Jestli je něco mým čichovým buňkám extrémně blízké, je to modrá slaměnková řada od L’Occitane. Nevím, co návykového loccitanští do krémů přimíchávají, ale když zavřu oči a přivoním k modré skleničce, cítím podzim. Spadané listí ze stromů na zemi vlhne od mrholícího deště a tlumí kroky, když po nich přecházíte s kapucí na skloněné hlavě, zatímco spěcháte domů. Nemůžete se dočkat, až si uvaříte čaj a zbavíte se tak zimy, zalézající vám snad i pod nehty. Slaměnka L’Occitane mi evokuje procházku mlhavým dnem, který snad nemůže být rozdílnější od toho, co se momentálně děje venku za okny. Tedy právě se probouzející jaro, rozkvetlá zahrada a 22°C ve stínu.
A přesto si na slaměnku vzpomenu i na jaře a v parném létě. Zvlášť, když nám tu začnou louky zlátnout pod koberci žlutých slaměnkových kvítků. A taky tehdy, když si za dveřmi mňoukne naše nejmenší kočička a přijde se přitulit. A voní slaměnkami, jak se prodírala stříbrnými keříky ve snaze ukořistit další ještěrku. Mimochodem – ta vůně funguje spolehlivě i jako repelent proti klíšťatům, takže vlastně situace win-win. Ideální kočičí parfém :-)
Co v článku najdete:
Tajemství věčného mládí a nesmrtelnosti
Slaměnka, neboli „nesmrtelka“, jak by se dal její anglický název při troše fantazie přeložit, je vynikající kosmetickou ingrediencí proti vráskám a známkám stárnutí pleti. Její latinský název Helichrysum Italicum pochází z řečtiny ze slov „hélios“ (= slunce) a „chrysos“ (= zlato). Výstižnější pojmenování abyste pohledali – zvlášť když pak vidíte to zlaté moře rozkvetlých slaměnkových luk.
Slaměnkový olej viditelně zjemňuje vrásky, projasňuje pleť a dokáže zlepšit stav jizev a pleti celkově. A za zmínku rozhodně stojí i aromaterapeutický efekt (pod který se podepíšu klidně vlastní krví), protože slaměnka působí silně antistresově, zklidňuje rozjitřené emoce, uvolňuje napětí a zmírňuje i tepající bolest hlavy, kterou vyvolá nervové vypětí.
Dohledatelný původ slaměnky
L’Occitane en Provence zahájila první program na pěstování organické slaměnky na Korsice v roce 2004. Do spolupráce se okamžitě zapojilo několik místních výrobců, jejichž pěstování je čistě ekologické. A co je zajímavé (a u L’Occitane obvyklé), můžete dohledat i konkrétní jména pěstitelů. Jednou z takových je třeba i Pascale Chérubin, pěstitelka slaměnky na východní straně Korsiky.
Pleťový krém Slaměnka L’Occitane
Voňavému krému jsem neodolala během zimních měsíců, které na chorvatském pobřeží připomínají spíše podzim v ČR. Je kolem 5-10°C, ale fučí a prší pomalu obden. A tak jsem v Zadaru ukořistila už několikátou skleničku se slaměnkovým denním krémem a radovala se, kterak si tyhle zimní fujavice zpříjemním pěkně voňavou kosmetikou! Ostatně, první slaměnkový krém jsem myslím kupovala už v roce 2010, nebo tak nějak. To to letí! Ze začátku jsem tady na blogu myslím nějakou miniaturní recenzi v podobě dvou odstavečků měla, ale rozhodla jsem se ji nahradit novějšími poznatky.
Slaměnkový krém poznáte už z dálky
U balení kosmetiky L’Occitane bych se mohla rozplývat týden v kuse a stejně bych neřekla všechno, co chci. Jestli má nějaká značka opravdu promáklou vizuální stránku produktů, je to právě tato jihofrancouzská ikona z Provence. Jejich obaly působí v koupelně nebo u zrcadlového stolečku spíš jako malé šperky a zlepší vám náladu, kdykoli o ně zavadíte pohledem (pokud jste kosmetický maniak, samozřejmě – věřím, že třeba můj chlap to tak poeticky nevnímá – prostě další piskla na stole, no bóže :-).
Vůni jsem popsala hned v úvodu a věřím, že většina si ji z celého srdce oblíbí. A taky nejspíš dospěje k tomu, že už navždycky bude mít ve voňavé kartotéce označení „voní jako slaměnkový krém od L’Occitane„. Stejně tak jsem popustila uzdu fantazii při popisku vůně u slaměnkové esenciální vody tady na blogu.
Krémové nebe s vůní zlatých kvítků
Konzistence krému je krásně máslová. Nic přehnaně obláčkového a pěnově našlehaného. Perfektní bílé krémové máslíčko, které se při rozetření vpije do pokožky a zanechá ji hedvábně jemnou, jako satén. Vítaným bonusem je samozřejmě vůně, která vydrží docela dlouho, aniž by ale člověka jakkoli rušila. Třeba mně osobně by ale nevadila ani vůně 3x tak intenzivnější – naopak bych byla jak v rauši a náramně bych si to užívala!
Co se mi ohromně líbí a potřebuju to vyzdvihnout do nebes, tak fakt, že krém se kamarádí se vším, s čím jej zkombinuju. A jelikož to není úplně samozřejmá vlastnost, potřebuju to tady zmínit. I když navrstvíte pod krém jedno sérum, nebo 3, bude to fungovat a krém se neoddrolí, ani nebudete mít pocit, že pleť je zatížená. A hlavně NEsetkáte se tu s efektem „igelitového sáčku“, ani když teplota venku stoupne na jarní a letní hodnoty.
Víte, co myslím – ten pocit, že se vám pleť pod vrstvou krému dusí a potí. Nesnáším to – a kdykoli zjistím, že mi tohle některá kosmetika dělá, nemilosrdně ji stahuju z denního oběhu a používám pak jako noční krém, pokud se jinak osvědčí. Nikdo přece nechce přes den řešit, že se mu na čele vyrážejí kapky potu čistě jen kvůli tomu, že se mu pod krémem zapařila pleť, no ne?
L’Occitane en Provence – Láska, která trvá bezmála 15 let
A moje postřehy ohledně tohoto krému? Řeknu to takhle. Poprvé jsem si jej pořídila před 14 lety. A tohle je tuším moje 4., nebo 5. balení. Tím je myslím řečeno vše důležité :-)
Jestli vaše srdce taky tluče v rytmu slaměnkového olejíčku a hledáte spolehlivého kámoše pro ranní a večerní kosmetické dýchánky, mileráda vám tento slaměnkový krém doporučím. Krému stačí malinko a sklenička vám vydrží věčnost. Já se do ní kdysi tuze zamilovala a ještě mě to pořád nepustilo, přestože jsem toho za dobu mé kosmetické „kariéry“ vyzkoušela už mraky. Jsou prostě lásky, co nestárnou :-)
Buďte první! Přidejte komentář