Od doby, kdy pro mě začala být každodenní ochrana pleti před sluníčkem velké téma, řeším vlastně jediné – najít takový produkt, který mi bude maximálně vyhovovat po všech stránkách. Tedy: nebude mi činit problémy se přemluvit k jeho používání na rutinní bázi, nebudu muset dělat žádné kompromisy a skousnout třeba lesknoucí se obličej, nebo nehezkou bělobu, jen abych učinila ochraně pleti zadost. Něco takového odmítám absolvovat. Chci produkt, po kterém ráno automaticky sáhnu, použiju ho jako poslední pečující krok a budu vědět, že pleť bude celý den vypadat skvěle a hlavně – bude chráněná. Vždyť nechci tak moc, ne?
A že je něco takového možné vyrobit, mi potvrdila i italská značka Acqualai (prodává e-shop Krásná Každý Den), od které už jsem tady pár recenzí měla. Testovala jsem jejich minerální sérum SPF 50, které poskytuje pleti ochranu jak před škodlivým UV zářením (a následnému rychlejšímu stárnutí pokožky), tak před znečištěním a dokonce i před poškozením pleti tzv. modrým světlem, které vydávají monitory, televize, tablety, mobily nebo LED osvětlení. Než se dostanu ke chvalozpěvům na samotné minerální sérum (protože tomu snad ani nemůžu říkat recenze – však uvidíte!), pojďme si trochu vysvětlit, proti čemu vás má minerální sérum Acqualai chránit a jak taková ochrana funguje.
Co v článku najdete:
Ochrana proti stárnutí (fotostárnutí)
Jak už víme z předchozích článků, hlavním viníkem předčasného stárnutí pleti je ultrafialové (UV) záření, které na pokožku působí každodenně – při slunečných dnech i při zatažené obloze. UV záření se dělí na dva typy, které mají zásadní vliv na pleť:
UVA paprsky: Pronikají hluboko do dermis, kde poškozují kolagenová a elastinová vlákna, což způsobuje ztrátu pružnosti, pevnosti a vznik vrásek. Jsou také zodpovědné za tzv. oxidativní stres, který podporuje tvorbu volných radikálů a zánětů.
UVB paprsky: Způsobují spálení pokožky, ale také hrají roli při narušování ochranné bariéry pleti a zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže.
I krátkodobé vystavení UV záření bez ochrany může způsobit neviditelné poškození kůže, které se časem kumuluje. Pravidelné používání produktu s vysokým SPF nejenže chrání před akutními problémy, jako je spálení, ale především předchází dlouhodobému poškození, které vede ke ztrátě zdravého a mladistvého vzhledu pokožky.
Bez ochrany je tedy pokožka vystavena fotostárnutí, což je proces, při kterém UV záření urychluje přirozené stárnutí kůže. To se projevuje ztrátou hydratace, pigmentovými skvrnami, mdlým tónem pleti a vznikem hlubokých vrásek. Minerální sérum Acqualaï obsahuje vysoký stupeň ochrany SPF 50, který poskytuje štít proti UVA i UVB paprskům. Jeho minerální filtry, působí na povrchu pokožky a fungují jako zrcadlo – UV paprsky odrážejí a tím zabraňují jejich proniknutí do hlubších vrstev kůže.
Ochrana před znečištěním
Naše pokožka je neustále vystavena škodlivým vlivům znečištěného ovzduší. Toxiny a jemné prachové částice pronikají do pórů, kde způsobují oxidační stres, narušují ochrannou bariéru pokožky a vyvolávají záněty. Tyto procesy vedou ke ztrátě pružnosti, předčasné tvorbě vrásek a často i k hyperpigmentaci.
Jak znečištění poškozuje pleť? Oxidační stres: Jemné prachové částice obsahují volné radikály, které poškozují buňky a urychlují proces stárnutí. Tento proces oslabuje kolagen a elastin, což jsou látky zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. Záněty: Toxiny a znečišťující látky způsobují mikro-záněty v pokožce, což přispívá k podráždění, zarudnutí a citlivosti. Narušení ochranné bariéry: Znečištění ovlivňuje lipidovou vrstvu pokožky, která slouží jako štít proti vnějším vlivům. Oslabená bariéra znamená větší ztrátu hydratace a vyšší riziko pronikání dalších škodlivin.
Minerální složky v séru, jako je oxid zinečnatý, vytvářejí na povrchu pokožky bariéru, která pomáhá zabránit pronikání jemných částic a toxinů do pórů. Sérum obsahuje také složky, které neutralizují volné radikály způsobené znečištěním, a tak minimalizují oxidační stres a jeho škodlivé účinky na pleť.
Ochrana proti modrému světlu
Modré světlo (HEV – High Energy Visible light), které vyzařují digitální obrazovky, LED osvětlení a dokonce i slunce, proniká do hlubších vrstev pokožky a ovlivňuje ji na buněčné úrovni. Jeho škodlivé účinky na pleť byly prokázány teprve nedávno, ale ukazuje se, že může být stejně nebezpečné jako UV záření.
Jak modré světlo poškozuje pleť? HEV světlo podporuje tvorbu volných radikálů, které poškozují buněčné membrány, DNA a proteiny, jako je kolagen a elastin. To urychluje proces stárnutí pleti. Také stimuluje melanocyty (buňky produkující melanin), což může vést k tvorbě tmavých skvrn a nerovnoměrnému tónu pleti. Dlouhodobé vystavení modrému světlu může způsobit zánětlivé procesy v pokožce, které vedou k podráždění a ztrátě přirozené bariéry. HEV světlo ovlivňuje cirkadiánní rytmus pokožky, což může narušit její přirozené regenerační procesy, které probíhají v noci.
Minerální složky a speciální filtry, které sérum obsahuje, odrážejí nebo absorbují HEV světlo, čímž zabraňují jeho pronikání do hlubších vrstev pokožky. A podobně jako u ochrany proti znečištění, i tady antioxidanty obsažené v séru neutralizují volné radikály způsobené modrým světlem a tím snižují oxidační stres. Zjednodušeně řečeno – pravidelné používání séra chrání pokožku před nepříznivými vlivy moderního života a pomáhá ji udržet zdravou a co nejdéle mladistvou. Všem obrazovkám, sluníčku a znečištění ovzduší navzdory!
A teď, když jsme si vysvětlili, proč je super minerální sérum zařadit do každodenní kosmetické rutiny, je ideální čas povědět si, jaké vlastně je a jak se mi osvědčilo v praxi.
Acqualai Minerální sérum – recenze
Co říká o séru výrobce: „Zajišťuje vynikající ochranu před slunečním zářením, modrým světlem a zároveň zpomaluje proces stárnutí pokožky. Lze jej používat jako závěrečný krok v každodenní péči o pleť. Vhodný i po estetických zákrocích. Směs klíčových složek poskytuje ochranu proti stárnutí, znečištění a modrému světlu. Díky své lehké textuře přináší pleti nejen výrazné benefity, ale nabízí také širokospektrální ochranu proti UVA, UVB, HEV a IR záření.“
Balení, konzistence, vůně
Opalovacích krémů, fluidů a všemožných olejíčků s různým stupněm SPF ochrany mi prošlo rukama bezpočet. Ale co moje paměť sahá, žádný z nich neměl podobné balení, jako Acqualai. Matná skleněná lahvička s kapátkem, která je ve skutečnosti ještě bytelnější, než vypadá na fotce. Balení můžete skoro používat jako těžítko, takový kus materiálu to je! Dost mě také překvapilo kapátko – u produktu podobného typu bych čekala pumpičku, nebo sprej. Ale kapátko? Velmi neobvyklé a překvapivě fajnové na používání. A jakkoli jsem ze začátku čekala, že po několika použitích bude hrdlo lahvičky špinavé, tak ne. Ať se trefím kapátkem zpět jakkoli, nikdy se mi nestalo, že bych musela lahvičku čistit.
Sérum se do kapátka výborně „natahuje“ i dávkuje – jeho konzistence je k tomuto účelu ideální. Ani příliš tekutá, ani hutná. Možná bych ji přirovnala k tekutému make-upu, u kterých bývají občas podobná balení. Co se týče samotného roztírání na pokožce, asi zažijete menší šok, stejně jako já. Stačí dvakrát máznout, sérum se vpije a je fuč. Ale nejen to! Ruka se vám při roztírání vyloženě zadrhne. A to samé se stane, když promnete bříšky prstů mezi sebou. Absolutně nemastná, nelepivá a beze zbytku se vstřebávající textura. A to pořád není všechno – vzhledově totiž pleť zůstane po séru matná. Ano, čtete dobře – MATNÁ. Přirovnala bych to k lehkému poprašku rýžového pudru.
Vůně je jemná a mlsná, řekla bych. Mně připomíná pomerančovou cukrovou polevu na tmavé kakaové buchtě. Jen se zakousnout! A když jsem dala sérum vyzkoušet chlapovi, překvapeně zaňufal a prohlásil, že v tom cítí bílou čokoládu. Obecně vůně není sladká, cukrová, ani lízátková. Ale je v ní pro můj nosík cosi lahodně zákuskového, co mám chuť pokoštovat. Podle výrobce by vás měl úvodními tóny přivítat sladký pomeranč, který postupně přejde v dýni a směs trvalek (mohlo by jít o lobelie, prstnatec, černuchu, třapatku a mydlicovník). A v základu byste se mohli setkat i s vetiverem a dřevem. Tak jako tak je to vůně něžná a nerušivá a přestože na pleti převládá dlouhou dobu, určitě vám nebude nikterak vadit.
Jak a kdy sérum použít
Minerální sérum Acqualai se používá jako poslední krok ranní kosmetické péče, ještě před pobytem na slunci. Večer se nepoužívá, poněvadž funguje hlavně jako ochrana před sluníčkem a nanášet jej před spaním by trochu postrádalo logiku. Leda byste spali v soláriu…
Snadno se aplikuje na sérum a pleťový krém, aniž by pleť pocitově jakkoli zatížil. Acqualai dokáže až neuvěřitelně splynout s jakýmkoli podkladem a výsledkem bude vždy jemně projasněná, ale přitom zmatněná pleť. Zapomeňte na pocit mastnoty, bělení, slévání se do vrásek, či drolení. Nic z toho mi sérum NIKDY neudělalo. A to jsem ho pěkně prosím kombinovala s čímkoli, co mi přišlo pod ruku. Protože když už něco testujete, ať to stojí za to, že ano. Olejíčkový podklad, krémový podklad, několik sér a krém navrch, nebo klidně jen samotná květová voda či aloe vera gel. Výsledek byl vždycky bezproblémový a k mé plné spokojenosti. A hlavně – nanášení jsem měla hotovo za pár vteřin!
Tip: minerální sérum se dá použít i jako primer pod make-up!
Přírodní a bezpečné složení
Složení minerálního pleťového séra Acqualaï je bohaté na ingredience, které působí ochranně, zvlhčují pokožku a zároveň se zaměřují na prevenci škodlivých vlivů z vnějšího prostředí, včetně UV záření a modrého světla. Jsou to:
Oxid zinečnatý – klíčová složka pro ochranu pleti před slunečními paprsky, zejména UVB zářením, které způsobuje spálení pokožky. Oxid zinečnatý je fyzikální filtr, který odráží UV záření od pleti, a tak poskytuje širokospektrální ochranu. Tento minerální filtr je také známý svou šetrností k pleti, což je výhodné i pro citlivější typy pokožky. Tocopheryl Acetate je derivát vitaminu E, silného antioxidantu, který pomáhá chránit pokožku před volnými radikály způsobenými UV zářením a znečištěním. Pomáhá zpevnit kožní bariéru a snižuje poškození pokožky, které může vést k předčasnému stárnutí pleti. Extrakt z semen Pongamie pinnaty je rostlinný extrakt známý pro své protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Pomáhá ochránit pokožku před škodlivými účinky volných radikálů, včetně těch, které vznikají při vystavení modrému světlu a UV záření.
Hydrolyzovaná kyselina hyaluronová – Ačkoli kyselina hyaluronová primárně zajišťuje vlhkost pleti, některé studie naznačují, že hydrolyzované formy mohou pomoci chránit pokožku před poškozením UV zářením díky svým silným hydratačním vlastnostem, které podporují kožní bariéru. Síran hořečnatý může pomoci zklidnit pokožku a zlepšit její vzhled po vystavení slunečnímu záření. Má uklidňující účinky, což je výhodné při regeneraci pokožky po pobytu na slunci. Stearát hořečnatý je stabilizátor, který pomáhá zpevnit strukturu séra, a zároveň má jemně zklidňující účinky na pleť. Butyloctyl Salicylate – Tento ester kyseliny salicylové slouží jako UV filtr, zvyšuje stabilitu ochrany proti slunečnímu záření a zlepšuje rozprostření dalších ochranných složek na pleti. Působí jako stabilizátor v recepturách obsahujících ochranné faktory proti slunečnímu záření.
Lecitin je fosfolipid, který pomáhá posilovat kožní bariéru a zabraňuje dehydrataci pokožky. Má také antioxidační vlastnosti, které chrání pleť před škodlivými vlivy z okolí, jako je znečištění a modré světlo. Triethoxycaprylylsilane je silikátová složka, která se používá k zajištění stabilizace formulace a zlepšení odolnosti produktu proti vlhkosti. Pomáhá také zvyšovat účinnost ochranných filtrů, například při ochraně proti modrému světlu. Ascorbyl Palmitate je stabilní forma vitaminu C, který je silným antioxidantem. Pomáhá chránit pokožku před poškozením UV zářením, podporuje regeneraci pleti a zabraňuje tvorbě vrásek způsobených slunečním zářením. Vitamin C rovněž neutralizuje účinky modrého světla.
Moje dojmy z testování
Uznávám, že jsem z testování přírodní kosmetiky za těch 13 let, co spisuju blog, už hodně zhýčkaná a ne vše je mi po chuti. Takže pokud něco na 100% nesplňuje moje očekávání, nebo výsledek není takový, jaký bych chtěla, vztekle si to poznačím do recenze (abych v budoucnu danou věc omylem nepořídila!) a kosmetika jde bez milosti o dům dál. Ale pokud je to pravý opak a produkt plní svou funkci ještě o několik levelů nad moje očekávání – óóó, to je úplně jiná pohádka! [a je to případ tohoto minerálního séra!] Doporučuju ho pak, kudy chodím a pěju na něj chválu všem, kdo jsou ochotní mě poslouchat (hlavně online – osobně už jsem s tím trochu otravná, já vím! :-).
Na minerálním séru Acqualai mě neskutečně baví, že nad jeho použitím nemusím vůbec nijak přemýšlet. Sáhnu po něm, otevřu lahvičku, nadávkuju z kapátka trochu séra do dlaně, bříšky prstů rozetřu po obličeji a je hotovo. Žádné čekání, urputné roztírání, nebo závěrečné pudrování, abych se neleskla jak psovi tentononc.
Je to vysoce účinná a funkční ochrana proti sluníčku, která je lehoučká jako peříčko a vůbec o ní na obličeji nevíte. Překvapivě dobře odolává potu – rozlučte se s bílými kapkami stékajícími po tváři, kdykoli se do vás venku opře sluníčko. Naopak – řekla bych, že se s tímto sérem i méně potím v obličeji. Možná to souvisí s tím, jak se skvěle vstřebává a na dotek je takové „zadrhávající“ a vzhledově matné. Určitě si ale nepředstavujte, že z vás sérum vyrobí mrtvolu bez sebemenšího náznaku zdravého lesku. Výsledek je matný, to ano – ale podobně, jako když obličej zahalíte tenoučkým popraškem rýžového nebo bambusového pudru. Ten typ Photoshop efektu, který obličeji nebere přirozený jas, ale zároveň mu propůjčí saténový matný finiš.
Sérum je prostě boží. Totálně. Do detailu promyšlená kosmetika, kterou si z celého srdce zamilujete. Tak. Přemýšlím, jestli jsem něco nezapomněla v článku doplnit… Kdyžtak mi dejte vědět do komentářů, budu moc ráda! :o)
Závěrem
Chválím tu hodně opalovací kosmetiky (zvlášť korejské krémy), ale toto je co do hitparády ochranných přípravků proti sluníčku asi číslo jedna. Něco tak pohodlného, geniálně fungujícího a snadného na použití – to se jen tak nevidí. Acqualai minerální sérum je vychytané do detailu a mně se ze všech produktů této značky líbí úplně nejvíc. A nejen z ní – nebála bych se ho označit za TOP kousek ve své kategorii!
Buďte první! Přidejte komentář