Přestože bych svůj první dojem z vůně Guerlain Shalimar popsala jako šok, dávno jsem se naučila, že první dojem z parfému nic neznamená. Je třeba mu dát dostatek času a vícero zkoušení, abych zjistila, jestli z toho bude celoživotní láska, nebo čirá nenávist. Eeeej, kolik už mi tohle vyčkávání a zákaz impulzivních nákupů ušetřilo peněz!
Zvlášť obezřetná jsem u lásky na první ovonění. Kdykoli mě nadchla nějaká vůně a mně začala cukat ruka s peněženkou a pocitem, že bez toho flakonku domů odejít prostě nemůžu, ovládla jsem se, vyšla z obchodu a dala tomu hoďku, dvě. Minimálně. Ani nepočítám, kolikrát se na mně vůně rozložila tak, že jsem byla zralá na Brufen a chtěla jsem bušit hlavou do zdi. Jeden extra odolný kousek mi takhle dělal společnost 2 dny. Jsem myslela, že mě z toho škrábne a tu ruku si snad otejpuju, ať mám nějakou mezivrstvu, než to vyčuchne :-D
Co v článku najdete:
První dojmy z Guerlain Shalimar
Nevím, proč jsem čekala, že vůně Shalimar bude lehounká jako pírko, která bude od citrusů jemně přecházet v růži a vanilku. Ani omylem, vážení! Shalimar mě překvapil skoro až pánským vyzněním v kombinaci s babiččinou skříní. Vůbec jsem v prvních vteřinách netušila, jestli se mi to líbí, nebo ne. Působilo to na mě staromódně a zatuchle, jako prateta Tessie. Tohle, že je slavná vůně, která byla inspirována láskou mezi indickým vladařem a jeho ženou, pro kterou nechal postavit Taj Mahal? A kterou parfémář pojmenoval podle zahrad Shalimar, kde se ti dva scházeli? No ufff jako…
Jenže… První parfémové dojmy jsou v mém případě málo vypovídající. Ano, můžu mít štěstí a zamilovat se do parfému během vteřiny a bude to láska jako trám a budeme spolu žít šťastně několik flakonků, nebo dokud se nepřestane vyrábět. Třeba s Bottega Veneta parfémem jsme se navzájem uťukávali snad 2 roky, než to Ježíšek psychicky nevydržel a rozetnul to za mě. A pak například taková Libre od YSL. Nejdřív jsem byla nadšená, ale o půl hoďky později už jsem vystrkovala hlavu z auta okýnka, protože mi z vůně bylo mdlo.
U Shalimar jsem na vážkách a nemůžu se rozhodnout, jestli se ke mně hodí a baví mě, nebo je úplně mimo. Čím déle ji ale zkouším a používám, tím spíš se přikláním k tomu prvnímu.
Shalimar je jako příběh tisíce a jedné noci
První tóny vůně z celého srdce miluju. Jsou jako bergamotová kůra naložená v koňaku. Přivonění k hořkému pomeranči. Vánek skrz plně rozkvetlý květ kosatce. Jako kdyby někdo nabral plnými hrstmi květy jasmínu a jemně do nich fouknul směrem k vám. Vzbuzuje to ve mně voňavý rauš, ve kterém bych se mohla koupat. Nádherně plná vůně, která hraje na mé nejmilejší vonné struny.
Po pár minutkách Shalimar přejde do pudrovější varianty sebe sama. Nedokážu posoudit, která složka tak voní. Připomíná mi to pánskou kolínskou se vším všudy. Ale spíše pro starší generaci. Vidím chlapa 60+. Okouzlující Francouz, který se setsakra dobře vyzná ve víně a je ztělesněním šarmu a elegance. Vezme vás na svou jachtu v Nice a pojedete na výlet do Monaka. Cestou mlsáte vybrané lahůdky, zpoza široké krempy klobouku a velkých slunečních brýlí mžouráte do sluníčka a chytáte bronz na palubě. Užíváte si sladkého nicnedělání, než se den začne poroučet ke svému konci, vy se převlečete do luxusních večerních šatů a vyrazíte do vyhlášené restaurace Le Louis XV v Hôtel de Paris Monte-Carlo…
Výdrž kolínské vody
Vůně na mně slábne a zmizí tak do hodinky maximálně. Protože kolínská voda a je mnohem slabší, než EDT, nebo EDP. Eau de Cologne má 1-3% vonných látek rozpuštěných v 60-70% lihu. Naproti tomu EDP jich má 8-15%. To už je rozdíl, viďte?
Mimochodem mé drahé polovičce Shalimar nevoní vůbec. Normálně bych v takovém případě poslala flakonek o dům dál. Ale mně se nechce a nechám si ho (parfém i chlapa :-D Něco mě ve vůni baví a přitahuje. Jestli je to víc závan starých časů, nebo ta mnou vysněná asociace, kterou ve mně obsah skleněné lahvičky vzbuzuje? Těžko říct. Je ale zajímavé, že jsem chlapovi vůbec neřekla o nové vůni, týden jsem se několikrát za den voněla a on neprotestoval. Tak mě spíš napadá, že si toho ani nevšiml, protože kolínská prostě není tak výrazná. Nos nakrčil až když jsem mu dala ovonět čerstvou dávku vůně z předloktí.
Složení Guerlain Shalimar kolínské vody
Hlava: citron, cedr, bergamot, mandarinkovo-pomerančové aroma
Srdce: pačuli, vetiver, kosatec, jasmín, růže
Základ: kadidlo, santalové dřevo, vanilka, pižmo, benzoin, kůže, opoponax, cibet, peruánský balzám
Jo a zajímavost nakonec! Víte, odkud vzniklo slovo „kolínská„? Vynalezl ji v 18. století Johann Maria Farina. V roce 1709 založil v Kolíně nad Rýnem dnes nejstarší parfumérní soplečnost na světě a na počest svého nového domova vůni pojmenoval „kolínská voda“ (německy „Kölnisch Wasser„). A Eau de Cologne (EDC) je jeho ochranná známka.(zdroj)
A to je pro dnešek všechno. Znáte Shalimar od Guerlain? A co na něj říkáte? ;-)
Ahoj Bebe :) já Shalimar zbožňuji, byla jsem zvědavá co napíšeš. Ale pozor tu vůni jsem jako mladší (asi kolem 30 let)nesnášela a nechápala jsem jak někomu muže vonět, taková staromodní :-D Zamilovala jsem si ji až když jsem přesáhla čtyřicítku. Je to vůně, ke které musíš tzv.dozrát. Buď ji miluješ nebo ne. Nic mezi tím není. A samozřejmě záleží na každém voní jinak. A proto to není vůně pro každého a to se mi na ní moc líbí, čím si mě tak moc získala.Pro mne je a vždycky už bude oprávněně královnou vůní :) dej tomu čas a sama uvidíš :-)
Ahojky Luci, tak hlásím, že Shalimar u mě pořád bydlí a stěhovat se nebude! A už z něj chybí asi třetina :-D
A máš pravdu, že s věkem se to strašně mění. Neumím si představit, že bych na sobě podobnou vůni nosila třeba před deseti lety. Čím starší, tím lepší to je! :-)
Bebe