Naposledy aktualizováno 29 ledna, 2024
Přemýšlela jsem, kde se mi budou nejlíp psát poznámky k dnešnímu článku o kosmetice Mala od lavande. A pak mě napadlo, proč to vlastně neudělat stylově. A notebook jsem si přibalila s sebou do Chorvatska – domoviny téhle kosmetiky. Teď v říjnu je tu atmosféra oproti sezóně extrémně klidná a člověk si tu fantasticky oddechne a naladí se na zadumanou a rozjímavou podzimní náladu. Dost fajn záležitost na roztěkaný mozek, kterému se pokazilo vypínací relax tlačítko.
Ale abych se vrátila k tématu dnešní recenze. Mala od lavande je jméno mateřské firmy, která pochází z Chorvatska, z oblasti severovýchodně od záhřebské župy (= něco jak u nás „kraj“). La petite lavande jsou pak dceřinné značky v okolních státech (Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Irsko a nově od září 2019 i Česká Republika). Význam názvu je pořád stejný a já si ho sama pro sebe překládám jako „malá levandulka„. Rozdíl je v tom, že „mala od lavande“ je to chorvatsky, kdežto „la petite lavande“ francouzsky. Proč? Má teorie je, že francouzština je pro většinu lidí srozumitelnější, než chorvatština. Ač mně osobně je jazykově sympatičtější první varianta :-)
Dnes mám pro vás pár postřehů hned o dvou produktech – víceúčelovém maxi balzámku v tyčince a mátovém hydrolátu ve spreji. Obojí mám z českého e-shopu La petite lavande, ale jestli máte cestu po Praze a nesnášíte čekání na pošťáka, je možné se zastavit i v kamenné prodejně v Praze. A teď už kuk na oba zázraky!
Co v článku najdete:
Maxi balzám na rty
Koupili jste si někdy velký vysouvací jelení lůj? Mně to přišlo vždycky strašně nešikovné, takže jsem pořízení zavrhla už při prvním zahlédnutí v obchodě, protože mi nebylo úplně jasné, jak bych proboha s tak velikým čímsi mohla existovat. Však nemám „hubu jak černoušek Bubu„, ne? Na rty mi bohatě stačí malá skladná tyčinka, se kterou pusu obkreslím a tadááá. Jeeenžeee… Když mi přišel chorvatský balzám a já ho prvně použila, změnila jsem názor, ještě než jsem zašroubovala víčko. Sakryš, vždyť ono je to mega balení praktičtější a příjemnější, než to pidiaturní!
Vůně je sladce citrusová (kombinace bergamotu a citronové trávy) a chuťově malilinko nasládlá – ale nic výrazného. Na puse je balzám strašně příjemný, nelepí, nevysušuje a kupodivu hrozně dlouho vydrží. Kolikrát mi stačí ho použít 1-2x denně.
Zajímavé balení!
Výraz pro balení bych použila stejný, jaký byl kdesi uvedený u zmiňovaného jeleního loje – tedy „vysouvací špalek„. Tyčinka nemá otáčecí spodní část, se kterou byste hnuli a obsah se vysunul. Vy musíte do spodní části zatlačit ukazováčkem a díky tomu se obsah dostane ven. Doporučuju to s razancí moc nepřehánět, ať vám balzámek nevyběhne celý.
Taktéž jsem řešila, jak nejlíp balzám zatlačit zpátky? Prstem? Mi nepřišlo moc hygienické. A tak ho vždycky schovávám zapřením o rty. Jako jo, asi bych mohla i jazykem, ale tuším by to mezi lidma vypadalo dost úchylně, takže jsem to zavrhla ještě dřív, než si tahle myšlenka začala žít v mé hlavě vlastním životem :-D
Co na to chlap?
Co mě strašně překvapilo, tak reakce chlapa! Přírodní balzámy na rty si s oblibou kupuje už dlouho (nejradši má sladké od Crazy Rumors), ale tenhle ho nadchnul úplně maximálně! Prý má dokonalou chuť a strašně dlouho vydrží. Snad jediné, co bere jako skvrnku na dokonalosti, tak právě způsob schovávání tyčinky zpátky do obalu. Tak jsem mu předhodila svou teorii o zatlačování jazykem a od té doby se pobaveně uculuje pokaždé, když mu tyčinku půjčím :-)
Jo a ještě detail – u balzámu je napsáno, že se dá využít i na obličej, nebo na ruce. Já ho na ruce použila jen jednou, když jsem měla tlapky extrémně přesušené a zapomněla jsem si s sebou vzít krém. A reálně hrozilo, že mi z toho pocitu jebne. Namazala jsem si tedy hřbety rukou (přišlo mi to hygieničtější) a teprve pak jsem ruce promula a promazala je celé.
Mátová pleťová voda
V textu píšu hydrolát, tady zase pleťová voda. Překlep? Nene. Květové hydroláty vznikají jako vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů, jsou jednodruhové (růžový, slaměnkový, chrpový, aj.) a mají asi milion devět využití od pleti, vlasů, těla, až třeba po běžnou konzumaci (např. růžová voda se používá při přípravě moučníků). Pleťovou vodou se obecně označuje cokoli, co se používá na dočištění pleti po odlíčení. Může to být směs různých složek – esenciálních olejíčků, výtažků z rostlin, alkoholu, květových vod, aj.
Čili pro shrnutí – hydrolát chápu jako jednodruhovou záležitost, pleťovou vodu jako nadřazenou kategorii, do které spadá vše, čím pleť dočišťujete po odlíčení.
Já mám před sebou zrovna mátový hydrolát, což znamená, že obsah malé lahvičky vznikl při výrobě mátového esenciálního oleje, tudíž jako máta i voní. Mně nejvíc připomíná slabší mátový čaj, ve kterém jste krátce vylouhovali pár čerstvě utržených lístků. Vodička je provoněná, ale nezdá se příliš silná. Od první vteřiny až po cca 2 minutky po aplikaci mi hydrolát na obličeji evokuje pocit, že jedu po ránu na lodi a na pleti cítím chladný vzduch a jemnou spršku z moře, jak loď rozráží vlny. Příjemné!
Balení
Co beru jako obrovskou výhodu, tak že rozprašovač je neuvěřitelně jemný! Až jsem musela v duchu zavzpomínat, jestli jsem něco tak mlhového vůbec kdy ve sbírce měla! Dokonce jsem měla při prvním použití pocit, že mi na pleť snad ani nic nedopadlo, jak to bylo lehoučké! Jen co jsem se ale bříšky prstů dotkla pokožky, ulpěla mi na nich vlhkost, takže se mi to nezdálo a rozprašovač opravdu cosi dávkuje :-)
Jak květovou vodu využít
Využití hydrolátu je široké a je čistě na vás, co vám bude vyhovovat nejvíc. Já ho vnímám jako geniální osvěžení pleti kdykoli v průběhu dne (díky jemnému rozprašovači i přes make-up), nebo jako součást péče při aplikaci olejů namísto krému. Ty se musí totiž vždy kombinovat s vodou, aby se do pokožky vstřebaly. Případně i na provonění vlasů je hydrolát zajímavá věc.
Ale! Mátová vodička se dá využít i na pár věcí, které by vás možná ve snu nenapadly! Jelikož jsou hydroláty pitné, můžete mátovku používat třeba jako antibakteriální ústní vodu. Nebo si ji naředit jako osvěžující nápoj. Chuť je něco mezi mátovým čajem, rozžvýkaným lístkem máty, žvýkačkou a Klokankem. Moc zajímavé a dobré!
Jinak oba produkty s sebou s oblibou tahám po kapsách (jop, i ten hydrolát) a hrozně mě baví! Balzámek mi teda pořád krade chlap, který kdykoli mě vidí, že si mažu pusu, tak ho chce půjčit :-)
A co vy a tyhle maxi tyčinky na rty? Baví vás? A zvykli byste si na absenci toho vysouvacího kolečka dole? A jaké květové vody nebo tonika máte nejradši? :-)
Buďte první! Přidejte komentář