Naposledy aktualizováno 29 ledna, 2024
Mám lakovací a nelakovací období. Ačkoli to první silně převládá, přímo závisí na tom, jaké lahvičky laků na nehty mám zrovna v zásobě. Logicky – nebudu používat laky, které mě iritují už při pohledu na ně, když si vybavím všechnu tu piplačku, která ve výsledku nejstojí za to, protože lak schne dvě hodiny, vydrží deset minut a ještě mi zhnusní a zabarví nehty. Ale!
Navzdory tomu, jak často laky používám, jich paradoxně nemám moc. Třeba teď vedu doma pouhých pět lahviček. Bezbarvý, tyrkysový, perleťový, rudý a „démantový“. Poslední dva vám dneska ukážu, protože jde o nejnovější přírůstky ve sbírce. Oba přírodní laky na nehty jsou od holek z Borůvkového kopečku a každý je od jiné značky. Červený od Sundays (odstín č. 15) a diamantek od 100% Pure (odstín Pinkerton). Rozdílné jsou velmi, řekla bych – a to barvou, vlastnostmi i výdrží.
Co v článku najdete:
Přírodní lak na nehty – nebo spíš „méně toxický“?
Jo a poznámka – píšu sice „přírodní“, ale hodilo by se víc označení „přírodnější“. Přece jen je to pořád lak. Chápeme se, že jo?
Oba laky spadají do kategorie šetrných netoxických kousků, které neobsahují zdraví škodlivé látky. A oba jsou tzv. 10-free, což znamená, že v jejich složení NEnajdete TPHP (trifenylfosfát), dibutylfosfát, toluen, xylen, ethyl tosylamide, kafr, formaldehyd, formaldehydovou pryskyřici, parabeny a terc-butylhydroperoxid. 100% Pure navíc vlastní certifikát HCS, který ručí za to, že ve složení se ani z rychlíku nemihne karmín, nebo šelak (čili „ingredience“ z broučků). I Sundays laky jsou veganské a tyhle věci v nich nejsou. V tomto ohledu je možné tedy na značky nahlížet stejně, a to včetně obsahu lahviček (14 ml a 14,7 ml) i ceny (liší se o pár desetikorun).
Jak se mi tedy s laky pracuje a co na ně říkám?
100% Pure lak na nehty, odstín Pinkerton
Lak mi padl do oka hned, jak jsem ho viděla na borůvkovém Instagramu! Opravdu vypadá jak rozemleté diamanty, nehty okamžitě (ne)nápadně zkrášlí a třeba na sluníčku se na něj nemůžu vynadívat! Háže odlesky na všechny světové strany a mám pocit, že při každém natočení ruky objevím nový blýskavý odstín. Barva je to překrásná a jestli hledáte něco na každodenní nošení, bude to trefa do diamantového!
S lakem se mi pracuje perfektně, i když má tenký delší štěteček. Poslední dobou dávám přednost spíš těm širším a placatějším. Nicméně i s tímto jsem schopná nehty pohodlně namalovat. Zvlášť u odstínu, kde ani drobný přetah není vidět.
VELMI chválím bleskové zasychání – dvě minutky, když moc. Tedy za předpokladu, že vám stačí jedna vrstva bez podlaku (mně ano!). V takovém případě máte manikúru hotovou raz dva a stihnete ji klidně ve spěchu i ráno :o)
Jemný, třpytivý… Ale možná ne do moře
Obrovskou výhodou odstínu Pinkerton je také to, že vám nezabarví nehty. Takže i když ignorujete podkladovou vrstvu (což já u tohoto laku dělám), nikdy se vám nestane, že byste po odlakování vypadali, jako po prodělané žloutence. U odlakování to tedy chce asi o 2 vteřiny práce u každého nehtu navíc, protože třpytečky se rády drží hlavně v krajích, ale problém se sundáním laku nemám ani v nejmenším.
Jediné, co jsem zaregistrovala na dovolené u moře? Změna barvy. Stalo se mi to dvakrát, takže to náhoda nebyla. Po 2 koupacích dnech u moře mi lak změnil barvu z narůžovělé na nažloutlou. A vypadalo to dost divně. Nezúčastněný pozorovatel by něco takového možná přehlédl, ale mému oku sokolímu to neušlo, takže jsem lak odlakovala a nahodila vrstvu novou. To je ale jediné zaškobrtnutí, které si u laku 100% Pure vybavuju. Jinde než u moře mi to nikdy neudělal. Že by ta sůl? Kdoví.
Jo a málem bych zapomněla! Pinkerton má NESKUTEČNOU VÝDRŽ! Nalakujete ho a na týden na něj můžete zapomenout. A pak ho odlakujete ne proto, že by se olupoval, nýbrž proto, že vám začne odrůstat a to vypadá divně vždycky. Ale pořád je to lepší, než odrostlé gelové fujtajbly, to je jasné :o)
Přírodní lak na nehty Sundays, odst. č. 15
Můj první dojem byl jásavý tak, že to ani víc nešlo. V momentě, kdy jsem lahvičku držela poprvé v ruce, věděla jsem, že je to TA červená. A že bude bezkonkurenčně pasovat ke rtěnce Le Papier v odstínu Classy. To vám je tak nádehrně červený lak. Ale TAK! Nejde do oranžova, růžova, fialova… Je to učebnicový příklad té nejvíc opravdické rudé. Boží!
Šikovný štěteček i pro nešiky
Další pozitivní dojmy se konaly u lakování samotného. Štěteček je perfektně střižený – širší se zaoblenými hranami a namalujete s ním nehty snad i během jízdy po D1 v pravém pruhu. Levačkou. A to už je co říct!
Trpělivost růže přináší – někdy celou náruč, protože to dlouho trvá!
Z čeho už jsem byla nadšená o poznání méně, bylo zasychání. Poprvé jsem nadšeně lakovala ve dvou barevných vrstvách s jednou vrstvou bezbarvého podlaku. Po půl hodině to šlo všechno dolů, protože laky byly pořád měkké a nechtěly zaschnout. A mě to silně iritovalo. Ale budiž, třeba jsem mezi vrstvami neudělala dostatečný časový rozestup. Trpělivost v tomto ohledu není má silná stránka.
Příště jsem proto dala jednu vrstvu podlaku a jen jednu barevnou vrstvu. Lak perfektně kryje, takže druhá barva už není třeba. A absence další vrstvy byla časově velmi znát! Po několika minutách lak uschnul natolik, že bylo možné fungovat a nechodit jen s rukama vzhůru. Stejně jsem si ale musela dávat obrovský pozor, abych nikde nezavadila, protože by se na laku okamžitě vyznačila rýha. A to nechcete.
Výdrž Sundays laku
S výdrží se nemůže Sundays se 100% Pure srovnávat. 100% Pure je sázka na jistotu – nalakuju ho v případě, že jedu na několik dní pryč a jsem si 100% jistá, že si nemusím brát lahvičku s sebou na opravy. U červeného Sundays bych si na něco takového netroufla. Kraje nehtů se mi pomaloučku polehoučku ošoupávaly už druhý den. Třetí den už se mi sem tam ždibek laku odloupnul. Otázkou je, jak by to bylo u 100% Pure, kdyby šlo o podobně výraznou barvu. Třeba by tam drobné kazy byly znatelnější. Ale třeba taky ne.
Čisté nehty i bez podlaku
Abych nezapomněla – ještě jeden výrazný benefit musím Sundays přiznat. Na to, jak signální odstín to je, tak nebarví nehty! Ani do růžova, ani do žluta, nijak. Jestli je to šetrnou recepturou, nemám tušení. V případě, že se tedy vyhýbáte červeným odstínům právě z tohoto důvodu, můžete po Sundays s klidným srdcem sáhnout – žádné flekaté drápky se konat nebudou.
Přírodní laky na nehty – závěry
Ačkoli se zdá, že jsem si spíš plivla směrem Sundays, není to úplně tak. Oba laky mám tuze ráda a používám je s oblibou. Jsou barevně nádherné, mají v mé mini sbírce stálé místo a střídám je jak podle nálady, tak podle času. Když vím, že potřebuju upravit nehty šup-šup a utíkat, sáhnu po 100% Pure. Pokud mám času habakuk a nikam nespěchám, nachystám si po ruce knížku a než přelouskám pár stránek, Sundays mi zaschne a já můžu oslňovat davy s tou nekrásnější rudou :-)
PS: kdybyste chtěli pozlobit chlapa, otevřete mu stránku v Blueberry Hill s laky na nehty a zeptejte se, který odstín je podle něj nejhezčí. A jeho výraz pak vyfoťte… :-DD
Buďte první! Přidejte komentář