Jestli něco na zimním a podzimním období miluju, jsou to svíčky. A třeba taková procházka po hřbitově na Dušičky nebo Vánoce, to je pro mě vrchol romantiky. Trochu morbidní, uznávám, ale mě to hrozně uklidňuje. Dělá mi dobře na duši to mihotavé světlo svíček, kor když vím, že každý plamínek znamená jednu láskyplnou myšlenku na někoho, kdo už tu není. Čím víc plamínků, tím víc lásky. To podle mě jistým způsobem romantické je, neníliž pravda?
Doma si pak s radostí pálím svíčky jako rituál zklidnění a soustředění. Hlavně když potřebuju pracovat a motivovat myšlenky, aby se shlukovaly do něčeho, co dává smysl. Svíčky mi v tom hodně pomáhají, protože jejich měkké světlo působí na roztěkanou mysl jako zapnutí elektrické dečky na našeho kočičáka. Jakmile zjistí, že dečka hřeje, sedne si na ni, začne vrnět a v duchu odpluje na relaxačním obláčku do jiné dimenze. Zapalte mi svíčku a nahodím v hlavě podobný režim :-)
Co v článku najdete:
Nechť vám plamínek ukáže správnou cestu
Stejně jako u kosmetiky, i u svíček jsem si došla postupně k tomu, že bych raději doma viděla hořet přírodní svíčky, než jejich parafínové bratříčky. Proč?
Prapůvodní důvod je u mé drahé polovičky. Chlap totiž začal čím dál víc držkovat, že ho parafínové svíčky dusí a dráždí a slzí mu z nich oči a buhví co ještě. Normálně bych protočila oči, co si to zase vymýšlí za ptákoviny a kdoví, co zas kde četl. Pak mi to ale nedalo a začala jsem si o svíčkách číst víc. A nestačila se divit!
Jako já vím, že existují přírodní varianty, ale opravdu jsem si je v duchu zaškatulkovala jako luxus, který k životu nepotřebuju. Protože mi parafínové svíčky poslouží úplně stejně a ještě je nemusím shánět po všech čertech, nebo je objednávat složitě z internetu. Jenže jednou viděné už nejde „odvidět“ a s jednou přečteným je to úplně stejné.
A tak jsem se dozvěděla, že:
- parafín je vedlejším produktem ropného průmyslu a vzniká z neobnovitelného přírodního zdroje. Navíc jde o kal, který se dále zpracovává a čistí pomocí rozpouštědel. A také se k tomu všemu přidává směs různě škodlivých chemikálií v barvách a aromatech svíček.
- během spalování parafínového vosku se tvoří zplodiny. Může za to hlavně různá kvalita parafínového vosku, který se chemicky bělí a deodorizuje. Do vzduchu se poté během hoření uvolňují třeba saze, nebo VOC (těkavé organické sloučeniny, třeba benzen a toluen).
- syntetické vůně, kterými se parafínové svíčky voní, se uvolňují do vzduchu nejen při zapálení knotu, ale (a to mě slušně šokovalo) i při pokojové teplotě, aniž by svíčka musela hořet. A vlastně to i dává smysl – stačí projít v IKEA kolem palety se svíčkami. Voní docela dost, viďte? [jen vsuvka – si vzpomínám, jak jsme jednou nakupovali s chlapem svíčky právě v IKEA a já mu chtěla dát jednu ovonět. A jak jsem si nevšimla, že už přišel až ke mně, tak jsem vymrštila ruku s půlkilovou svíčkou ve skle a trefila se mu do zubu. Přísahám, že to bylo nejdelších 5 vteřin v mém životě, než si jazykem ohmatal zub, jestli zůstal celý. Takže jo, svíčky škodí i zubům, kdybyste nevěděli! :-D]
Jaké svíčky tedy zvolit místo těch parafínových?
Šetrných alternativ máte na výběr hned několik a volit můžete podle svého uvážení či sympatií k té které látce. A hlavně k výrobci. To poslední doporučuju prověřovat, protože ne vždy je všechno tak zelené, jak se tváří. Třeba u včelího vosku není výjimkou, že v obchodě vám srdéčko zaplesá nad sluníčkově žlutou svíčkou, ale jakmile se zahloubáte do složení, čeká vás zklamání. Potkat se dají různé poměry včelího vosku a parafínu a kolikrát je to i 20% vs 80% v neprospěch včelího vosku.
Sojový vosk
Svíčky z tohoto vosku vydrží hořet až o polovinu déle, než kamarádi z Parafínové lhoty. Sojový vosk nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře a produkuje méně sazí, než parafín.
Včelí vosk
Pokud je to vosk od tuzemského včelaře, který jej prodává jako přebytek, který včelky už neupotřebí, nic proti tomu a všechny palce nahoru. Takový včelí vosk je veliká vzácnost a radost, protože vám zútulní domácí atmosféru příjemnou medovou vůní a ještě prý i při hoření čistí vzduch!
Řepkový vosk
O této variantě jsem popravdě vůbec netušila, dokud jsem si o ní nepřečetla na blogu Econea. Prý jde o lokální a zdravou variantu vosku, která využívá zdroje z již existujících řepkových polí. Hlavní je (stejně jako u sóji), aby nešlo o GMO (čili geneticky modifikovanou surovinu).
Čím si doma svítím já
Teď zrovna dvěma druhy svíček. Jedny jsou čistě ze 100% včelího vosku a kupuju je v Müller drogerii v bio sortimentu. V balení je 12 kousků čajových svíček a stojí kolem 7 €. Voní úplně nádherně a zapaluju je hlavně v solné lampičce. A když je mi zima na ruce během datlování na počítači, zahřívám si dlaně právě o nahřátou lampičku tím, že na ni ruce položím. Moc fajnové!
Econea vonná svíčka: Zapálená pro přírodu
Druhou svíčku jsem dostala od Econea a jmenuje se Zapálená pro přírodu. Je to svíčka v plechovce a velice návykově voní po dřevě a koření. Je to nádherně konejšivá a zklidňující vůně, u které bych vůbec neprotestovala, kdyby nám po ní voněl domeček už napořád!
Svíčka hoří až 55 hodin a je vyrobená z použitých kuchyňských rostlinných olejů. Boží, co? A ne, nelekejte se – vážně se mi pokojem neline vůně hranolek a smažáku. Voní tu čistě jen kořeněné dřevo s hřebíčkem a pryskyřicí, ze kterého mě naštěstí nechytá touha jít vyplenit ledničku.
Pokud by vás ale přece jen zajímal takový mini rozbor jako u parfémů, je to nějak takhle:
Hlava: kořenitá vůně, hřebíček, muškátový oříšek
Srdce: dřevitá a kořeněná vůně
Základ: dřevitá a zemitá vůně, pryskyřice, pižmo
A než se začnete pídit po výrobci – vězte, že je jím přímo Econea. Přírodní svíčku mají na svědomí od knotu po obal a vy si ji můžete ukořistit u nich na e-shopu.
Znamenité tipy, které vám změní váš svět svíček
Hlavně info o tom, jak správně pálit svíčku je pro mě naprostou novinkou. Srovnala bych to s AHA momentem, kdy jsem zjistila, že neexistují dva druhy oliv (zelené a černé), ale že je jen jeden druh – dozrálý a nedozrálý a od toho se odvíjí barva. Takže poslouchejte:
Aby vám svíčka uprostřed nedělala vypálený důlek, ale hořela rovnoměrně a vosk mizel všude stejně, stačí vám jednoduchý trik. Nechte ji zapálenou dée, než půl hodiny. Ideální doba hoření je 2 hodiny, ale zároveň ne více, než 4 hodiny. Pak se kolem knotu nebude dělat tunel, kvůli kterému zůstává po stranách skleničky/plechovky nevyužitý vosk.
Před zapálením knotu ho také zkontrolujte a v případě potřeby zkraťte. Nejlepší délka knotku je 3-5 mm. Když je totiž knot příliš dlouhý, můžete si všimnout, že svíčka černě „kouří“ a plamen je takový nerovnoměrný. I to pak přispívá k tomu, že se vosk svíčky netopí všude stejně. Jinak pokud se ke knotku nemůžete dostat nůžkami, zkuste kleštičky na nehty. Nemáte zač :-)
Tak to by dneska bylo ke svíčkování asi všechno. Jestli máte nějaký vlastní objev ohledně oblíbených zdravých svíček, budu moc ráda za info v komentářích! :-)
PS: momentálně v nabídce Econea objevíte také dvě zvýhodněné vánoční sady. Jedna je Vánoční balíček pro radost, který obsahuje rovnou tři produkty – svíčku Zimní nálada od značky Rozvoněno, čajový adventní kalendář Sonnentor a semínkovou bombu Blossombs ukrytou v originální papírové vánoční ozdobičce, která je připnuta k přáníčku. Druhá sada Pan Perníček pak obsahuje BIO čaj Čas na perníček od moravského Sonnentoru, vonnou svíčku Vánoční zázrak od značky Rozvoněno a BIO mleté perníkové koření taktéž od Sonnentor.
Buďte první! Přidejte komentář