Ještě než článkem propluje řada Ceramide proti vráskám od Elizabeth Arden, uvedu vás do děje… Vyměnila jsem si po 9 letech cestovní pas. Nic zvláštního. Přijdete na úřad, paní za přepážkou s vámi projde všechny formality, odebere vám otisky prstů a řekne vám, ať se zakřeníte do objektivu. Abyste měli v pasu hezkou podobenku. Kterou vám následně zvětší na monitoru před vámi. Abyste se k tomu mohli vyjádřit. Přísahám, že ve vteřině, kdy jsem svůj ospalý obličej viděla na obrazovce, jsem leknutím odjela na kolečkové židli na druhou stranu kabinky. Jako já chápu, že po ránu nevypadám úplně reprezentativně a nezombíkatě (asi tak do polední pauzy), ale že až takhle…?!
A právě v tu chvíli mě napadly dvě věci. První – ledový oplach požvýkaného obličeje po probuzení bych neměla podceňovat. A druhá – jak se to sakryš stalo, že mi na ksichtíku přibylo od posledně pár vrásek?
Co v článku najdete:
Záchranný balíček z Elnino
Takže když jsem přišla domů a čekal na mě balíček, začala jsem se pochechtávat. Protože jestli funguje telepatie, v Elnino mají evidentně skvělý signál… :-D Přišla mi kosmetika Elizabeth Arden, která má intenzivně působit proti stárnutí pokožky, vyhlazovat vrásky a jemné linky a jako bonus podporovat přirozenou produkci kolagenu a udržovat hydrataci v pokožce. Konkrétně denní liftingový krém SPF30 PA++, noční liftingový krém a omlazující pleťové sérum v kapslích. A našla jsem v balíčku i osmihodinový krém, což je v mém vnímání vlajková loď značky Elizabeth Arden. Stejně jako vůně 5th Avenue a Red Door (vydaná už v roce 1989).
Ještě donedávna bych u pečující kosmetiky volila striktně bio, nebo přírodní variantu a přes to by nejel vlak. Něco se ve mně ale v poslední době zlomilo (nejen v kosmetice), a tak jsem svou kosmetickou pozornost zaměřila i na dermokosmetiku a luxusnější „chemku“. A proč ne. Akorát se obávám, že budu nejspíš jediná na světě, kdo z přírody začal migrovat i na druhý břeh. A to jsem si vždycky říkala, že jakmile jednou začnete řešit kytky a přírodní složení, už není cesty zpět. Evidentně je. Po 10 letech psaní blogu. No a co :-)
Omlazující pleťové sérum v kapslích
Jestli patříte k té sortě lidí, kteří s nadšením načínají novou kosmetiku, ale mají už po pár dnech problém u rutiny vydržet, pak zbystřete. Nevím, koho v Elizabeth Arden napadlo udělat pro kapsle zlaté balení, ale byl to génius. Do piksly se dostanete tak, že ji v místě malé prohlubeniny stisknete a víčko se samo otevře. A pak ho jednou rukou zase zavřete. Asi jsem hračičkové pako a beztak to má nějaké číslo v seznamu diagnóz, ale já se na to fakt těším každý den :-) Je to zvláštně uspokojující, jednoduché a neomrzí to.
Zlatá krabička obsahuje 60 kousků miniaturních kapsliček. Přičemž co kapsle, to jedno použití. Každá kapslička má ocásek, který dvěma prsty otočením odtrhnete a obsah kapsle si vymáčknete do dlaně. „Práce“ na dvě vteřiny. A je mi to sympatičtější, než skleněné ampule, u těch jsem nervóznější, abych si nerozčísla ruku.
Kdyby to někoho z vás zajímalo, tak jedna kapslička obsahuje necelý 0,5 ml séra, což je dost na to, abyste s tím pohodlně ošetřili obličej, krk a dekolt. Nic vám nebude chybět a nic vám nezbyde.
Parfemace, konzistence, vstřebatelnost
Vůně je neznatelná a řekla bych, že je obsah kapslí bez parfemace. Sérum se nevstřebává hned. Je pár minut na pleti mazlavé a klouže. Není to typická mastnota, je to spíše pocit suchého oleje. Jestli používáte masážní váleček, nebo chcete pleti věnovat pár minut jemné masáže, teď je správná chvíle. Já používám buď jadeitový váleček (nejčastěji u čtení, protože nejsem schopná sedět u stolu, čučet do blba a jezdit si válečkem po obličeji), nebo palci jemně přejíždím od brady k uším, po spodní straně hraně čelisti. Zase u čtení, samozřejmě.
Sérum se perfektně vstřebá tak za 3 minutky, ale klidně nechte odstup delší. Pak můžete použít hydratační sérum, nebo co máte dál v oblibě. A noční krém.
Ze začátku jsem sérum používala ráno i večer, ale postupně jsem ho zařadila jen na večer. Jako extra výživnou péči před spaním. A vyhovuje mi to tak víc. Pleť je ráno ve viditelně lepším stavu (jasně, tu studenou vodu na probuzení potřebuju pořád) a mně netrvá tak dlouho, než se vzhledově infiltruju mezi normální lidi :-)
Denní liftingový krém s SPF30 PA++
Moje první otázka, když jsem v ruce držela zlatou tubičku s krémem: „Co znamená to označení PA++“? Tak je to prý japonská stupnice ochrany proti slunci a uvádí dobu ochrany pokožky před UVA zářením. Rozlišuje se PA+, PA++ nebo PA+++. Čím víc plus, tím víc Adidas. Resp. delší ochrana kůže před UVA – u prvního + je to 2-4 hodiny, u 3+ více než 8 hodin. Dvě + jsou uprostřed, čili 4-8 hodin.
Není radno chodit ven bez SPF
Letos jsem udělala veliký krok v mé pečující rutině a s objevem matujícího opalovacího krému od Biodermy jsem zařadila do každodenního ranního rituálu u zrcadla i SPF ochranu. Buď použiju SPF jako samostatný krém, nebo si tvořím vlastní mix. Čili do opalovacího krému (s SPF30) mixnu trošku BB krému od Lancaster (SPF50) a používám to jako vrchní finální vrstvu. Nebo Lancaster míchám do tohoto denního krému od Elizabeth Arden. Většinou v poměru 1/3 BB krému, 2/3 opalovacího, nebo denního krému. A spokojenost nejvyšší.
Opalování není nic pro mě
Cíleně si obličej nikdy neopaluju a běžně mě potkáte s velkými slunečními brýlemi a kloboučkem, plus jsem samozřejmě namazaná (krémem!). Osobně mi to divné nepřijde, ale nezúčastněný pozorovatel vždycky dospěje k názoru, že je ke konci léta má barva kůže poněkud neobvyklá, což vystihla třeba paní domácí v Chorvatsku, když během rozhovoru zhodnotila můj obličej slovy „Kako si bijela!“. No ve srovnání s ostatními asi jsem, ale je mi to šumafuk. Radši opálení zafejkuju BB krémem :-)
Pleťový krém s vůní léta
Abych se ale vrátila k Elizabeth Arden. Bez váhání si dokážu představit, že mám tento krém v plném balení a používám ho jako běžnou rutinu. Voní nádherně po opalovacím krému. Není ani řídký, ani hutný, je dokonalý – dobře a rychle se vstřebává bez jakéhokoli mastného pocitu, pleť se pod ním nedusí, je vyhlazená, jemná a samolibě prohlašuju, že je fakt hezká na pohled. I ve zvětšovacím zrcadle. Výborně se míchá se zmiňovaným BB krémem od Lancaster a já mám dojem, že je to dost možná i lepší řešení, než samotný opalovák.
Kamarádí se s čímkoli
Ať dám pod krém cokoli, tak se nedrolí. Což poslední dobou zmiňuju jako jedno z hlavních kritérií, abych kosmetiku mohla používat, a to vzhledem k tomu, že jsem se začala vyžívat v kombinování pleťových sér (teď zrovna Vichy Minéral 89, Avéne A-Oxitive a večer i ceramidové kapsle EA).
Celkově jsem z krému dost nadšená a jak jsem psala výš – klíďo píďo bych si ho pořídila ve větším, protože je vážně super.
Noční liftingový krém
Oproti dennímu krému se mi zdá ten noční malililinko řidší a víc „mlékový“. A také bych řekla, že je úplně bez parfemace. A logicky ani nemá SPF, protože na co byste něco takového v noci potřebovali. Vstřebává se výborně a na pleti nelepí a nemastí. S vrstvením je na tom stejně, jako jeho denní bratříček – „nema problema“.
Mám pocit, že i když krém použiju bez séra v kapsličce, dokáže pleť během noci nenápadně krásnět a vyhlazovat. V kombinaci s ceramidovou kapslí je výsledek citelně výživnější. A ráno se mi občas stane, že je pleť lesklejší, než obvykle, což mi vůbec nevadí. Ba právě naopak. Líbí se mi to víc, než když jsem se budila s pletí unavenou a zašedlou a vypadala jsem jak čerstvě objevená mrtvolka při vykopávkách.
Za celou dobu, co Elizabeth Arden trojici používám, jsem nezaznamenala jakékoli černé tečky. Jako někdy se mi stávalo, že když byla péče výživnější, na nose mi vyskočily ťupky a já se jich pak horko těžko zbavovala čisticími jílovými maskami a jemnými peelingy. Ale tady ne.
Osmihodinový ochranný a regenerační balzám Elizabeth Arden
V mém blogovém pravěku jsem se kdysi do tohoto krému slušně obula. Že vůbec nechápu, jak může něco takového existovat, když je to vlastně „jen“ vazelína. A pár věcí navrch. Že je to podle mě nesmysl a nevyrovná se to pořádnému bambuckému máslu s extrakty z bylinek, nebo s esenciálními olejíčky.
Jako takhle – nic proti bambuckému máslu, samozřejmě. To je super věc a náš kočič to může potvrdit. Mažu mu s tím packy, když je třeba. Protože kdyby to náhodou olízl, nic se nestane. Už ale nezatracuju vazelínu v kosmetice. To je stejné, jako kdyby vám teď vegan řekl, že si užil tatarák, viďte? :o) Chytejte se za hlavu jak chcete, ale podle mě má prostě její existence dost dobrý důvod. A to je bariérová ochrana kůže.
Vazelína ano nebo ne?
Kdo jste nikdy nezažili ten stav, kdy je vaše pokožka tak strašně zcitlivělá a bolavá, že reaguje hystericky i na vodu, nepochopíte to. Může se to stát po lécích, během nemoci, stresu, cokoliv. Vazelína má tu vlastnost, že na kůži vytvoří ochrannou vrstvu (v malém množství ani neucpává póry), která zadrží vlhkost v pokožce. Což třeba potřebuje kůže ekzematiků, nebo člověka s lupénkou. Vazelína na rozdíl od bambuckého másla má na kůži okluzní efekt. Jinými slovy – vazelína se nevstřebá, zatímco bambucké máslo ano. Ne vždy je žádoucí, aby se mast vstřebala.
Někdy prostě potřebujete kůži „obléct“ a nechat látky v masti obsažené, aby účinkovaly co nejdéle. To je třeba věc, kterou jsem nikdy dřív nechápala. Nebo spíš nechtěla pochopit. A než se zeptáte – k tomuhle jsem si okolnostmi došla sama. Navzdory tomu, jak jsem odjakživa proti vazelíně brojila.
Zimní bunda pro kůži
A přesně tak vnímám i osmihodinový krém od Elizabeth Arden. Jako super obleček pro kůži na podzim/zimu. Věc, kterou namažete na obličej, aby vám ho vítr a mráz nevysušoval. Ochrannou vrstvičku na rty, pleť, nebo ruce. Anebo klidně na celé tělo.
Vůně je VELMI specifická. Umím si představit, že ne každý z ní bude paf. Je to bylinkovo vazelínová parfemace, kterou jednou ucítíte a pak ji poznáte mezi tisíci jinými. Pokud by vás zrovna něco takového iritovalo, směle sáhněte po variantě bez vůně, kterou Elizabeth Arden taky nabízí.
Moje využití krému
Já využívám zatím krém na ošetření nehtové kůžičky po koupání (kůže je ještě vlhká, tedy v ní balzámkem vlhkost „uzamknu“, jak říkají v jakési reklamě furt dokola), na přesušené rty, nebo dokonce na konečky vlasů. U těch mi chybí ještě pár centimetrů, abych už kompletně odstřihla to, co jsem loni tak úžasně podělala svým odbarvovacím šílenstvím. Na zimu pak plánuju tubu krému přihodit do kabelky, protože když nosím rukavice, čepici, šálu a jsem navlečená jak sněhulák, přijde mi dost logické „obléct“ i obličej. A už se na to i těším!
Co vy a značka Elizabeth Arden? Znáte? Zkoušeli jste? A kdy jste naposled tak radikálně změnili názor, že lidi zůstali nechápavě zírat s otevřenou pusou? :-)
Milá Bebe,
som bola zvedavá, ako okomentuješ ďalšie zložky v obsahu uvedených krémov, ale nedočkala som sa, akurát si vychválila vazelínu. I ja som prešla podobným vývojom ako ty, a v súčasnosti sa už vyhýbam bezvodným krémom, balzamom, dokonca mi nerobia dobre krémy, kde základom je ružová voda, ale nemyslím, že ideš dobrou cestou. Elisabeth Arden je docela drahá značka, podrobne som si prečítala zloženie krémov, ktoré si testovala. Podľa mojho názoru sú plné lacných plnidiel, silikónov, ropného oleja, chemických látok. Skutočná cena kozmetika by mala byť po správnosti niekde inde. Dosť som prekvapená, že im robíš reklamu, a nekomentuješ kontroverzné veci, napríklad ich zloženie vs cenu. Priznám sa, že tvoj blog navštevujem často, ale teraz ideš dosť spiatočnícky. Určite existuje iná cesta, ako prejsť k chemickej kozmetike.
Luci, děkuju za komentář a názor, ačkoli se asi shodneme, že se neshodneme. Na tom ale není nic špatného :-) Víš dobře, že nemám problém cokoli smést ze stolu a naplivat na to síru pekelnou, pokud to tak cítím (na nějakou info cenzuru ohledně ne/reklamy srdečně prdím a vždycky to tak bylo – ani ukončené spolupráce mě nikdy nemotivovaly to měnit). Na rovinu ale říkám, že tady se mi prostě složení řešit nechtělo (i tak ho ale do článků budu vždycky fotit) a zaměřila jsem se čistě na to, co kosmetika dělá s mou pletí. A ten výsledek je vážně super! Chápu i poznámku o zpátečnictví – složení na blogu rozebírám snad odjakživa (jako samouk teda, nejsem z oboru). Ale řekla jsem si „no a co“. Nechala se překvapit, vyšlo to a bavilo mě to. Tak. Víc k tomu nemám :-) Bebe