Čím pečovat o pleť a pokožku těla po slunění, aby to bylo příjemně chladivé, extra hydratační a zvlhčující a ještě to prodloužilo opálení? Myslím, že italská značka Acqualai má na tuto otázku poměrně jasnou odpověď – jejich hydratační a regenerační mléko Panarea! Za vše mluví hlavně fakt, že Acqualai má v nabídce čistě toto jediné mléko a ne dalších 20 na výběr – prostě když vymazlíte jednu kvalitní recepturu k dokonalosti, nemáte potřebu frčet si na kvantitu.
Info: Pro podrobné povídání o samotné značce mrkněte na mou recenzi z října o minerálním opalovacím spreji Ponza. Rozepsala jsem se tam jak o názvu, tak o složení, nebo o historii a vzniku Acqualai. Také opalovací krémy a ochranu před sluníčkem jsem tu v poslední době řešila VELMI podrobně, a to v článku o Capri hydratačním denním krému, takže pokud vás téma zajímá, doporučuju k pročtení. Dozvíte se, jaké jsou typy UV záření, jak se dělí jednotlivé fototypy kůže (a jak je u sebe poznat), nebo co vám z dlouhodobého hlediska hrozí, pokud se na ochranu před sluníčkem vyprdnete úplně.
Dneska se ale soustředíme na péči po slunění (to hlavně), hydrataci a regeneraci pokožky, a to právě recenzí na Acqualai mléko Panarea. Jaké je? K čemu vám bude? A jak jej můžete využít nejlépe? Jdeme na to!
Co v článku najdete:
Balení, konzistence, vůně
Něco na těch roztomilých hliníkových tubách v tyrkysové barvě hlubin moře prostě je! Acqualai to samozřejmě ví, a proto je v jedné takové tubě baleno i mléko Panarea. Kromě toho, že to skvěle vypadá, je tu i ekologický rozměr. Abych citovala sama sebe z tohoto článku: „Hliník je nekonečně recyklovatelný, aniž by ztrácel své vlastnosti. V porovnání s plastem je snažší a efektivnější ho recyklovat. Snižuje se tím množství odpadu, které končí na skládkách, nebo v oceánech, kde způsobují škody na mořském životě. Hliník je také neprůhledný a dobře chrání kosmetiku před UV zářením, což je důležité zejména u opalovacích přípravků. Udržuje stabilitu a účinnost složek po delší dobu.“
Konzistence
Příjemně krémová, vodnatá a lehoučká jako obláček. Žádný těžký balzám, nebo olejovitá textura, to vůbec. Panarea mi konzistencí hodně připomíná odličovací mléko. Snad je jen malinko hutnější, protože při nanášení na pokožku nestéká, ale nechá se hezky roztírat, aniž byste u toho museli honem kvaltovat.
Vůně
U Acqualai produktů je zajímavé, že vám v popisku rovnou napíší, na jakou vůni se můžete u jednotlivých kousků těšit a rozepisují to stejně, jako u parfémů. V případě Panarea mléka je to podle Acqualai:
Vrchní tóny: Eukalyptus, citrusy
Střední tóny: Jalovcové bobule, mořské tóny
Základní tóny: Gurjun, santalové dřevo
Co cítím v krému já? Rozhodně příjemnou, odlehčenou a svěží eukalyptovou vůni. Ale strouhnutou o ty nejintenzivnější tóny, ze kterých vám kolikrát skoro slzí oči. Tady z eukalyptu zůstala jemná svěžest, kterou přivítáte s otevřenou náručí hlavně ve chvíli, když vám za krk sedla sluníčková únava a vy byste sebou nejraději praštili do postele a dali si dvacet – ne tak se ještě mazat nějakým krémem! Objevila bych tam určitě i citrusy, ale stejně jako u eukalyptu – i tady je nejostřejší aroma fuč a zůstává jen srdce vůně – stále osvěžující, ale přitom jemné, něžné a zvláštním způsobem konejšivé.
Abych objevila mořské tóny, musela bych si opravdu přečíst složení – pak si je tam živě představuju jako slanou spršku rozbouřených vln. Ale že by mě to trklo na první dobrou, to asi ne. Co mě ale hodně zaujalo, tak gurjun. Nevzpomínám si, že bych někde tuto ingredienci viděla, takže jsem si musela vyhledat, co vlastně znamená. Prý jde o esenciální olej z pryskyřice stromu Dipterocarpus turbinatus a měl by vonět nasládle, dřevitě a mírně balzámově. S tím se asi dokážu ztotožnit. Základ vůně je opravdu pocitově ukotvený a dost mě baví představa, že za to může právě esenciální olej, který se mimo jiné používá i proti úzkostem a na povzbuzení.
Celkově vzato je vůně lehoučká, příjemně osvěžující a svým způsobem i uklidňující a relaxační. Něco, co podle mě v kosmetice neodmítne nikdo z nás v kteroukoli denní či noční dobu :-)
Jak se mléko Panarea používá
Jelikož jde o víceúčelovou kosmetiku, můžete ji využít od hlavy k patě! Toto hydratační mléko se totiž hodí nejen na obličej i tělo, ale třeba i na ruce, nebo dokonce na chodidla! Ve všech případech jde o výrazně zvlhčující a hydratační péči, která okamžitě uleví při jakémkoli náznaku pnutí a suché pokožce. V létě po celém dni na sluníčku je to jako dar z nebes. Ale stejně tak vám přijde vhod v zimě, když jste od rána do večera uvnitř a fučí na vás topící klimatizace, ústřední topení nebo krbovky. Anebo přijdete vymrzlí a vyfoukaní zvenku a poslední, po čem toužíte, je pomazat se super mastným balzámem a raději byste použili lehkou, ale zato intenzivně zavlažující péči.
Na obličej: použijte mléko kdykoli během dne, když cítíte, že potřebujete pleť hydratovat. Nebo mlékem nahraďte váš denní/noční pleťový krém.
Na tělo: ráno jako součást kosmetické rutiny, nebo jako relaxační péči před spaním. V obou případech se vám bude mazání tuze zamlouvat. Výhoda je, že se mléko velmi rychle vstřebává a nezanechává za sebou mastnou stopu – tedy když jej použijete před odchodem do práce, můžete se takřka okamžitě obléct a nemusíte čekat, až se mléko vstřebá. A večer? Přestože je vůně lehoučká, jemná a nerušivá, můžete se těšit na příjemně provoněné pyžamko i postel!
Na ruce: a tohle jsem zjistila až poslední dny – že když si mažu obličej, tak tubu nezavírám, ale po natření si dám ještě jednu dávku do dlaní a namažu si i ruce. A jdu rovnou datlovat na klávesnici. Z čehož plyne, že Panarea mléko může klidně fungovat i jako kancelářský krém na ruce, když na to přijde. Plus vás při pohybu rukou bude provázet jemňoučká vůně, kterou možná budete mít spojenou s letní dovolenou, takže… vlastně jste pořád jednou myšlenkou někde u moře!
Jako pleťová maska: naneste v silnější vrstvě na obličej a nechte působit 10 minut. Co se nevstřebá, můžete setřít tamponkem.
Jako podklad pod make-up: tento způsob by se dal zahrnout i pod „denní krém“, ale jelikož mléko výborně hydratuje a připraví pleť, na které pak vypadá make-up i BB krém mnoooohem lépe, zařazuju to jako speciální způsob využití.
Rozebrané a vysvětlené složení
Základní složky: Voda: Základní hydratační složka, která tvoří většinu kosmetických přípravků. Slouží jako nosič ostatních látek. Ethylhexyl Palmitate: Lehký emolient, který zjemňuje a vyhlazuje pokožku. Zanechává příjemný hedvábný pocit bez mastnoty. Coco-Caprylate: Další emolient, který poskytuje hedvábnou texturu a snadné roztírání. Také posiluje ochrannou bariéru pokožky. Coconut/Palm Kernel Alkanes: Přírodní alternativa k silikonům, dodává jemnost, lehkost a chrání pokožku před ztrátou vlhkosti.
Hydratační složky: Glycerin: Jeden z nejúčinnějších humektantů. Přitahuje vodu do pokožky a udržuje ji hydratovanou po dlouhou dobu. Sorbitan Olivate a Cetearyl Olivate: Deriváty olivového oleje, které zlepšují hydrataci a pomáhají obnovovat lipidovou bariéru pokožky. Cetearyl Alcohol a Behenyl Alcohol: Mastné alkoholy, které zjemňují pokožku a zabraňují ztrátě vlhkosti. Zlepšují texturu produktu a jeho vstřebatelnost.
Regenerační a výživné složky: Jojobový olej je bohatý na vitamíny a mastné kyseliny. Hydratuje, regeneruje a chrání pokožku před vysušováním. Bambucké máslo hluboce vyživuje a zjemňuje pokožku. Obsahuje vitamíny A a E, které podporují regeneraci a hojení. Acetyl Tyrosine: Aminokyselina podporující přirozenou regeneraci pokožky a zlepšení její elasticity.
Antioxidanty: Tocopheryl Acetate (vitamin E): Silný antioxidant, který chrání pokožku před volnými radikály a zpomaluje známky stárnutí. Tocopherol (čistý vitamin E): Poskytuje intenzivní ochranu proti oxidačnímu stresu. Ascorbyl Palmitate (vitamin C): Stabilní forma vitaminu C. Podporuje tvorbu kolagenu, rozjasňuje pokožku a působí jako antioxidant. Lecithin: Působí jako emulgátor a podporuje pronikání aktivních složek do hlubších vrstev pokožky.
Stabilizátory a pH regulátory: Citric Acid: Úprava pH, jemná exfoliace a antioxidační účinek. Sodium Hydroxide: Reguluje pH produktu. Phytic Acid: Přírodní chelatační činidlo, které chrání přípravek před degradací kovovými ionty.
Konzervační látky a parfemace: Benzyl Alcohol a Dehydroacetic Acid: Jemné konzervanty, které zajišťují bezpečnost a stabilitu produktu. Parfum a vonné složky (Limonene, Linalool, Benzyl Salicylate, Geraniol, Citral): Dodávají příjemnou vůni.
Jak složky pomáhají hydratovat a regenerovat pokožku?
Hydratace: Humektanty (glycerin) přitahují vodu do pokožky, zatímco emolienty (Coco-Caprylate, Ethylhexyl Palmitate) ji uzamykají v hlubších vrstvách. Přírodní deriváty z olivového oleje zlepšují hydrataci tím, že napodobují přirozené lipidy pokožky.
Regenerace: Kombinace antioxidantů (vitaminy E a C) a bambuckého másla podporuje obnovu kožní bariéry. Acetyl Tyrosine přispívá k regeneraci pokožky na buněčné úrovni, což zvyšuje elasticitu a zdravý vzhled.
Ochrana: Jojobový olej a bambucké máslo vytvářejí ochranný film, který zamezuje ztrátě vlhkosti a chrání před vnějšími vlivy.
Celkově vzato, receptura je dobře vyvážená, zaměřená na hloubkovou hydrataci, výživu a ochranu pokožky.
Moje dojmy z testování
Mléko Panarea je ten typ produktu, který si klidně zabalíte na dovolenou jako samostatnou záležitost, která vám nahradí kompletní mazací péči. Pokud byste tedy chtěli být za hodně velkého minimalistu a chtěli se sbalit jen do mini batůžku. Anebo naštvat nízkonákladové aerolinky a nepřiplácet si za další zavazadlo (krém má totiž 100 ml, takže do toho průhledného sáčku jít může :-)
Na obličeji je příjemně lehký a pleť pocitově nezatěžuje. Hezky osvěží, hydratuje a zvláčňuje. A nepáchá žádnou neplechu alá ucpané póry, nebo něco na ten způsob.
Jakožto tělová péče je mléko extra fajnová záležitost a jestli trpíte na jakýkoli náznak suché pokožky, nebo nedejbože šupinky, tak jako prevence je to dosti účinné. Ze mě si třeba chlap dělá permanentně srandu, že když se ničím nenamažu, tak se mi práší od nohou. Jako jo, trpím na to – vynechám krém nebo mléko a moje kůže v tu ránu vypadá jak prašná cesta, na které dobře půl roku nepršelo. Ale právě proto, že to vím, tak se snažím problému nechodit naproti a dbám na prevenci – a mažu se tím nejvíc hydratačním, co vždycky po ruce mám!
Na obličeji se mi to za dobu, co si spisuju blog, podařilo úplně eliminovat (však jsem se někde zmiňovala, že už bych svou pleť neoznačila jako extra suchou, ale skoro „normální„!), no na těle si musím dávat pořád bacha. Až mě kolikrát napadlo, jestli za to třeba nemůže zdejší ovzduší – obličej mám venku pořád a působí na něj slaný a vlhký vzduch. Zbytek těla je ale oblečený… Tak že bych zvážila vyznávání nudismu ze zdravotních důvodů a problém tím vyřešila úplně? :-D
Tak jako tak – jestli hledáte něco, co bude vaši kůži citelně hydratovat a promazávat bez sebemenšího náznaku zatížení, můžu mléko Panarea doporučit. Je to mile osvěžující a jemně vonící záležitost, kterou je neuvěřitelně snadné si zamilovat!
Závěrem
Jestli je vám značka Acqualai sympatická (a komu ne?!) a chtěli byste od ní něco vyzkoušet, ale pořád si nejste jisti, po čem sáhnout, doporučuju nejdřív vybrat některý (nebo všechny) ze vzorečků. Zkoušet takto můžete jak dnešní recenzované mléko Panarea, tak skvělé minerální sérum proti stárnutí a modrému světlu, nebo denní krém Ischia SPF 30 nebo Capri SPF 15.
Buďte první! Přidejte komentář