Mezizubní kartáčky jsou věc, bez které se neobejdu. Jejich existence v mém životě je tak samozřejmá, jako že ráno hrábnu do skříně a obleču se. Neumím si představit, jak bych bez nich fungovala. A ani si to představovat nechci! Z čehož plyne fakt, že jejich nákup nikdy nenechávám na poslední chvíli, ale pokaždé se zásobuju dopředu, kdykoli je to možné. Anebo když objevím oblíbenou značku ve slevě, nebo v akci 2+1.
Dentální hygienistka říkala, že překvapivě mnoho lidí tuto pomůcku na čištění zubů ignoruje. A zbytečně si zadělávají na zubní kazy a budoucí paradontózu. Jakto? Vysvětlovala mi to tím, že zub má přeci 4 strany a jednu horní plošku. Když nepoužíváte mezizubní kartáček, vyčistíte jen polovinu zubu (nepočítaje v to horní plochu). Čistit zuby pravidelně a hlavně POŘÁDNĚ není jen kosmetická záležitost. O tu jde až ve druhé řadě. Primárním účelem této každodenní kratochvíle je odstraňování zubního plaku. To je měkký povlak, který se na zubech tvoří. A který když ho neodstraníte, promění se na zubní kámen.
Pak jste v háji. A pomůže vám jen hygienistka, nebo zubařka. Jo a ještě poznámka – pokud někdo tvrdí, že „se mu tvoří sám od sebe zubní kámen“, tak kecá. Zubní kámen vzniká z NEODSTRANĚNÉHO zubního plaku. Zubní šutr k vám nepřijde na návštěvu jen tak sám od sebe, že byste kousli třeba do jablka a bum ho, máte ho tam. Ne. Vzniká z neodstraňovaného plaku.
A ještě moje oblíbená vsuvka. Je velice hloupé, čistit si zuby striktně 2 minuty. Nebo jiný pevný čas. Čistěte si zuby, dokud nejsou čisté. Když jste na WC, tak se taky nezvednete v polovině snažení a neodejdete jen proto, že už jste překročili například 2,5 minuty.
Jak už jste zajisté pochopili, dnešní téma se bude týkat mezizubních kartáčků :-) Já jsem dostala na vyzkoušení hned dva typy od Lenky ze Stibio od značky Nordics a na rovinu říkám, že mám z nich radost každý den, když s nimi cídím zoubky k dokonalosti. Jedny jsou s delší plastovou (resp. PLA) rukojetí, druhé jsou s rukojetí bambusovou.
Co v článku najdete:
Nordics mezizubní kartáčky
Hned na úvod bych vyzdvihla výhodnost a cenu vzhledem k výdrži. Normálně si kupuju kartáčky kolem 150 Kč za 8 ks. Modrých Nordics PLA je v balení 10, bambusových pak 8, ale za 119 Kč. Čili jednoznačně je značka výhodnější třeba oproti Spokar, GUM, nebo TePe. To zaprvé.
PLA kartáčky?
Informační vsuvka: Co znamená zkratka PLA u modrých kartáčků? „PLA (kyselina polymléčná) je jiný druh polymeru, který je získán z obnovitelných zdrojů jako kukuřičný škrob nebo cukrová třtina. Ve srovnání s tradičním plastem se PLA mnohem rychleji rozpadne, je levnější pro recyklaci a nevyužívá neobnovitelné zdroje.“ (zdroj: Stibio.cz)
Za další – výdrž všech kartáčků je srovnatelná s konkurencí a nezdá se mi, že by některé vydržely méně, nebo více. S výjimkou TePe značky – tu jsem vždycky odrovnala překvapivě rychle, a proto ji nekupuju.
Menší než ty nejmenší
Největší výhoda oproti ostatním značkám – velikosti! A to prosím i ty nejmenší z nejmenších – 0,4 a 0,45. Nevím o člověku, kterému by na všechny mezizubní prostory pasovala jedna velikost kartáčku. To podle mě ani nejde. Vždycky najdete 2-3 velikosti. Mně nejvíc vyhovuje 0,5 a pak 0,4. Těmito dvěma velikostmi jsem schopná vyčistit všechny mezizubní prostory v ústech – i mezi zadními stoličkami. Výjimkou jsou místa mezi špičáky a dvojkami, které vypucuju pohodlně i jednosvazkovým Curaprox kartáčkem… Ehm :o) Co jsem ale chtěla hlavně zdůraznit, tak že s pidi kartáčky s bambusovými rukojeťmi vyčistíte i tu nejmenší zubní mezírku. Navíc drátky u kartáčků jsou překvapivě odolné a hned tak se „nevyčvachtají“.
A poznámka mě napadá i k obalům kartáčků. U modrých máte jednu krytku na kartáček, kterou si postupně předěláváte na každý nový kartáček. U mezizubních čistítek s bambusovou rukojetí není krytka žádná. Což je trochu nešikovné, pokud potřebujete kartáček sbalit s sebou na cesty. Aspoň jedna na balení by se hodila.
Zatím to ale vypadá tak, že namísto lovení mezizubních kartáčků po všech čertech se dám na značku Nordics. Jednak kvůli ceně, druhak kvůli lepšímu pocitu, že když už teda cosi takového potřebuju, tak aspoň od značky, která se snaží tyhle nepostradatelnosti vyrábět ekologicky.
Čistítka do uší
Jo a jedna bonusová vsuvka na konec! Růžová čistítka do uší! No nejsou boží? :-D Nijak sáhodlouze je popisovat nebudu, přestože jsou pro mě vatové tyčinky stejně nepostradatelné, jako mezizubní kartáčky, protože si čistím uši 1-2x denně. Nejen kvůli sluchátkům, ale hlavně kvůli špuntům do uší, se kterými už nějaký ten rok každou noc spím. Ze začátku to byl opruz, dneska už si snad ani neumím představit, že bych spala jinak. Klasické jednorázové plastové vatové tyčinky jsou od roku 2020 v Evropské unii zakázané. Tyhle Nordics jsou 100% rozložitelné bambusové tyčinky s vatou z certifikované bio bavlny. Takže tak :-)
Kolik velikostí mezizubních kartáčků potřebujete na čištění zubů vy? :-)
Buďte první! Přidejte komentář