Přírodní tuhá mýdla jsou fantastická v tom, že na rozdíl od jejich drogerkových (ve smyslu „nepřírodních“) bratříčků pleť nevysušují a po mytí si nepřipadáte, že je vám kůže o pět čísel menší. Moje nejnovější mýdlové poznatky jsou od značky Sagrada Natura, kterou už jste na blogu mohli potkat v souvislosti s úžasným arganovým olejíčkem Arganeol. A taky opunciovým olejem. Vždycky říkám, že kdybych měla vynalézt vlastní zaručenou recepturu na botoxový kosmetický přípravek, moje první kroky by vedly k Arganeolu, kde bych se nafasovala argaňákem a opunciovým olejem.
K nim bych přimíchala avokádový olej, s ďábelským smíchem bych to bohatě zakápla slaměnkovým olejíčkem a dílo přivedla k dokonalosti šípkovým olejem a vůní neroli. Detaily ještě promyšlené nemám, ale jako zhruba představa to není špatné, co? Arganová mýdla Sagrada Natura nenabízí dlouho a je to u nich relativně novinka. Prozatím jsou v nabídce 3 druhy – Citrus, Sensitive a Relax. A jelikož jsem poslední dvě zkoušela i na sobě, dnešní recenze se jim bude věnovat do posledního písmenka a bublinky!
Co v článku najdete:
Jak výroba mýdla Sagrada Natura probíhá
Oproti jiným značkám mají mýdla zvláštní tvar. Proč? Cituji:„… při výrobě mýdel a šamponů se záměrně vyhýbáme samovolnému přehřívání nad 30°C – i když vyrobíte mýdla metodou ‚za studena‘, tj. při teplotách okolo 30°C, tak má hmota po několika hodinách tendenci samovolně se zahřát až na 80°C – říká se tomu ‚gelová fáze‚. Tehdy většina výrobců nechá mýdla prohřát celá, protože kdyby ‚gelovka‘ proběhla jen uvnitř a na okrajích méně, vznikly by na mýdlech nevzhledné mapy.
My oproti tomu mýdla chladíme, aby gelová fáze vůbec neproběhla. Není totiž nutná. Jen pak bez ní musí mýdla déle ‚zrát‘ – od vylití do formy mohou jít mýdla do prodeje cca za 3 týdny, ta naše zrají i dva měsíce. Ale zase si zachovávají více přínosných látek. Každopádně abychom se ‚gelovce‘ vyhnuli, máme mýdla ve formách ‚naležato‘ – proto mají ozdobné zvlnění ‚na bříškách‘ a ne na boku.“
Výroba tuhých mýdel mě fascinuje a děsí zároveň. Považuju ji za jakýsi druh tajemné alchymie. Po cestě může do procesu vstoupit tolik proměnných a cokoli podělat! To je ostatně důvod, proč jsem nikdy ani neuvažovala, že bych se do zkušební výroby pustila sama.
Od Sagrada Natura jsem si vybrala k testování dvě tuhá mýdla – Sensitive a Relax. První z nich neobsahuje žádné výrazné parfemace, nebo známé potenciální alergeny. A pokud nemáte alergii na měsíček lékařský, pak neexistuje nic dalšího, co by vám v mýdle mohlo vadit. A to ani přírodní éterické oleje.
Měsíčkové mýdlo Sensitive
Ostatně, měsíček udává tón celému charakteru mýdla. Vůně je miminkovsky jemná a charakteristicky nahořklá. Jako měsíčkový čaj, který jste nechali dlooouho vylouhovat. Zároveň ale vůní prostupuje mýdlová bublinka, která vás nenechá na pochybách, k jakému výrobku jste to právě přivoněli.
V mýdle na první pohled rozeznáte drcené kvítky měsíčku, které fungují i jako jemný peeling. A když píšu „jemný“, mám na mysli spíš příjemné hlazení, než že by vás oškrabkal z kůže, jako třeba skořápky z mandliček, nebo meruňkové pecky, které se do přírodních peelingů často používají jako abrazivní složka. Obsah viditelných kousků kytiček je ale zároveň věc, která mýdlo tak trochu vylučuje z použití na vlasy (ač i to by prý bez problémů šlo!), protože málokdo chce po mytí vlasů připomínat vílu s květinovou výzdobou ve vlasech :-)
Mile mě překvapilo, že mýdlem lze bez problémů umýt i obličej, aniž byste měli do půl hodiny pocit, že vám někdo brutálně utáhnul gumičku s culíkem, jak moc kůže pne. Za mou maličkost jde o milunké jemné mýdlo, které budete opatrovat jak oko v hlavě a rozhodně ho nenecháte máčet a zničit někde ve sprše. Já to třeba řeším tak, že hned vedle sprchy mám na pračce položenou mýdlenku a jen co „domydlinkuju“ celého člověka, vystrčím ruku ze sprcháče, mýdlo položím na své místo a teprve pak bublinky oplachuju.
Bylinkové mýdlo Relax
Varianta Relax se liší jak barvou, tak složením. Ale zas ne moc. Základ mají s citlivým mydélkem stejné, tedy: voda, BIO panenský kokosový olej, BIO arganový olej, BIO panenský olivový olej, glycerin, ricinový olej, BIO nerafinované bambucké máslo, BIO arganový olej a květ i extrakt z měsíčku. Přičemž kokosák, arganový, kokosový i ricinový olej jsou zmýdelněné. I to bambucké máslo. U Relax je navíc květ levandule, éterické oleje z levandule, rozmarýnu a mandarinky, extrakt z kořene kamejníku a hedvábí (cruelty-free). Zmýdelněné. Neptejte se, nevím jak :-)
Ve vůni bych poslepu hádala kombinaci kakaového másla a levandulky. S mýdlovým podkladem, samozřejmě. A je to moc pěkné a nevtíravé. A takové čisté koupelnové.
I Relax v sobě má kousíčky květů – v tomto případě levandulových. Jsou stejně měkké a jemné, jako měsíček u Sensitive mýdla. A taktéž se dá používat na obličej. Akorát mám pocit, že oproti měsíčkovému mýdlu Relax o malinko víc vysušuje. Pro mě nic, co by stálo za řeč. Ale chlap mi důležitě vysvětloval, že jako jeho to vysušuje hodně a měla bych to sem napsat. Ne, že bych mu nevěřila. Ale já jsem tu ta, kdo připomíná lavičku, co jste ji 20 let zapomněli na slunci a ona popraskala do stavu, který se z vintage láme na tohle už je moc i do muzea. Za mě je (ne)vysušování v pohodě.
Závěrem
A velké závěry? Podle mě budou cílovkou mýdel lidé, kteří si potrpí na tři věci. Zaprvé – jasné složení a ingredience, na kterých výrobce evidentně nešetří. A co vím, tak hledá ty nejlepší dodavatele pro každou jednotlivou složku. Zadruhé – příběh konkrétního člověka za výsledným produktem, kdy se můžete o mýdlech pobavit přímo s výrobcem. A zatřetí – v mýdle není nic jen na efekt a na ozdobu. Je vysoce funkční, čistě přírodní a většina složek dokonce v BIO kvalitě. A možná bych ještě dodala, že mýdla jsou balena v papírové krabičce, kterou lehce vytřídíte. Bez dalšího igelitu. Jo a neobsahují palmový olej, pokud by pro vás tato informace byla důležitá.
Tak co na nová mýdla říkáte? A jakému mydlinkování dáváte ve sprše nebo vaně přednost? Gely? Pěny? Anebo tuhá mýdla? Dejte vědět! ;-)
Tuha mydla vypadaji skvele! Ja je mam radeji, jelikoz nevysusuji, ale nesnasim jejich skladovani-natoz kdyz po nich skoro klouzu ve sprchaci (jak v base:)))).
Mej se!
http://www.bygabra.cz
Prý „jak v base“! :-DDDD Jsem si na tu hlášku vzpomněla večer ve sprše a začala jsem se sama pro sebe pochechtávat jak pakoš :-DD Na skladování to chce šikovnou mýdlenku, jinak by se mýdlo nechané na kraji vany, nebo sprcháče rozmáčelo a za chvilku by bylo po něm. Což by byla škoda :o)
Ještě mě napadá – jsem někde viděla magnetický držáček na mýdlo. Do mýdla se vtlačil magnetek a pak se to celé „přicuclo“ na druhý magnet přidělaný na zdi… Nebo tak něco. Vyzkoušené to nemám, ale přišlo mi to tehdy šikovné :o)
Bebe
PS: ha, tak jsem to našla! :-) e-koupelny-inpo.cz/magneticka-mydlenka
Ahoj Bebe, vůbec se mi v Bloggeru nezobrazovaly články od Tebe. A vida tys změnila vzhled blogu :) máš to tady teď krásný. Já jsem si už k Tobě zadala svůj mail, abych o články nepřicházela.
Mýdla vypadají nádherně! Já používám tuhá mýdla i gely, tak nějak to porůznu střídám :)
Ahojky Luci,
a toto je jak možnééé? :-o Si musím s Bloggerem vyřídit! :-D
A moc děkuju za pochvalu! Pořád tu něco předělávám – tam přidělám na zeď nový obrázek, tu utřu prach v menu, nebo vymetu pavučiny z některé rubriky :-D
A Luci, dívala jsem se u Tebe na blogu, že sis kupovala ten tuhý šampon od Alverde! Já ho měla nedávno v ruce a váhala jsem, jestli ho zkusit, nebo ne-e. Je dobrý? :-)
Bebe
Bebe určitě zkus! Byl perfektní! Pro mě lepší než LUSH :)
Od Lush jsem ještě nezkoušela (ač mám zrovna na hlavě zase jejich hennu, hehe), ale nadchnul mě tuháček od Navia. Ale Alverde určitě zkusím, díky za odpověď! :-)
Bebe