Otázky, které nedají lidstvu spát odnepaměti: Jaký je smysl života? Jsme ve vesmíru sami? A je rozdíl v tom, když si koupíte vlasovou masku za 39 Kč nebo za 1100 Kč? První dva problémy si nechám na jindy, ale se třetí otázkou vám můžu být dneska velice nápomocná! Napadlo mě totiž otestovat z Elnino 4 vlasové masky, které jsem vybírala vskutku vtipně – seřadila jsem si celou kategorii podle ceny a brala dvě nejlevnější a dvě nejdražší. Strašně mě totiž zajímalo, jestli se vyplatí do produktu tohoto typu investovat, nebo je ve výsledku úplně fuk, po čem sáhnete. Co myslíte, vyplatí se drahé vlasové masky?
Nejdříve se s vámi podělím o poznámky, které jsem si k jednotlivým maskám poznačila v průběhu testování. A ve druhé části článku zhodnotím výsledky, ke kterým jsem došla – to jest co jsem od toho na začátku čekala a k čemu jsem v průběhu testování tedy došla.
Co v článku najdete:
Vlasové masky, které jsem testovala
Testované masky – za závorkou máte přepočet Kč na 100 ml.
Kallos Cosmetics Keratin (275 ml / 39 Kč) 14,20 Kč
Stapiz Sleek Line Blond (1000 ml / 169 Kč) 16,90 Kč
Kérastase Aura Botanica (500 ml / 1106 Kč) 221 Kč
Kérastase Blond Absolu Masque Ultra-Violet (200 ml / 719 Kč) 359 Kč
Abych se neopakovala v textu: všechny masky se používají na vlasy umyté šamponem a lehce vysušené ručníkem. Žádné drhnutí. Prostě umyté vlasy zabalte do ručníku a nechte je tak 2 minutky, aby vám z vlasů necrčela voda, ale zároveň nebyly úplně suché.
Kallos Cosmetics Keratin
Na masku jsem byla zvědavá asi nejvíc ze všech – už kvůli těm rozjuchaným komentářům na webu. Navíc ta cena – to prostě chcete prozkoumat! Ohledně balení a konzistence nemám nejmenší připomínku. Maska se nabírá dobře, roztírání do vlasů je na jedničku. Totálně mě dostala vůně – mně něčím připomíná Guerlain Bergamote Calabria, jeden z mých nejmilovanějších parfémů! Masce chybí nějaký sladký tón, který v parfému je, ale jinak mají cosi společného a já si díky tomu maskování strašně užívám a ňufám ke kelímku a je to božííí. Nějaký vonný tón v položce „parfum“ se asi shoduje a mé čichové buňky to setsakramentsky baví!
Aplikace: snadná, příjemná a není jí co vytknout. Masku nemusíte po nanesení rozčesávat – pohodlně rovnoměrnou aplikaci zvládnete rukama.
Doba působení: 5 minut, ale klidně to protáhněte, není to nic proti ničemu. Když si masku nanesete na vlasy před koupáním a hodláte strávit ve vaně dalších 20 minut, zkrátka nechte Kallos působit během celé doby.
Stapiz Sleek Line Blond
Už jsem viděla hodně, řekla bych. Přesto mě obrovské litrové balení masky upřímně šokovalo! Ježiš vždyť to si velikostí nezadá s mega pikslami s proteiny pro kulturisty! A překvapení zdaleka nekončilo. Že má maska modrou barvu, to je pochopitelné – vzhledem k jejím určení pro blond vlasy a neutralizaci teplých odstínů ve vlasech. Ale že voní jako kopie modré aviváže na prádlo, to mě dostalo.
Zavřete oči, přivoňte a nemáte šanci poznat rozdíl. Což mi přijde komické, kdykoli po masce sáhnu. Nemůžu se ubránit dojmu, že jsem se přehlédla a napatlala si na hlavu modrý Lenor, nebo králíčka Azurita. A maska takto výrazně voní i z vlasů. Jestli vás proto irituje, že vám aviváž vyprchne chvilku po tom, co prádlo uschne, pořiďte si Stapiz masku a můžete kolem sebe šířit vůni čerstvě vypraného prádla celý den!
Aplikace: snadná a příjemná. Maska má skvělou konzistenci, která se dobře nabírá i prsty a nehrozí, že vám někde kydne bokem. Také se perfektně roztírá ve vlasech, nestéká z nich a i bez rozčesání masku nanesete rovnoměrně.
Doba působení: 5 minut, pokud vlasy zahříváte třeba fénem, 10 minut při normální pokojové teplotě. Já nechávala 10-15 minut – podle toho, jak jsem zrovna zapomněla utíkat do koupelny.
Kérastase Blond Absolut Masque Ultra-Violet
Oproti masce Stapiz je Kérastase odstínově ne modrá, ale fialová. A to že echt temně fialová. Pigmentů má podle všeho na rozdávání. A to je i důvod, proč je lepší si k jejímu nanášení vzít raději rukavice. Ne, že by pak nafialovělé nehty a jejich okolí nešlo vydrhnout. Ale proč to dělat, když tomu můžete díky rukavičkám snadno předejít. Vůně je nasládle krémová a jemná. Nic intenzivního, nebo agresivního.
Aplikace: doporučuji sáhnout po malé lžičce, až budete masku nabírat z kelímku. Má pro mě nepochopitelně úzké hrdlo, které komplikuje nabírání. Konzistence je hutnější, proto po nanesení ještě vlasy jemně rozčesávám plastovým hřebenem se širokými zuby. Abych měla jistotu, že se maska dostala na všechny vlásky.
Doba působení: 5-10 minut. Nevím, jak vy – ale já vzhledem k ceně u podobných věcí nechávám působení vždycky delší. Tedy 10 minut minimálně, reálně spíš 15-20.
Kérastase Aura Botanica
Nejhutnější maska ze všech čtyř testovaných. A také obsahuje nejvíce olejů. Voní jako tlumené a sladší makadamiové máslo od Alverde. A taky masku jako jedinou používám i po umytí vlasů třeba na konečky, nebo na uhlazení poletujících vlásků. Bez dalšího oplachování. A funguje znamenitě! Navíc maska je z 98% přírodního složení, takže teoreticky nehrozí, že by mi něco hlavu sežralo. A kdyby – už by se to dávno stalo, ne? :o)
Aplikace: maska je hutná jako máslo, tedy doporučuju být při nanášení důslednější a klidně mezi prsty protahovat jednotlivé prameny, abyste se ujistili, že jste masku nanesli všude. Plus můžete nakonec vlasy rozčesat hřebenem s širokými zuby.
Doba působení: uvádí se 5 minut, ale klidně to protáhněte, jak je vám libo. Nic se nestane, ani když masku necháte na hlavě půl hoďky (vyzkoušeno).
Moje původní očekávání a představy
Čekala jsem, že cena musí být nutně opodstatněná. Kdyby se lišila o desetikoruny, ani nepípnu. Ale o stovky korun? To se někde nutně projeví. Určitě. Největší naděje jsem vkládala do masky Aura Botanica, která na mě dělala takový extra výživný dojem (uvědomuju si, jak blbě to zní, ale je to výstižné!). A hodně jsem si slibovala podle recenzí také od Kallos Keratin. Zvědavostí jsem skoro nespala, to říkám na rovinu!
Žádnou z masek jsem nepoužívala nepřetržitě – tedy jeden týden/měsíc jednu, pak další. Nene. Střídala jsem je. A myslím si, že díky tomu bylo víc vidět, jak která funguje.
Která maska byla ta nej?
Nejvýživnější – bez debat Kérastase Aura Botanica. Jako kdybyste si místo rohlíku s máslem dali k obědu flák tuňáka s opečenými bramborami. Pocitově i výživově úplně jinde. Měla jsem dojem, že vlasy jsou méně rozlétané, na dotek hedvábnější a hladší. A ani náznakem nejsou vysušené a krepaté. Úžasné!
Nejvoňavější – suverénně Kallos Keratin. Už jen připomínkou Guerlain vůně se mi maska zaryla pod kůži a hodnotím její vůni pro mou maličkost jako nejlepší a nejnejnej!
Nejvíce ovlivňující barvu – Kérastase Blond Absolu. Přišlo mi, že dokáže slikvidovat teplé odstíny ve vlasech spolehlivěji, než Stapiz Sleek Blond.
Nejvíce vysušující – asi Stapiz Sleek Line Blond. Když to srovnám se třemi ostatními, není se vůbec o čem bavit. Po masce budete určitě potřebovat sáhnout ještě po nějakém vlasovém krému, olejíčku, nebo něčem podobném. U extrémně poškozených vlasů (což ty odbarvené jsou), by to nemuselo dlouhodobě dělat dobrotu, pokud byste se spoléhali čistě jen na masku.
Nejvíce vzdušné vlasy – Kallos Keratin. Maska vlásky uhladí, načechrá a zjemní, ale nevysuší a nezatíží. Pecka!
Nejzářivější vlasy – Kérastase Aura Botanica. Jestli to bylo tím, že vlasy fakt dostaly, co chtěly, maska nějak „zaplnila“ to poškození v nich (kadeřníci prosím přestanou zoufale bušit čelem o stůl :-) a vlasy byly díky tomu lesklejší? Těžko říct. Ale i na dotek byly vlásky po téhle masce nejkrásnější.
Nejvíce barvicí – Kérastase Blond Absolu. Bez rukavic ani ránu! Oproti Stapiz má asi x krát víc pigmentu, protože proti žlutým a teplým tónům působí výrazně přesvědčivěji.
Tak co? Vyplatí se investovat do dražší masky?
Pokud vám jde hlavně o výživu zničených vlasů a chcete je rozmazlit do bezvědomí a dopřát jim to nejlepší, co můžete (protože jste je předtím zničili tzv. „na totálku“) – investujte do Kérastase Aura Botanica. Ta maska je vážně skvělá a stojí za to. Kdyby vlasy mohly, normálně mě za jeden maskovací sedánek s tímhle kelímkem obejmou a dají mi pusu. Takovou radost z toho vždycky měly. Navíc masky nespotřebujete moc (díky tomu, jak je hutná) a balení vám vydrží dost dlouho.
Máte-li vlasy v relativně normálním stavu a chcete je hlavně uhladit, odlehčit a zjemnit, je podle mě úplně jedno, po které masce sáhnete. Stejnou službu vám udělá jak piksla za litr, tak kelímek za 40 Kč. Nemáte šanci poznat nějaký rozdíl.
U masek, které mají z vlasů tahat pryč teplé barevné pigmenty a mají zdůrazňovat studený podtón (všechna fialová kosmetika), záleží na konkrétní značce. Mně třeba s oranžovou/žlutou ve vlasech vůbec nehnula ani Shauma, ani Dove. Stapiz tak na 40%, Kérastase tak na 80%. A co jsem psala nedávno o fialové kosmetice L’Oréal Professionnel, tak ta byla tak na 90%. Z čehož usuzuju, že tady se rozhodně vyplatí si nějakou kačku připlatit, protože výsledky jsou nesrovnatelně lepší.
Tak schválně – jaké výsledky jste tipovali vy? A máte nějakou vlastní zkušenost s extra levnými vs. drahými značkami vlasové kosmetiky? Podělte se v komentářích! :-)
Děkuji za vyčerpávající recenzi :) Kdyby jsi to chtěla zopakovat, tak by mě moc zajímalo srovnaní šampónů. Je zajímavé, že šampony určené pro miminka mi vymývají hennu, kdyz je někdy použiji. Ale teď mam ještě zásobu Garnier Fructis masky na vlasy, tu jsem si koupila na zaklade tvoji recenze :)
Já děkuji za komentář a za tip, Františko! :-) Ty šampony by taky nebyly od věci – třeba zrovna ty typy, které nejméně vymývají barvu. Popřemýšlím! ;-)
Bebe
Skvelý koncept. Mám rada, keď niekto porovnáva drahé a lacné aby sme mi smrteľníci vedeli čo sa oplatí. Ja som zatiaľ žiadnu fancy masku na vlasy neskúšala ale ako vidím, tak za investujem práve do tebou spomínanej. Už dlho hľadám niečo na moje končeky a toto by mi mohlo pomôcť. PS, vážne super článok.
xxAlexandra z MS ALWAYS LATE
Moc a moc děkuju za komentář! :-) Je zajímavé porovnávat, co se ještě vyplatí a co jsou vyhozené penízky a hodně mě tohle testování bavilo. Na konečky kromě masky moc doporučuju „obyčejný“ arganový olejíček. Dokáže vyloženě zázraky ;-)
Bebe