat. A taky mě přestala dohánět žravá po večerech. Nedělám si legraci. Vždycky jsem měla nutkání si na talíř naložit obrovskou horu jídla, ačkoli jsem věděla, že od stolu nevstanu, ale doslova se odvalím a další tři hodiny budu mrtvá. Ani to mi nezabránilo nacpat pupík k prasknutí. To samé večer. Padla jedenáctá hodina a mně se začala honit huba a už jsem šla sondovat do ledničky, copak máme dobrého. Protože víte, jak to je – kdyby Pámbu nechtěl, abychom v noci vyžírali ledničku, proč by tam jinak instaloval světýlko, aha?! Teď mě podobné roupy přešly. Zaregistrovala jsem to cca po třech týdnech pití. Jestli na to má Kombe vliv? Tipuju, že ano. Nic jiného jsem neměnila.
Na zdraví!
Moje hodnocení je kladné hlavně v tom smyslu, že mi Kombe zabírá na okamžitou potřebu být „tady a teď“ ve střehu. A taky mu přičítám na vrub to méně žravé období :-D Proto vám klidně čajík k vyzkoušení doporučím. No… Mám ještě půl krabičky, tak teda „Kombe“! Což prý znamená v korejštině „na zdraví„!
A co vy, milí čtenáři? Máte s ženšenovo-jujubovým čajíkem zkušenosti? Povzbuzujete něčím mozek? Funguje na vás nějaký doplněk stravy? Dejte vědět v komentářích! ;-)
Very energetic blog, I enjoyed that bit.
Will there be a part 2?
Well, I am not sure yet. Maybe :-)
Bebe