Není moc výrobců, kteří by balili produkty do roztomilých temperkových tubiček a to je podle mě veliká škoda. Protože vypadají nádherně a část mozku, která je u mě zodpovědná za posuzování kosmetických obalů (určitě existuje!), je z toho v estetickém rauši. Temperky na mě dělají dojem poctivé kosmetiky alá babiččina receptura, která si zaslouží pořádné balení, žádný nejlacinější plast olepený etiketou jak od kolotočů. Ale nejen krásnými obaly mě uchvátila chorvatská přírodní kosmetika Sapunoteka!
Kromě vizuální radosti má značka i čistě ekologickou stránku věci. Cituju z popisu na e-shopu Jemo.cz: „Baleno v recyklovatelné hliníkové tubě – čistý hliník, který se nerozpouští ve vodě, nereaguje s jinými látkami, chrání bioaktivní kosmetické složky před světlem a kyslíkem.“ Takže tak.
Co v článku najdete:
Sapunoteka a velké krémové testování
K testování jsem si vybrala rovnou tři krémy, a to z každé mazací kategorie – denní krém, noční krém a krém na ruce. Myslím, že je to ideální sestava, abych si udělala obrázek, jak Sapunoteka v této oblasti funguje (protože všichni víme, že co se tuhých mýdel týče, nemá chybu – mrkněte na můj poslední článek).
Lískooříškový denní krém s bergamotem na mastnou a problematickou pleť
Nespletla jsem se v názvu. Opravdu mám doma krém Lješnjak i bergamot, který je primárně určen na mastnou a aknózní pleť. Neublíží ale ani pleti normální. Není čím. Přírodní kosmetika na rozdíl od té chemické (nebudeme slovíčkařit – víte, jak to myslím) je totiž všestrannější. Zatímco drogerkový akné krém by z vás klidně udělal sušenou tresku, přírodní produkty takové grády nemají a fungují mnohem jemněji. Já si vydedukovala, že když hlavní složku krému (hned po vodě) tvoří lískooříškový olej, který se používá nejen u mastné, ale i u dehydratované, suché a citlivé pleti, nemůže to nijak vadit.
Promyšlené složení, které pleť nezatíží
Jeho vhodnost u problematické pleti je hlavně dána jeho nízkou komedogenitou (čili (ne)schopností ucpávat póry – má skóre 2/5, přičemž 0 je nejnižší). Dalším základem složení je hydrolyzovaný pšeničný protein, což je věc, která pomáhá zjemňovat pokožku a zadržovat v ní vlhkost. Stejně tak třetí složka s největším zastoupením ve složení – jojobový olej. Ten se stará o udržování vlhkosti v kůži a jako bonus prý brání hromadění bakterií v pórech (těch, ze kterých se pak dělají černé tečky). Chtěla jsem na léto něco lehkého, co pleť zvlhčí, ale nezatíží. A podle mě jsem vybrala dobře.
Krém je lehoučký, vodnatý a bleskově se vstřebává bez zbytkového mastného pocitu. Nelepí, pleť nezatěžuje, prostě jen ošetří, zvlhčí a hotovo. Kamarádí se mi s čímkoli, co doma mám a nedrolí se, i když na něj vrstvím ještě opalovací krém a tekutý korektor, nebo make-up. Voní nejvíc po tea tree, kterému zdatně sekunduje levandulka. Bergamot v tom necítím, přestože je ve složení v podobě esenciálního olejíčku také.
Krému stačí použít velmi malé množství. Pro představu – hráškem krému byste v pohodě natřeli celou ruku od ramene k dlani. Tak klouzavé a vodnaté to je. Za mě určitě jeden z krémů, které bez problémů doporučím snad komukoli.
Vitaminový noční krém
Tuba vitaminového nočního krému je skoro jednou tak velká, jako u denního krému. Což je zajímavé a není mi úplně jasné proč, ale Sapunoteka to tak má u všech denních a nočních krémů. Zas na druhou stranu je pravda, že na noc s kosmetikou nešetřím tak, jako přes den. Tak že by to byl důvod? :-)
Citelně výživná péče
Na první pohled jsem tipovala, že bude noční krém stejně vodnatý a lehký, jako jeho lískooříškový denní bratříček. Aspoň tak působil v momentě, co jsem ho z tuby nanesla na kůži. Už ve chvíli, kdy jsem ale prsty krém rozetřela, rozdíl mezi denním a nočním krémem byl citelný. Noční je výživnější a pod prsty cítíte máslovější a plnější konzistenci. Vstřebatelnost je na jedničku a je stejně rychlá, jako u denního krému. A ani tady nepočítejte s lepivým, nebo mastným pocitem. I tento krém má vodní základ, což mi v posledních měsících neuvěřitelně vyhovuje a přestala jsem mít díky tomu problémy s šupinatěním a pnutím pleti.
Vůně, kterou si zapamatujete
Vůně je těžko popsatelná a podle složení by to mohla být kombinace růžového dřeva, levandule a rozmarýnu. Čili je to sladší, ale ne lízátkové. Bylinkové, ale nijak zelené. Vůně je výraznější, ale ne rušivá. Asi v tom smyslu, že kdyby to byl tělový krém, nepoužívala bych už parfém. Na obličeji vůně vyprchá tak do deseti minut, řekla bych.
Dojmy z testování
Účinek? Pozoruhodně výrazný a příjemný! Když krém večer použiju, po probuzení mám pleť lesklou (nemastnou) a zářivou. Jako kdybych si ráno udělala gelovou pleťovou masku alá 100% Pure, nebo něco podobného. Krém to dělá jak v kombinaci s pleťovými séry, tak i samotný. Fajnové je, že když si ráno na obličej sáhnu, nemám pocit, že bych měla kůži zamaštěnou, nebo zatíženou (i když jsem krém používala v době, kdy noční teplota v místnosti neklesla pod 26°C). Takhle bych si představovala, že by měla pokožka vypadat, kdybych nepoužívala vůbec nic. Značka ideál.
Jo a ještě vsuvka – zkoušela jsem noční krém i přes den, ale nebylo to ono. Oproti dennímu je opravdu výživnější a zvlášť v horkém počasí to nešlo dohromady. Umím si ale představit, že v zimě bych krém klidně používala ráno i večer.
Krém na ruce s olivovým olejem, bambuckým máslem a levandulí
Říkám to pořád – pokud si chcete ruce mazat pravidelně, nechávejte si krém na stole. Jestli jste v práci podobně roztržití, jak já, tak v momentě, kdy krém zavřete do šuplíku, na něj zapomenete. A v tu ránu je vám k ničemu. Jak už bylo řečeno v úvodu – balení je silně dívatelné a roztomilé, tak vám bude dělat radost, kdykoli vám na něm spočine očko :-)
Super kamarád i k počítači
Levandulový krém na ruce je konzistencí kompromisem mezi denním a nočním krémem. Je lehký a vteřinově vstřebatelný (to slovní spojení mě teď napadlo), ale přitom dostatečně výživný, aby i vysušeným rukám ulevil. Je to podle mě ideální krém do kanceláře, protože můžete tlapky kdykoli namazat a okamžitě se vrátit k rozdělané práci. Žádné trapné mávání rukama ve vzduchu a čekání, až se všechno vstřebá.
Dokonalou vlastností je také vůně, která je ztělesněním čerstvě natrhané levandule ze zahrádky. Máte-li stresující práci, doporučuji krém před odchodem do zaměstnání použít na celé tělo i obličej, ruce, nohy a možná s ním přeleštit i boty, ať z levandulového rauše vůbec nevyjdete :-))
Celkové hodnocení
Všechny krémy od Sapunoteky mají jedno společné – zvlhčují. Kůži nemastí, nezatěžují a nedusí. Ony prostě pokožku příjemně zvláční a zvlhčí. Dost komfortní pocit hlavně v létě, kdy kůži nechcete zatěžovat, ale přesto ji potřebujete ošetřit a dát jí napít. Samostatnou kapitolou jsou balení, které opěvuju v textu snad na pěti různých místech (si to zaslouží!) a tuze se mi líbí. Jestli hledáte kosmetiku, která vám pomůže pokožku primárně zvláčnit a hydratovat (ve smyslu udržovat kůži zvlhčenou), jste na správné adrese a rozhodně bych se nebála Sapunoteku zkusit. Za mě jednička s hvězdičkou :-)
Obří děkuji za krásný článek :-) … musím poznamenat že načasování ani nemohlo být lepší :-D :-) … jsem ješte pár dní v Chorvatsku (jako na potvoru prší) takže to vypadá že vezmu útokem nejbližší DM, tuhle krásnou značku tam mají (tak jim nejspíše vykoupím regály :-D ). Sandra
Jééé, ozývám se až teď, ale dost by mě zajímalo, jestli jsi nakonec něco pěkného ukořistila! :-) Bebe
No nakonec to dopadlo tak že jsme zkončili v Šibeníku a já nakoupila u Sapunoteky přímo u zdoje :-D (nejspíše múj nový oblíbený druh turistiky :-D jen doufám že to přežije přítel :-) ) . Mimochodem dobrý tip pro ostatní.. bavila jsem se s paní z jejich oficiálních web stránek jde objednat s odedláním jak k nám do ČR tak do Polska 🥰 … Co se týče úlovků: klasiky jako krém na ruce Almond Cocoa butter (za mě voní nejlépe), tělové krémy Vanilla (vůně něco úžasného) a Pumpkin avocado orange (jde nejvíce cítit pomeranč, je to ale strašně příjemná fresh vůně :-) ) … pak klasické mýdla – doporučuju Orient Levander/Cinnamon/clove (prakticky to voní jako podzim/zima v kostičce :-) díky hřebíčku to je vůně u které se vidím se svařákem v ruce ) . obyčejné mýdlo „Mandarin“ … pak ještě anti-age noční krém (nemůžu si pomoct voní jako čerstvý zázvorový čaj i když tam zázvor vůbec není :-) )
Takový druh turistiky se mi už jen podle popisu hrozně líbí a úplně jsem se při té představě návštěvy v Šibeniku usmívala! :-) Mikochodem – takhle mám už moc roků na seznamu Manosque ve Francii, kde sídlí L’Occitane ;-)
A výběr zní jako super chuťovky! :-)
Bebe