Jsem zvyklá, že ráno otevírám oči až s tím, jak můj nos začne rozeznávat vůni kávy. Do té doby jsem slepá jako krtek, vrčím jak pes a u toho v různých tóninách komentuju rozhýbávání svých starých kostí. Není radno mi v tu dobu křížit cestu, nebo po mně cokoli chtít. Leda na vlastní nebezpečí.
A teď si představte, že jsem musela na 6 týdnů přestat pít kávu. Stalo se vám někdy, že ráno po probuzení máte pocit, že nemá cenu ani vstávat, protože se nemáte na co těšit? Závislost na kafi? Věřte mi, že to slovní spojení ani vzdáleně nevystihuje agónii, která mě měsíc a půl pronásledovala. Zkoušeli jste někdy napsat kamarádům namísto „dáme kafe“ třeba „nemáš chuť na heřmánkový čaj“? Nejen, že vaše tělo protestuje a žádá si svůj denní příděl kofeinu. Ale stane se z vás i společenský vyvrhel! Kafe je základ dne. Nema jutra bez kave!
Co v článku najdete:
Když vaše srdce patří kávě
Obecně mám ke kafi velmi vřelý vztah, a to nejen po chuťové a závislácké stránce, ale také po té kosmetické. Stačí si letmo vzpomenout na dva legendární oční kofeinové krémy. Jeden od 100% Pure, druhý od Dulcia – zázraky v boji proti opuchlinám a tmavým stínům kolem očí. To samé třeba tělové peelingy s obsahem kávy. Neznám nic lepšího na ďolíčkatý zadek, který potřebuje do plavek vyhladit! A zkoušeli jste někdy zařadit do pleťové péče čistě kávový olej? Žádnou náhražku. Opravdický kávový olej, lisovaný za studena z kvalitních zelených nepražených kávových zrn. Třeba ten od slovenské značky Kvitok. Jaký je? A potřebujete ho?
Kávový olej Kvitok
Jak voní zelená zrnka kávy?
Vzhledem k výše uvedenému je jasné, že kávová vůně asi nebude primární vlastností tohoto olejíčku. Protože typické aroma kafe vzniká až během pražení zrnek. To ale neznamená, že by olej měl méně povzbuzujících účinků, než poctivé espresso. Možná právě naopak!
Olejíček mi voní jako směs surového bambuckého másla s rozmačkaným lněným semínkem. A jako kdyby to bylo všechno naložené v meruňkovém oleji. Necítím ani náznak bylinek, nebo lístků.
Barvu má olej žlutozelenou a připomene vám tak svůj původ, kdykoli budete chtít kapku použít na rozmazlení pleti. Aspoň já to tak mám. Okamžitě si vždycky vybavím zelené půlky kávových zrnek, které vypadají jako hrášek s drážkou uprostřed.
Jak olejíček nejlépe využít?
Použití je u mě dvojí, zato ale na denní bázi. Ráno kapku olejíčku používám na vlhkou pleť, jako primární podklad úplně všeho. Než vůbec začnu na pleť něco dalšího dávat. Snažím se soustředit hlavně na oblast okolo očí, kam lehce omaštěným bříškem prstu usilovně vklepávám „kafe“, ať se mi daří během dne líp zaostřit na všechno kolem.
Olej má vysoký obsah vitaminu E a pomáhá vyhlazovat pokožku snad líp, než nejdražší krémy. Je silně antioxidační, což znamená, že chrání pleť před vlivy okolního prostředí a tím předchází vzniku pigmentových skvrn, nebo předčasných vrásek.
Ráno pak kávovým olejíčkem masíruju hlavně partie, u kterým mám utkvělý pocit, že jim trošku kofeinu před plavkovou sezonou neuškodí. A snažím se odolat nutkání, se v obsahu lahvičky vyválet a vymáchat celá. A proč ráno? Je to KÁVOVÝ olej. Dává mi větší smysl po něm sáhnout ráno, než před spaním.
Kávový olej proti padání vlasů
Jo a abych nezapomněla – kávový olej se dá taky použít, když vám vypadávají vlasy. Prostě si udělejte před každým mytím zábal z kávového oleje. Do navlhčené vlasové pokožky vmasírujte několik kapek olejíčku a bříšky prstů jej vpracujte do kůže. Zabalte do igelitu a ručníku a nechte působit půl hodinky. A vlasy pak umyjte, jak jste zvyklí. Ušetříte tak dost peněz za drahocenné kofeinové vlasové přípravky, které fungují podobně.
Kávový olej Kvitok
Kávový olej Kvitok – moje dojmy z testování
Mám za to, že nejvíc je kávový olej poznat právě na obličeji v okolí oček. Čím jsem starší, tím déle vypadám, že jsem se právě probudila. Kávový olej je spolehlivým způsobem, jak tuhle dobu stáhnout na co nejpřijatelnější hodinu. A někdy se to podaří ještě během dopoledne, hehe.
Snažím se olej nepoužívat před spaním. Nikde jsem se sice nedočetla o tom, jestli se dá natření olejem přirovnat třeba k nějakému tomu šálku kávy. Ale logika mi velí, že ty účinky by se asi tloukly, ne? Povzbuzující účinky kofeinu vs potřeba upadnout do říše snů co nejdřív.
Co myslíte vy? :-)
Buďte první! Přidejte komentář