Naposledy aktualizováno 27 ledna, 2024
Musela jsem se podívat do historie blogu, kdy mi Ecoegg prací vajíčko proběhlo blogem poprvé – už v roce 2018! Navíc bleděmodré vejce máme doma pořád a používáme ho na střídačku s normálním pracím práškem. Pro nás v něm pereme docela často, ale když v sezoně pereme pro hosty na apartmány, používáme normální prášek + přírodní parfém do prádla. S modrým vajíčkem mám super zkušenost a líbí se mi, že perfektně vypralo prádlo i v hodně tvrdé vodě. A jelikož jsem v rámci influencerského balíčku z Econea dostala i white variantu Ecoegg, rozhodla jsem se dnes zařadit recenzi na Ecoegg prací vajíčko na bílé prádlo s vůní svěží bavlny. Dokáže si poradit se skvrnami? A opravdu vybělí prádlo?
Ohledně podrobností toho, jak takové ekologické prací vajíčko funguje, vás odkážu na svou starší recenzi. Dala jsem si s tím dost práci, a tak je podle mě blbost opisovat informace znovu. Jestli vás zajímá, jak se vajíčko používá, kudy se do něj dostat, na kolik stupňů prát, nebo jestli v prádle zůstávají nějaké zbytky, všechno se v článku dozvíte.
Dneska se soustředíme na variantu „white“, což je vajíčko speciálně na bílé a světlé prádlo. Mělo by světlé barvy zanechat zářivé a svěží. Vezmu postřehy podle toho, co mě k tomu zrovna napadne jako otázky. Kdyby vás zajímalo něco, co tu dneska nezaznělo, stačí písnout do komentářů.
Co v článku najdete:
Peru na 40°C – v 90% případů (zbytek je na 30°C)
S vajíčkem je ideální prát na 40°C, snese ale i teplotu 60°C. Maximálně. Jinak podle mě je nesmysl prát na víc. Jednak dnešní prací prášky a gely fungují už při nejnižších teplotách. A druhak to prostě u 40 vs 60 není takový rozdíl, pokud perete běžně „onošené“ oblečení a ne třeba dětské tepláčky, které jsou po kolena od bahna a od kolen nahoru od něčeho horšího. Jasně, dočtete se třeba, že u spodního prádla se nezlikvidují bakterie při nižších teplotách. Ale upřímně – kdo z vás si pere spodní prádlo na 60°C? Jestli ho máte ještě z odolné bavlny a přežije to, tak možná. Ale obávám se, že jemná polyamidová vlákna a krajky by se na tuhle lázeň moc netvářily.
Máme pračku kombinovanou se sušičkou – můžu prát s Ecoegg?
Ano, ALE. Nikdy nedávejte nepřerušovaný program, kdy na praní rovnou navazuje sušení, aniž byste museli pračku znovu nastavovat. Ideální je nastavit jen separé praní. Po dokončení praní vajíčko z pračky vyndat (a vyměnit ho třeba za jeho sušicí bratříčky od stejné značky) a dát prádlo sušit. Kdybyste prací vajíčko Ecoegg nechali v sušičce, sušení by rapidně snížilo účinnost pelet.
Jak Ecoegg prací vajíčko pere? Poradí si s fleky?
Zkoušela jsem bílé ponožky, které měly „šlapky“ tak šedé, až to vypadalo jako další barva. Holt když v nich vyběhnete ven za kočkou, která vám zdrhla ze dveří a zapomenete si obout pantofle když venku prší, dopadá to takhle. Testovala jsem i zaprasené utěrky z kuchyně (ale ne mastné – na mastné fleky používám houbičku, nebo papírovou utěrku). A sondovala jsem účinnost vajíčka i na bílých tričkách, které mi „ozdobily“ zažloutlé fleky od antiperspirantu. Výsledky?
Ponožky jsem skoro nepoznala – byly jak nové! Ani jediný flíček. Čisťunké a pěkné. Na jedničku s hvězdičkou!
Utěrky bych ohodnotila na 4/5 – semo tamo flek tam zůstal (starý), ale celkově byla utěrka vypraná dobře.
Tričko a fleky od antiperspirantu – odstraněno na 90%. Což je o 90% víc, než si s tím poradil normální prášek, který s flekem nehnul ani náhodou. Díky vajíčku bych se tak mohla vyhnout drhnutí podpaží na tričkách v ruce. Což je moc fajn vidina! Ačkoli – s tímhle laSaponaria mýdlem na praní to není zas taková oběť. Když ho po praní necháte chvíli oschnout na umyvadle, provoní vám koupelnu víc a líp, než kdejaká voňavá svíčka, nebo voňka! Podrobnější recenze mýdla najdete tady.
Opravdu rozzáří bílou barvu?
Tady se s chlapem neshodnem. Já tvrdím, že to prádlo svítí bíle, on držkuje něco o tom, že je zašedlé. Mně se opravdu zdá bělejší a mnohem zářivější.
Vůně a měkkost
Prádlo voní tak nějak roztomile miminkovsky. A je krásně měkoučké. Pokud by se mi moc chtělo ještě žehlit, dotáhla bych k dokonalosti pocit, jako v dětství, když mi mamka nachystala čisté tričko.
Baví mě, že prádlo je voňavé, ale tak nějak čistě voňavé. Není tam žádná umělá parfemace. Prostě voní jako čerstvě vyprané prádlo. Znovu mi to osvěžilo vzpomínku na jeden brigádnický den v prádelně, kde jsem vyfasovala oddělení hotelových měkkých bílých ručníků. A jednou, když se na obrovský stůl z obrovské pračky vysypala nová várka vysušených nadýchaných ručníků a nikdo se nedíval, jsem si musela vyzkoušet se v nich trochu poňuchňat :-D
Moje dojmy z Ecoegg pracího vajíčka
Vřele doporučuju Ecoegg vaječné praní vyzkoušet, pokud perete běžně ušpiněné prádlo. Žádné montérky od šmíru, nebo skvrny od motorového oleje a podobné lahůdky. Vajíčko vám začne šetřit penízky, ještě než vypotřebujete první peletky. A zjistíte, že vám vlastně vůbec nechybí žádná aviváž, nebo přidaná umělá vůně. Že to prádlo jednoduše voní čistotou samo o sobě. Což asi hodně ocení citlivky, ekzematici a vlastně i maminky s mrňaty.
Za mě je Ecoegg prací vajíčko na bílé prádlo tuze zajímavá a funkční alternativa normálního pracího prášku. A je ještě o level výš, než eko prací prášky a gely. Protože neprodukujete žádný další odpad. Ani plastový, ani papírový. Jednou za čtvrt roku do vajíčka nasypete nové peletky a je to. Tadááá :-)
Buďte první! Přidejte komentář