Už se vám někdy stalo, že jste se navoněli a po pár minutách jste svůj milovaný parfém vůbec necítili? A to ani náznakem? Mně se to přihodilo poměrně nedávno, když jsem sáhla po svém novém oblíbenci, Chloé Nomade Nuit d’Égypte. Dvakrát jsem si stříkla parfém směrem na dekolt (na oblečení) a vyrazila ven. A už po cestě mi docvaklo, že si vlastně vůbec nevoním. Resp. že mám pocit, jako kdybych žádný parfém nepoužila. Přišlo mi to zvláštní, protože jde o vůni poměrně výraznou a navíc v koncentraci EDP (parfémovaná voda). Že bych se navoněla blbě? Sežralo mi vůni oblečení? Nebo se parfém stihl vytratit? Hmmm, divné…!
O dvě hodiny později jsme se vraceli s chlapem v autě a on se ptá, čím voním, že je to jako dooost silné. Že to voní ukrutně hezky, ale není si jistý, jestli by se mnou chtěl cestovat několik hodin v autě, kdybych takhle moc voněla. Otočila jsem se na něj totálně v šoku a ptala se, jestli si dělá srandu – že já parfém přestala cítit takřka okamžitě, co jsem opustila barák!
Co v článku najdete:
Proč ze sebe parfém necítíte?
A tak jsem začala zběsile googlovat a hledat, jak se něco takového může přihodit. A objevila jsem zajímavé vysvětlení. Prý jde o poměrně běžný jev, který se děje kvůli našemu čichovému „systému“, resp. „čichové únavě„. Když se nastříkáte parfémem, vaše čichové buňky si na vůni rychle zvyknou – zvlášť, když vám vůně vyloženě sedne. Mozek ji po chvíli přestane aktivně vnímat, aby vás nezatěžoval neustálým podnětem. Jednoduše vůni „odfiltruje“, protože tělo se vždy zaměřuje na nové vůně jako možné známky změny v prostředí. Ostatní lidé ale nejsou vůči vašemu parfému imunní, protože jej necítí pořád, takže je pro ně vůně silnější a výraznější.
To samé ale platí obráceně a je to skoro opačný efekt – když vám vůně nesedne, mozek ji neodfiltruje, protože ho rozčiluje nebo varuje, že něco není úplně v pořádku, a tak vám ji neustále připomíná. Je to skoro jako nějaký obranný mechanismus. Určitě už se vám to někdy stalo třeba v parfumerii, když jste zkoušeli novou vůni přímo na ruce. Jakmile vám parfém hooodně nesedl, nemohli jste se ho za žádnou cenu zbavit a hrozně vás iritoval, viďte?
Z toho mi plyne, že když parfém necítím, je to vlastně důkaz, že mi opravdu sedí, a to doslova jako druhá kůže. Mozek si ho zřejmě vyhodnotil jako příjemnou a bezpečnou vůni, takže nemá potřebu mě na ni upozorňovat stále dokola. Parfém nejspíše vnímá tak, že je v souladu s mou osobností či přirozenou vůní, takže jej tělo přijímá jako něco bezpečného a příjemného.
Co říkáte na takovou teorii? Souhlasili byste s ní?
Mně se něco takového stalo poprvé. Nikdy dřív jsem se nesetkala s tím, že bych se navoněla a parfém se pro můj nosík úplně vypařil. Vždycky jsem o něm alespoň trošku věděla. U Nuit d’Égypte ne. Nanesu ho, napočítám do deseti a je pryč. Přitom ale z oblečení voní opravdu výrazně, dokud svršky nevyperu. Všímám si toho hlavně když si jdu obléct stejný svetřík, nebo tričko a přivoním k oblečení další den. A dojmy okolí to samé – všichni ví, že jsem parfém použila a tvrdí, že hezky voní. Tak to jsem z toho blázen :-)
Nedávno jsem vám tu popisovala své dojmy z Chloé Nomade, tedy vlajkové lodi celé Nomade řady. Nuit d’Égypte je novinkou roku 2024. Jaká je?
Chloé Nomade Nuit d’Égypte EDP
Parfém je poctou zemi původu zakladatelky značky Chloé, Gaby Aghion, která pochází z egyptské Alexandrie. Nosem této vůně je Juliette Karagueuzoglou, která má na svědomí například i „Signoriny“ od Salvatore Ferragamo, nebo pánské vůně YSL.
Nuit d’Égypt (v překladu „egyptská noc“) má nabízet moderní a rafinovanou interpretaci kyphi, staroegyptské vonné směsi, která byla považována za velmi posvátnou a používala se v náboženských obřadech a při meditacích. Byla to jakási prastará forma parfému nebo kadidla, o které Egypťané věřili, že má nejen příjemnou vůni, ale také léčivé a očistné účinky.
Recepty na kyphi se různily, ale obvykle obsahovaly směs různých pryskyřic (například myrha), medu, vína, sušeného ovoce (např. rozinek), koření (skořice, kardamom) a dalších aromatických látek. Ve starověku byl kyphi vzácný, protože jeho suroviny byly drahé a příprava náročná. Vůně byla považována za natolik speciální, že se obvykle spojovala s duchovním očištěním, nebo komunikací s božstvy.
Našla jsem dvě varianty složení vůně, uvedu vám tedy obě:
Složení vůně 1:
Hlava: myrha, zázvor, skořice, nektar z janovce, cypriol, opoponax
Srdce: absolut z květů pomerančovníku
Základ: vanilka
Složení vůně 2:
Hlava: květ egyptského pomerančovníku
Srdce: kyphi
Základ: vanilka
Kyphi v srdci vůně Nuit d’Égypte vychází z receptury obsahující silné pryskyřičné akcenty myrhy, které se mísí s kořenitými tóny zázvoru a skořice a s medovými tóny nektaru z květů janovce. Cypriol a opoponax pak obalují vůni svými kulatými, balzamickými a jantarovými tóny.
Vysvětlení cizích pojmů/ingrediencí ve složení – pro lepší představu
Myrha je pryskyřice získávaná z různých druhů stromů rodu Commiphora. Její vůně je velmi charakteristická a komplexní – má bohatý, teplý, balzámový a lehce kořeněný charakter. Myrha voní spíše zemitě a dřevitě, s nádechem sladkosti a mírně kouřovými tóny. Často se popisuje jako hřejivá a uklidňující.
Janovec je kvetoucí keř, který se vyskytuje hlavně v jižní Evropě a kolem Středomoří. Má krásné, sytě žluté květy, které mají sladkou, lehce medovou a květinovou vůni. Dodávají vonným kompozicím teplý a slunečný charakter.
Cypriol má dřevitou, zemitou vůni s lehkými kouřovými a balzámovými tóny. Cypriol přidává parfémům hloubku a často se používá v orientálních nebo dřevitých vůních. Jeho charakter je temnější a smyslný, někdy až lehce kouřový, což přidává do kompozic tajemnou, téměř hypnotickou nótu.
Opoponax je pryskyřice, která má sladkou, balzámovou a lehce kořeněnou vůni. Je jemně nasládlý, hřejivý a krémový, s podtóny připomínajícími karamel a vanilku. Díky své smyslné sladkosti a hloubce se často používá v základních tónech parfémů, kde přináší jakousi medovou hřejivost. Opoponax působí až luxusně a zjemňuje vůně orientálních a ambrových parfémů, dodává jim pohodový a sametový nádech.
Jak voní Chloé Nomade Nuit d’Égypte mně?
V prvních tónech vidím velkou zahradu plnou žlutých kvítků, ve kterých se za celý den nahromadila až neuvěřitelná energie slunečních paprsků. Každý jednotlivý kvítek pak tuto nezmenšenou sílu předává dál. V této výrazně květinové záplavě sem tam probleskují smyslné tóny pryskyřic a sladkého koření.
Ale to není vše! Než se totiž stihnete pořádně rozkoukat, žluté kytičky nahradí ty bílé, pomerančovníkové, s jejich charakteristickým, až jistým způsobem svěžím a jiskrným aroma. Které ale nikdy nepřejde do typické citrusové rozjásanosti a ostrosti. Spíš naopak – poměrně rychle se začne zakulacovat a hedvábnět, až se přemění ve vyloženě sladkou sametovou vůni, která je až nektarově medová a opojná, řekla bych.
Co mě naprosto uchvacuje a fascinuje, je způsob, jakým se parfém na mé kůži rozkládá dál. Mám pocit, že jakmile se vůně dotkne mé kůže, okamžitě s ní začne splývat v jedno. Jako kdybych pokožku skryla pod to nejjemnější pavučinkové hedvábí. Vážně si nevzpomínám, že by na mě nějaká vůne kdy působila takto splývavě a dokonale objímavě. Trvám na tom, že je to jeden z nejkrásnějších voňavých počinů, který kdy spatřil světlo parfumářského světa.
Chloé Nomade Nuit d’Égypte je výjimečnou vůní, která bude slušet všem, kteří hledají zajímavý sametový parfém s přesahem a hloubkou. Pokud se vám příčí prvoplánové ovocenkové a jednodruhové květinové vůně, ale zároveň se vám nikterak nezamlouvají parfémy „těžké jak deka“, ze kterých ostatní berou pomalu mdloby a hledáte prostě „něco mezi tím“, doporučuju „egyptskou noc“ minimálně vyzkoušet. Mohla by to být vynikající trefa do egyptsky tmavomodrého ;-)
Buďte první! Přidejte komentář