Jestli něco vážně miluju, tak debatovat o opalovacích krémech a dělání si srandy z věty takřka všech turistů, co přijedou k moři a tvrdí mi: „já se nepotřebuju mazat, nikdy se nespálím„. No co, podruhé jim důležitost opalovacího krému nepřipomínám. Pouze se nejdéle o 24h později škodolibě bavím, když jim podávám tubu s aloe vera gelem, aby si s bolestivým usykáváním ošetřili spáleniny. Co mě ale fascinuje ještě víc, tak když někdo neřeší ani ty spáleniny a prohlásí něco ve smyslu „já se vždycky první den spálím, pak se sloupu a jsem ok„. K tomu už mě ani nenapadá publikovatelný komentář. A není to výjimka. Takto přemýšlí klidně až 80-90% lidí, co k moři přijedou!
Mě naopak opalovací krémy baví a přikládám jim ve své kosmetické péči maximální důležitost. A všem do zblbnutí opakuju, že „nejlepší krém proti vráskám je ten opalovací„. Až jsem s tím už otravná. A vážně lidi kolem sebe nestraším zbytečně – je totiž věděcky prokázáno, že kvalitní opalovací krém s širokospektrální ochranou (ten, který chrání proti UVA i UVB paprskům) je jedna z nejlepších věcí, do kterých můžete investovat, abyste měli zdravou kůži. Navíc v dlouhodobém horizontu se vám to mnohonásobně vrátí. Třeba tím, že nebudete řešit následující problémy jen kvůli tomu, že jste byli líní se namazat opalovacím krémem…
Vsuvka – následuje výčet problémů, které způsobuje sluneční záření na nechráněné pokožce. A dále pak přehled typů UV záření a vysvětlení toho, co je to fototyp a jak s ním pracovat. Pokud vás zajímá čistě jen recenze na Acqualaï Capri hydratační denní krém SPF 15, klikněte prosím sem :-)
Co v článku najdete:
Následky působení slunečních paprsků na kůži
Předčasné stárnutí pokožky (tzv. „fotoaging“): ultrafialové (UV) záření proniká hluboko do pokožky a narušuje kolagenová a elastinová vlákna. To vede ke vzniku vrásek, ztrátě pevnosti a celkovému ochabnutí pokožky. Typické jsou i tzv. „stařecké skvrny“, nebo hnědé pigmentové fleky. Slunce totiž způsobuje nadměrnou produkci melaninu (kožního barviva), což vede k tvorbě malých skvrn na pokožce. Nejčastěji se objevují na obličeji, rukou a ramenou, kde je pokožka slunečnímu záření vystavena nejvíce. U lidí se sklony k hyperpigmentaci může být situace ještě horší.
Zvýšené riziko rakoviny kůže: UV záření je hlavním rizikovým faktorem pro vznik kožních nádorů, včetně melanomu, který je jednou z nejagresivnějších forem rakoviny. Vystavení kůže slunci bez ochrany výrazně zvyšuje šance na její vznik. UVB paprsky pronikají do vrchní vrstvy pokožky, kde poškozují DNA kožních buněk. Opakované poškození DNA může urychlit stárnutí pokožky, ale také vede k riziku mutací, které mohou vyústit v rakovinu kůže.
Ztráta přirozené hydratace a ochranné bariéry pokožky: UV záření poškozuje ochrannou bariéru pokožky, což vede ke ztrátě hydratace, k suchosti a citlivosti kůže. Pokožka se tak stává náchylnější na podráždění a záněty.
Fotodermatitida a sluneční alergie: u některých lidí může UV záření vyvolat zánětlivé reakce, například svědivé vyrážky, otoky či zarudnutí. Tyto projevy jsou často bolestivé a u některých mohou přejít do chronické podoby. Jo a pozor na to – fototoxická reakce může vzniknout i z léků, u kterých máte v příbalovém letáku napsáno, že s nimi nesmíte na sluníčko. Třeba antibiotika, chemoterapeutika, diuretika, antiepileptika… Rozhodně si to vždycky zjistěte u konkrétních léků! To samé u kosmetiky. Vyhněte se citrusovým éterickým olejům v kosmetice, pokud chcete na sluníčko. Zmiňovala jsem to třeba i v článku o bělicím balzámu Myrro, který právě citronový esenciální olej obsahuje a který se kvůli tomu musí používat jen na noc.
Rozšířené a viditelné cévy či kuperóza (popraskané či rozšířené žilky): dlouhodobé vystavení slunci může způsobit rozšíření malých krevních cév na povrchu kůže, což vede ke vzniku červených žilek, především na obličeji, nosu a krku. V mladém věku jsou cévky ještě pružné, ovšem zhruba po 30. roce svou elasticitu pozvolna ztrácí, nestíhají se smršťovat a rozšiřovat a někdy zůstanou rozšířené nastálo, nebo prasknou. Riziko? Pokud o takovou pleť nebudete náležitě pečovat, může se tento problém rozvinout až v růžovku (rosaceu). To je chronické zánětlivé onemocnění, kdy je pokožka trvale zarudlá (v oblasti nosu, tváří, brady a čela), má viditelně zvětšené žilky v obličeji a třeba i zhrubne (typický je tzv. rhinophyma – květákovité zduření nosu, které se často mylně připisuje alkoholismu).
Fotosenzitivita a větší citlivost na další faktory: pokožka, která je často vystavena UV záření bez ochrany, je obecně citlivější na další podněty, ať už jde o znečištění ovzduší, chlad či chemikálie. Tento fakt může dlouhodobě přispívat k oslabení obranyschnopnosti kůže a ta může třeba i onemocnět. Kvůli nadměrnému a dlouhodobému opalování vzniká třeba i aktinická keratóza (kterou je třeba léčit v počátcích – v opačném případě tento typ keratózy vede až k prvnímu stádiu karcinomu – typu rakoviny kůže).
Typy UV záření
Stopro víte, že UV záření není jen jedno, ale že se dělí na tři základní typy: UVA, UVB a UVC. Každý typ má jiné vlastnosti, proniká různě hluboko do vrstev kůže (nebo atmosféry) a má i odlišné účinky. Pojďme si je krátce shrnout, ať si v tom uděláme jasno.
UVA (ultrafialové A záření)
Účinek na pokožku: UVA záření proniká hluboko do kůže až do vrstvy dermis. Je hlavním viníkem předčasného stárnutí kůže (fotoaging) – způsobuje vrásky, ztrátu elasticity a pigmentové skvrny.
Přítomnost: tvoří asi 95-99% UV záření (zdroje se v číslech různí), které dopadají na zemský povrch. Je přítomno i za mraků a proniká sklem, proto je stále aktivní i v interiérech, nebo třeba při cestě autem.
Riziko: i když není tak silně mutagenní jako UVB, přispívá k rozvoji rakoviny kůže, protože narušuje strukturu buněk a způsobuje dlouhodobé poškození DNA.
UVB (ultrafialové B záření)
Účinek na pokožku: UVB záření má vyšší energii než UVA a zasahuje epidermis (vrchní vrstvu kůže). Přímo poškozuje DNA kožních buněk, což vede k podráždění a opalování, ale zároveň je zodpovědné za popáleniny kůže.
Přítomnost: je částečně pohlcováno ozonovou vrstvou, ale asi 1-5% (zdroje se opět neshodnou) pronikne na zemský povrch. Nejintenzivnější je v letních měsících na přímém slunci.
Riziko: hlavní viník spálení kůže a silný mutagen, který zvyšuje riziko rakoviny kůže, včetně melanomu. Navzdory tomu je UVB záření v menší míře potřebné, protože stimuluje produkci vitaminu D v těle.
UVC (ultrafialové C záření)
To zmiňuju okrajově pro ucelení představy o UV spektru. UVC záření je pro živé organismy škodlivé, protože způsobuje vážné poškození buněk a DNA. Na zemský povrch přirozeně nedopadá, protože ho zcela absorbuje ozonová vrstva. Je ale využíváno uměle, například ve formě germicidních lamp, které dezinfikují a ničí mikroorganismy v prostředí. Takové lampy se používají třeba v nemocnicích, nebo ordinacích. My si ji pořídili taky a dezinfikujeme s ní interiér (když jsme doma nemocní, nebo jako prevenci před vznikem plísní).
Fototyp kůže
Aby se nám celé to opalovcí povídání pěkně ucelilo a uzavřelo, je potřeba pochopit ještě jednu část, a ta se týká fototypu kůže. To je klasifikace, která určuje, jak pokožka reaguje na sluneční záření. Tedy jak rychle se spálí, nebo jak snadno se opálí. Tento údaj je klíčový při výběru vhodné sluneční ochrany, protože každý fototyp má jinou míru tolerance k UV záření.
Fototypy se dělí do šesti základních kategorií podle tzv. Fitzpatrickovy škály, která vychází z barvy kůže, vlasů, očí a reakce na slunce. Pro zajímavost – původně byly fototypy 4. Dr. Thomas Fitzpatrick, který tuto škálu v 70. letech vytvořil, zahrnul jen základní fototypy I-IV, zaměřené na světlejší pleť, která zkoumala rizika spálení a reakce na UV záření. Později se ukázalo, že je potřeba spektrum rozšířit a byly přidány fototypy V a VI, aby škála pokryla u tmavší tóny kůže a zohlednila různorodost typů pleti po celém světě.
Fototyp I
Charakteristika: velmi světlá kůže, často s pihami, rudé nebo blond vlasy, modré nebo zelené oči
Reakce na slunce: vždy se spálí, nikdy se neopálí
Doporučení: vyžaduje nejvyšší ochranu (SPF 50+), citlivá kůže je velmi náchylná na UV záření
Fototyp II
Charakteristika: světlá kůže, blond nebo světle hnědé vlasy, modré, zelené nebo šedé oči
Reakce na slunce: snado se spálí, opaluje se obtížně
Doporučení: SPF 30-50 je ideální, stejně jako ochranné oblečení, pokrývka hlavy a sluneční brýle
Fototyp III
Charakteristika: světlejší pokožka, tmavě blond až hnědé vlasy, hnědé nebo šedé oči
Reakce na slunce: někdy se spálí, ale časem se opálí
Doporučení: SPF 30 je obvykle dostačující, ale při delším pobytu na slunci je vhodné zvýšit ochranu
Fototyp IV
Charakteristika: olivová pleť, tmavé vlasy a oči
Reakce na slunce: zřídka se spálí, snadno a trvale se opaluje
Doporučení: SPF 15-30 postačuje, ale i tak by tento typ ochranu neměl podceňovat
Fototyp V
Charakteristika: tmavší hnědá pleť, tmavé vlasy a oči
Reakce na slunce: velmi vzácně se spálí, dobře se opaluje
Doporučení: SPF 15 je minimální doporučená ochrana, ačkoli pokožka má přirozenou vyšší ochranu
Fototyp VI
Charakteristika: tmavá až černá pleť, tmavé vlasy a oči
Reakce na slunce: nikdy se nespálí, pokožka je přirozeně chráněná před UV zářením
Doporučení: minimální SPF 15 je stále vhodné pro ochranu před škodlivými účinky UVA paprsků, přestože tento typ pokožky má výraznou přirozenou UV ochranu
Logicky čím nižší fototyp, tím více byste měli dbát na dostatečnou ochranu před sluníčkem. Používat vysoký ochranný faktor opalovacího krému, chránit se pokrývkou hlavy a brýlemi a nevystavovat se zbytečně slunci (zejména mezi 10-16 hodinou).
A když už teď máme spooooustu informací o tom, co na sluníčku (ne)dělat a jak nám (ne)může ublížit, pojďme se mrknout na recenzi hydratačního denního krému Acqualai Capri s SPF 15.
Acqualaï Capri hydratační denní krém SPF 15
Lehký, neviditelný, hydratační a ochranný. Tak by se dal v jedné větě charakterizovat krém Capri od Acqualai. Jde o širokospektrální opalovací krém s minerálním filtrem na obličej i tělo, který pokožku jemně chrání a zároveň ji hloubkově vyživuje. Tedy taková všestranná záležitost, která vám může ušetřit jeden krok v péči o pleť. Stačí, když jej použijete místo denního pleťového krému – a navrch už díky SPF ochraně nemusíte dávat další vrstvu opalováku.
Proč se i ochrana SPF 15 vyplatí
Uznávám, že po přečtení všemožných doporučení a varování má člověk pocit, že pokud si nepořídí opalovací krém minimálně s ochranou SPF 10000, nestojí ani za to se něčím mazat a je to zbytečná námaha. Ale opravdu tomu tak není.
SPF 15 sice poskytuje o něco nižší ochranu než vyšší SPF, ale stále blokuje asi 93% UVB paprsků (u UVA by to mělo být okolo 60-70% blokace). V mírných podmínkách to může být dostatečné, a protože bývá SPF 15 méně těžké na pleti, je i komfortnější pro každodenní nošení. Obecně se dá říct, že pokud nejde o extrémní podmínky nebo dlouhodobé pobyty venku, SPF 15 určitě dává smysl a pořád chrání před účinky UV záření.
SPF se určitě hodí pro podzim a zimu, protože tehdy je intenzita UV záření obecně nižší. Proto může být SPF 15 ideální volbou, zejména pokud trávíte většinu času ve městě, nebo uvnitř. Na horách nebo v zasněžených oblastech je ale lepší zvolit vyšší ochranu, protože sníh odráží až 80% UV paprsků.
Super je SPF 15 taky pro kratší venkovní aktivity, třeba když jdete na chvíli ven (pochůzky po městě, procházka), a to zejména mimo letní sezonu. Pro delší pobyt na slunci nebo na dovolené u moře ale volte SPF 30 a vyšší (třeba Acqualai Ischia SPF 30 nebo sprej Acqualai Ponza).
Balení, konzistence, vůně
Značka Acqualai je v tomto konzistentní a drží se toho, co je hezké, ekologické a funkční. Takže hliníkový obal v tyrkysové barvě, který pěkně vypadá, je recyklovatelný a mně osobně vyhovuje tento typ balení nejvíc.
Konzistence je velmi lehká, ale přitom netekutá a výborně se nanáší, aniž byste u toho museli spěchat, aby vám krém nekydnul třeba na oblečení. Během roztírání se rychle vstřebává do pokožky (2-3 máznutí a není po něm ani památky) a pocitově ji okamžitě zanechává zvlhčenou a příjemně osvěženou, řekla bych. Nezaznamenala jsem žádný mastný nebo zatěžující pocit a vsadím boty, že kdyby takto vypadaly všechny opalovací krémy, neměl by s jejich použitím nikdo žádný problém!
Vůně je tak nějak typická pro krém na opalování, řekla bych. A to přesto, že se můj chlap vyjádřil v tom smyslu, že mu to připomíná nemocniční prostředí. Leda prd. Projít kolem mě někdo, kdo by na sobě měl tento krém, bez váhání tipnu, že je to opalovák. Je jemný, lehounce nasládlý, možná jemně do květinova. Tak.
Jak krém Capri používat?
Nesmějte se, u opalovacích krémů je to docela věda a spousta lidí v tom chybuje! Pro dostatečnou ochranu obličeje byste měli aplikovat přibližně 2 mg krému na centimetr čtvereční kůže. To odpovídá množství přibližně 1/4 čajové lžičky (nebo asi 1,2 ml) pro obličej, což je dostatečná dávka, abyste si zajistili ochranu před UV zářením.
Taky je dobré mít na paměti, že krém je důležité nanášet rovnoměrně a pravidelně. Tedy pokud se hodně potíte, nebo koupete, tak třeba každé 2 hodiny, nebo častěji. Záleží na konkrétních podmínkách. A taky nezapomínejte mazat uši, krk a linii vlasů.
A jak zamontovat konkrétně tento krém do své každodenní kosmetické rutiny? Několika způsoby. Vyberte si, který vám bude vyhovovat nejvíc:
- jediný krok po čištění pleti. Ráno pleť umyjete čisticím gelem/pěnou/čímkoli, nebo jen ošetříte květovou vodou či tonikem a použijete Acqualai krém SPF 15. Díky tomu, že krém kromě SPF ochrany obsahuje i hydratační a pečující složky, se hodí jako minimalistická víceúčelová péče pro všechny, kteří nemají rádi používání velkého počtu kosmetických produktů.
- namísto pleťového krému. Pleť vyčistíte, tonizujete, použijete své oblíbené sérum (nebo víc – záleží na vaší rutině) a poté Acqualai krém. Opalovací krém už není třeba, poněvadž jej Acqualai nahradí. Krém díky obsahu bambuckého másla pleť vyživí, vitaminy C a E ji ochrání a kyselina hyaluronová hydratuje.
- jako klasický opalovací krém. Po celé ranní rutině – čištění, tonizaci, séru a krému následuje Acqualai krém jakožto ochrana před sluníčkem. Takový způsob volím já, poněvadž se mi nechce vzdávat svých milovaných produktů (a taky jak jinak bych je testovala, že jo). Díky tomu, že je Acqualai krém lehoučký, nemám problém s jeho vrstvením, a to i opakovaným během dne. Což je vlastnost skoro nevídaná!
Lehké a účinné složení
Kyselina hyaluronová je přírodní polysacharid, který se vyskytuje v těle, především v kůži, pojivových tkáních a očích. Má schopnost vázat vodu, což znamená, že udržuje pleť hydratovanou a „naducanou“. Její molekuly dokáží vázat vodu až v objemu 1000x větším, než je jejich hmotnost. Pomáhá zpevnit pleť, zmírňuje jemné vrásky a zlepšuje celkovou strukturu pleti. Bambucké máslo je tuk extrahovaný ze semen stromu shea, který roste v západní Africe. Je bohaté na mastné kyseliny a vitaminy (zejména A a E), které mají vyživující a zvlhčující vlastnosti. Pomáhá regenerovat pokožku, zpevňuje pleť, zklidňuje podráždění a chrání ji před vnějšími vlivy, jako je vítr a chlad.
Vitamin E je antioxidant, který pomáhá chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Podporuje regeneraci pleti, zlepšuje její vzhled a elasticitu. Vitamin E také pomáhá udržovat pleť hydratovanou a může snižovat záněty a zarudnutí. Vitamin C je antioxidant, který je klíčový pro zdraví pleti. Podporuje tvorbu kolagenu, čímž zpevňuje pleť. Pomáhá redukovat pigmentaci, vyrovnávat tón pleti a chránit ji před poškozením UV zářením. Ascorbyl Palmitate je stabilní forma vitaminu C, která se dobře vstřebává.
Oxid zinečnatý je minerální sloučenina, která se často používá v opalovacích krémech. Poskytuje fyzickou ochranu proti UV záření a je účinný jak proti UVB, tak proti UVA paprskům. Má také protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zklidnit podrážděnou pleť a podpořit hojení. Allantoin je přírodní látka, která se nachází v některých rostlinách, jako je kořen kostivalu. Zklidňuje a chrání pokožku, má regenerativní účinky a podporuje hojení ran. Může také pomoci zmírnit podráždění a zarudnutí pleti, a je proto často používána v produktech určených pro citlivou pleť.
Moje dojmy z testování
Mám buhví proč zafixováno, že mám na obličej ignorovat cokoli, co nemá alespoň SPF 50. Zas na druhou stranu ale není od věci si uvědomit, že třeba v mírném podnebí není potřeba používat tu nejvyšší ochranu. Takže třeba na podzim nebo v zimě (ale ne na horách) nevidím důvod, proč nesáhnout po lehkém pleťovém krému s SPF 15. Je příjemně obláčkový, rychle se vstřebává, výborně se vrství (během dne i opakovaně, když je to třeba). Pokud by vám to způsobovalo nervózní tik v oku a vysokou ochranu jste chtěli tak jako tak, odkážu vás na skvělé minerální ochranné sérum od stejné značky, které právě SPF 50 má a o kterém plánuju podrobnou recenzi zhruba v polovině příštího měsíce.
Ještě k těm fototypům – když jsem si tak pročítala jednotlivé charakteristiky, dospěla jsem k závěru, že bych sama sebe řadila asi do III fototypu. Jasně, když se nenatřu, tak po delší době na slunku shořím jak papír, ale kdo ne? Pokud se ale normálně natírám opalovacím krémem, tak vlastně nikdy nemám problém rovnou získat bronzový odstín pokožky. Na druhou stranu je paradoxní, že třeba v obličeji to u sebe moc ráda nemám a jsem raději za světlejší pleť.
Když mezi sebou srovnám krémy Acqualai Capri SPF 15 a Acqualai Ischia SPF 30, pak Ischia je malinko máslovější, než Capri. Ale je to čistě jen konzistenční záležitost, protože co do roztíratelnosti a vstřebatelnosti jsou oba krémy fantastické. Baví mě, že nikterak nezatěžují pleť a ať je nanesete samostatně, nebo až na celou svou ranní kosmetickou rutinu, tak jsou lehoučké a nevíte o nich. Také neucpávají póry, obličej se po nich neleskne, není mastný… Za mě jednička s hvězdičkou!
Jestli sháníte nějaký fakt echt gold opalovací krém, se kterým nebudete mít sebemenší problém na každodenní bázi a oblíbíte si jej natolik, že si jeho používání zautomatizujete, můžu Acqualai Capri SPF 15 i Ischia SPF 30 z fleku doporučit. Nejde s nimi šlápnout vedle.
Buďte první! Přidejte komentář