U každého dílu seriálu Bylinky Dr. Popova minimálně tuším, kterým směrem se povídání vydá, protože o konkrétní kytce už něco vím. Aspoň zběžně. Mám představu, jestli se používá k léčení trávení, pomáhá s hormonálními výkyvy, špatnou pletí, padajícími vlasy, nervy nadranc, nebo absencí spánku. U dnešní části jsem se ale musela převelice začíst do knížek, abych vůbec byla schopná bylinku někam zařadit!
Řeč bude totiž o Vrbovce malokvěté (Epolobium parviflorum). Pokud ji znáte a třeba i používáte, skláním se před vámi až k zemi a pasuju vás tímto na zkušeného bylinkáře. Vy ostatní, kteří jste dosud vrbovku neměli ani ve slovníku, jdeme se mrknout, copak je to za kouzelný kvítek! Vrbovek je prý známo na 200 druhů a jsou hojně rozšířeny po celém světě. Jako léčivky se ale používají druhy dva – vrbovka horská a vrbovka malokvětá.
Jak vrbovka malokvětá vypadá
Vrbovka malokvětá je cca půl metru vysoká bylinka se vzpřímenou a stále chlupatou lodyhou (nadzemní částí rostliny, která nese listy). Lístky vrbovky mají lehce zubatý okraj a jsou kopinaté, tedy v dolní třetině nejširší a k oběma koncům se pozvolna zužují. Vrbovkové květy jsou drobné a mají bleděrůžovou, někdy až červenou barvu – rostlinka kvete od června do září. Sbírá se celý stonek s listy i květy a lze to prý udělat tím způsobem, že stonek jednoduše zlomíte.
Vše se pak suší a z této sušiny se připravuje nálev. Jedna polévková lžíce drogy se spaří 250 ml vody a nechá se 15 min louhovat. Buď se může nálev pít samotný, nebo v kombinaci s jinými bylinkami – ideálně takovými, které se navzájem v léčivých účincích podpoří a doplní. A k tomu, abyste mohli chytře míchat, potřebujete samozřejmě vědět, na co je vrbovka vůbec dobrá, což si povíme právě teď.
S čím vám vrbovka pomůže
Pamatujte si, že vrbovka vám pomůže ozdravit tři orgány: prostatu, ledviny a močový měchýř. Přičemž u prostaty je prý účinek přímo zázračný a muži by měli vrbovku chránit vlastním tělem a vzpomenout si na ni jako první, kdyby je nedejbože problémy s prostatou přepadly. Je to jeden z největších darů, které jim Matka Příroda z rostlinné říše přichystala! Dočetla jsem se, že vrbovka je tak silná a účinná, že pro muže, kteří trpěli při zbytnělé prostatě a močili doslova po kapkách (nebo jim hrozila operace), znamenalo nasazení vrbovky neskutečnou úlevu už od prvního šálku, zmírnění potíží takřka na počkání a často také úplné vyléčení.
A přitom takový nenápadný kvetoucí plevel, chtělo by se říct… A ejhle, co se z bylinky vyklubalo! Dokonce byl popsán její pozitivní účinek na léčbu benigního nádoru prostaty. A působí i významně preventivně, aby k nádoru vůbec nedošlo. Vrbovka podle mnoha zdrojů zabírá i v případech, kdy jsou na problémy s prostatou krátké i léky. Takže chlapi, jestli to tu čtete a problém s prostatou vám není cizí – určitě zkuste vrbovkovou pitnou kúru nasadit!
Pro zdravý močový měchýř
Nejen prostatici ale zajásají – vrbovka totiž působí protizánětlivě a protimikrobiálně i v případě urogenitálních potíží. V podobě čaje se používá při léčení ledvinových a močových zánětů. Takže kdo máte zafixované na močový měchýř striktně jen brusinky, zapište si za uši, že vám tuze uleví také vrbovka, nebo i zlatobýl a lichořeřišnice. Ale ať si v reklamách na prášky propagují, co chtějí. Pro mě je jeden z největších antibakteriálních zázraků na světě hlavně ta lichořeřišnice. Vyzkoušeno letošní zimu, kdy se ke mně žádný bacil ani nepřiblížil!
A teď už to můžu prohlásit, aniž bych cokoli zakřikla, poněvadž je jaro. Ani jsem za celou zimu nekýchla a nastydlý močák se mi taky vyhnul obloukem. Jakto? Inu, pamatujete ještě na článek o Lichořeřišnici? Jop, tak přesně ta jedna lahvička mi zachránila kůži. Fakt. Kdykoli na mě cosi lezlo, zvýšila jsem dávku. A další den mi bylo fajn. Takže jsem letos lichořeřišnici zasadila i do záhonku… :-)
Jak vrbovku užívat a v jakých produktech Dr. Popova ji najdete? Jestli máte v oblibě čajíky, přijde vám vhod vrbovka malokvětá nať, nebo Prostat tea. Kopete-li spíš za tým bylinkových kapek, omrkněte varianty Vrbovka, Kotvičník zemní s vrbovkou, nebo kapky Sex-muži-prostata. A nezapomeňte, že bylinky se nezdají – mají sakra velkou sílu! :-)
Buďte první! Přidejte komentář