Ať v duchu přehlédnu svůj zástup vyzkoušených produktů z které chci strany, nevlastnila jsem za celý svůj život ŽÁDNÝ, který by vydržel jeden den a víc. Ani přírodní, ani nepřírodní. Částečně sliby splnila jen dryjáková Rexona, ale bohužel v tom smyslu, že jsem ji 2 dny nedokázala z podpaží vydrhnout. Z čehož plyne, že 100% veškerých antipotních vonítek je podle mé zkušenosti nutné alespoň jednou denně obnovit. A to i v případě, že se zrovna nevracíte z fárací šichty v dole František, ale máte za sebou naprosto běžný den. Hlavní hrdina dnešního článku? Rakytníkový deodorant roll-on Weleda. A který na sobě jen tak mimo řeč vede 24 h :-)
Co v článku najdete:
Rakytník pro všechny!
Rakytník hodně můžu. A jestli něco považuju kromě medu za léčivý zázrak hodný poklony až k zemi, jsou to právě zářivě oranžové bobulky rakytníku, které hravě nakopou zadek i igelitce Celaskonu. Tak moc jsou zdravé! A to nejen při konzumaci (o čemž se opět přesvědčuju u rakytníkové šťávy téže značky), ale i zevně. Pamatujete si ještě na tuhé bambucké máslo Bebutter?
Bylo s rakytníkem a chlapovi do pár dní zahojilo vyžraný flek od Sava na noze, který se mu udělal při blbém vymáchání prádla… [eeej, kdyby tehdy neskončila celá pračka bílého prádla v růžovém odstínu, bylo by to i vtipné] I proto se dívám na rakytník jako na cosi velice léčivého, na co je možné se spolehnout při kdejakém neduhu – ať už kožním, nebo když si na vás brousí zub nějaký bacil.
Jak se ale rakytník zachová, když na něm postavíte přírodní deodorant? Co udělá s podpažím? Bude fungovat? A dá čistě teoreticky těch avízovaných 24 hodin?
Balení deodorantu
Vezmeme to pěkně od obalu, jako když máte produkt poprvé v ruce. Deošek je tekutý a nanáší se na čisté podpaží pomocí kuličkového aplikátoru. Určitě po aplikaci doporučuju nechat podpaží chvíli luftovat, aby vrstvička deodorantu měla možnost zaschnout. Stačí 1-2 minutky.
Ohledně vůně jsem vyzvídala od osoby nejpovolanější, u Janičky z blogu Essence of Rose, která pro Weledu přímo pracuje! A ta mi prozradila, že kombinace esenciálních olejíčků, které se ve složení schovávají pod položkou „parfum“, je grep, mandarinka a pravé santalové dřevo. Účinná látka s deo efektem je lékořice a lemon ester (ve složení jako Tiethyl Citrate). Plus samotné esenciální olejíky jsou antibakteriální, takže když se zkombinují se zmiňovanou lékořicí a lemon esterem, mělo by to všechno dohromady fungovat právě jako deodorant.
Dojmy z testování
Neřekla bych o sobě, že se potím jak vrata od chléva, což vždycky důležitě podotknu na začátku každé deodorantové recenze, abyste měli představu, jaká je moje startovní pozice při testování. Nemusím nutně vlastnit silný antiperspirant a bohatě si vystačím s deodorantem (čili produktem, který pocení nezabraňuje, ale chrání vás před pachem potu).
U krémových mám vypozorováno, že na mě perfektně zabírá receptura s obsahem sody ve složení. U tekutých (kuličkových) deošků si nejsem jistá, co přesně mám v soupisce ingrediencí hledat, aby mi to najisto fungovalo, takže postupuju stylem pokus/omyl. A tak to bylo i v tomto případě. A také doplňuju, že po velmi zlé zkušenosti s jedním deo omylem od Santé jsem postupně vyházela všechny umělé smradlavé svršky a v 99,99% nosím jen bavlněná trička.
[moc to okecávám a začíná to být podezřelé, co? Jako kdyby se mi nechtělo kopnout do vosího hnízda a na rovinu napsat, co je deoš zač, viďte? Žádný strach, všechno vám prozradím v následujících odstavcích]
Rozdělila bych fungování rakytníkového deodorantu na několik kategorií/situací tak, jak jsem ho testovala. A myslím, že takové hodnocení bude nejpraktičtější pro všechny z vás.
Situace 1
Běžný den v kanceláři bez nervování, kdy váš nejnamáhavější úkon je zmáčknutí čudlíku na kávovaru
Výsledek: s tímhle by si poradila naprostá většina deodorantů a rakytníková Weleda není výjimkou. Drží přesvědčivě asi 4 hoďky, pak je nutné vrstvu obnovit. Poznám to podle toho, že si zkusmo přejedu dlaní v podpaží a přičichnu. Pokud mě do nosu brnkne byť jen jedna potní mikromolekula (chemici se uklidní a přestanou nadskakovat na židli), deo okamžitě nanáším znovu. Pro takovýto den potřebuju voňku nanést jedenkrát. Pak zase až po návratu domů, ale to je pak po sprše logické.
Situace 2
Nákupy ve městě, kdy sice nesprintuju ulicemi s jazykem na vestě, ale taky se nenechávám vozit tramvají až ke dveřím obchodu a čekají mě nenáročné pochůzky.
Výsledek: chodit takhle celý den, deo mám potřebu obnovit při každé zastávce na WC, což je cca co 2-3 hodinky. V opačném případě mám zvláštní pocit, že už to není ono a začínám se cítit.
Situace 3
Běžný den, kdy kombinuju kancl a pochůzky a abych se nenudila, tak si za krk naložím trochu stresu a občas se z něj zatřepu jak drahý pes.
Výsledek: dvě hoďky a dost. Víc mi deodorant nedal. Pak už jsem se potřebovala osvěžit a vrstvu obnovit.
Situace 4
Napíšu to sem jako „sport“, ale všichni budeme vědět, že jsem deodorant testovala při půlhodinovém zběsilém úprku na poštu, kdy ze mě doslova „lilo jak z vola“ a u přepážky jsem se vydýchávala tak, že jsem mohla paní na druhé straně na zafuněné sklo nakreslit prstem obrázek. Nebo rychle napsat SOS, kdyby mě šlehlo.
Výsledek: čekala jsem, že po rozepnutí zipu se mi ze zimní bundy vyvalí smrádek jak z dobře naložené fusekle. Ale konalo se milé překvapení! Byla jsem sice splavená jak blázen a tričko jsem měla mokré, ale po odéru potu ani památky! Deodorant jsem použila těsně před odchodem z domu a cca po hodině, kdy jsem se vrátila (ok, při zpáteční cestě už jsem se vezla půl cesty busem), bylo všechno na parádu! Jasně, pak jsem to brala přes sprchu, takže jsem dál už nečekala, kdy deo přestane zvládat. Ale fakt mě to šokovalo! Tudíž pro sport ano, ale krátce.
Situace 5
Extrémní stres, kdy vám z hladiny adrenalinu praskají i žilky v očích.
Výsledek: ok, tu bychom se asi mohli bavit o výdrži se stopkami v ruce :-D Ale záleží na tom, jak moc se při takových situacích (a každý je nervní při něčem jiném) potíte. Já jak kdy. Někdy ze sebe během dvaceti minut odplavím snad i barvu ve vlasech, jindy by se ve mně krve (a potu) nedořezal. Pokud jde o první potní případ, deo mě nepodrží a během zmiňovaných pár desítek minut bych byla nahraná.
Když je možné se dopředu na takovou situaci nachystat, sáhnu po chemce, nebo po osvědčeném sodovém deodorantu. A v případě, že mě stres potká nečekaně a mám na sobě něco s malou výdrží, udělám deset kroků zpět, vyhledám nejbližší koupelnu a jdu se jednak uklidnit, druhak převonět :-)
Rakytníkový deodorant Weleda – shrnutí
Abych to celé shrnula – velmi nenáročný a lenošný den dá deo s 1 obnovením. Pro běžný den doporučuju 2-3x aplikaci opakovat. U sportu bych použila deo před i po. A během extrémních stresových situací bych se asi spolehla na něco jiného.
Toliko mé dnešní postřehy. Máte s rakytníkovým deodorantem Weleda zkušenosti? Jestli jo, dejte mi vědět v komentářích, do jakých situací byste ho (ne)doporučili vy! ;-)
Bebe! To bylo milé čtení ♥ Rakytníkový deoš bych chtěla asi ovonět, jestli voní jako lízátko (nějak mám o něm takovou představu), ale domů bych ho nechtěla. Zkoušela jsem jejich předchozí tři a vůbec jsme si nesedly, dokonce se s nimi potím snad víc než bez nich! Ani na doma je nechci :D To je asi jediné, co od Weledy fakt ráda nemám :D Ale navedla jsi mě na myšlenku „různých druhů potu“ – zdravý po sportu, nezdravý při stresu… Zkusím to u sebe vypozorovat. Díky za článek! :)
Děkuju, Primadonnko! :-)
Hehe, že by Ti weledí deošky vyloženě vyvolávaly pocení? Tak to je pak nákup roku, takový deodorant! :-D
Bebe
Super blog
Děkuju! :-) Bebe