Největší výzva pro mou chroustí klávesnici? Podle mě jsou to rozhodně recenze parfémů. Protože u kosmetiky můžete posoudit spoooustu viditelných vlastností, které hravě popíšete, aniž byste nad tím museli příliš laborovat. A i výsledky testování jsou očividná záležitost, která se hodnotí poměrně snadno. Ale popsat někomu vůni, kterou nikdy necítil? A ještě navíc tak, aby si ten voňavý obláček dokázal doopravdy představit? To je panečku úkol, který není úplně jednoduchý. Zas na druhou stranu – když se to ale povede tak, že díky písmenkům se před vámi parfém pomalu zhmotní, je to opravdický majstrštyk.
Poslední dny se mi doma sešlo hodně vzorků přírodních parfémů, a to od značky Abel a Kvitok. A jelikož si neumím představit, že bych zrovna přírodní parfémy nechala doma ležet jen tak, aniž bych se podělila o všechno, co jsem (byť ze vzorku) stihla vyňufat a objevit, vrhneme se na ně postupně na všechny a zkusíme spolu objevit, co každá vůně vypráví za příběh.
Co v článku najdete:
Přírodní parfémy Kvitok
Začneme slovenskou značkou Kvitok, a to hned pěti vzorky z řady Senses – Fruity, Glamorous, Lovely, Thunder a Universe.
Líbí se mi, že Kvitok udělal rovnou celou testovací sadu se všemi svými parfémy, které nabízí. Takže si aspoň můžete udělat představu, co od značky čekat a pěkně v klidu si doma všechno otestovat.
Každý vzorek má 2 ml a je balen ve skleněné lahvičce s hliníkovým rozprašovačem a víčkem. Za mě rozhodně jeden z nejlepších nápadů, jak takový vzorek parfému prezentovat. Vyzkoušíte jej přesně tak, jak byste používali velké balení – pohodlně s rozprašovačem. Osobně nemám moc ráda miniauturní skleněné lahvičky s plastovou „paprčkou“, kterou musíte otřít třeba o zápěstí a teprve pak testovat. U pleťových olejíčků proč ne, u parfémů je to na prd. Malinké spreje jsou mnohem lepší!
Každý ze vzorků dává na jedno stříknutí poměrně štědrou dávku vůně, tak s tím počítejte a nelekněte se při prvním použití. I přesto vám ale celý vzorek vydrží při každodenním testování klidně týden, možná déle. Na ujasnění si názoru, jestli vám ta která vůně vyhovuje, je to tedy ideální doba. Ačkoli je fakt, že před xx lety jsem si takhle ujasňovala u Bottega Veneta parfému, jestli ho nutně potřebuju, asi dva roky :-D Výjimka, potvrzující pravidlo, no.
Ještě praktické info, které třeba mě na začátku dosti zmátlo. Vůně je označovaná jako „toaletní parfém„. Známe toaletní vodu a parfém. Ale kombinaci? Chvilku mi to vrtalo hlavou, tak jsem jukla na domovskou stránku Kvitku a tam jsou vůně značeny jako EdP, čili „parfémová voda„. Tak jen abyste věděli.
Mrkneme se na každou vůni zvlášť, ať se v tom moc neztratím.
Toaletní parfém Fruity + Glamorous
Kdyby vás zajímalo obsáhlé info z delšího testování, rozhodně doporučuju mrknout na můj článek z doby před 5 lety, kde jsem vůni Fruity a Glamorous popisovala.
A co moje dojmy po pěti letech? Rozhodně trvám na tom, že tyhle dvě vůně jsou skvělými dárečky pro malé slečny. A když říkám malé, myslím tím do 15 let maximálně. I když… v dnešní době bych tu hranici možná i snížila. Vůbec si neumím představit, že by Glamorous a Fruity používala dospělá žena. Což neznamená, že by nemohla, to dá rozum. Stejně jako u oblečení je to čistě otázka volby a vkusu, který se u každého z nás liší. Moje cítění je ale nastaveno takto.
Glamorous
Hlava: bergamot, pomeranč
Srdce: jasmín, badyán
Základ: santalové dřevo, vanilka, cedrové dřevo, pačuli
Fruity
Hlava: malina, broskev, anýz
Srdce: černý rybíz, růže, fialka
Základ: vanilka, karamel
Glamorous je v prvních tónech rozjásaná žvýkačka, která vás provede cukrárnou s gumovými bonbony, karamelkami a žužu. Úplně před sebou vidím ten obchod, co vypadá jak pirátská jeskyně a kupujete si tam mňamky na váhu. Teprve až po několika minutách z vůně ucítíte jasné cedrové dřevo ze základu. Až mě samotnou překvapuje, že se dostává ke slovu tak brzy. Je to ale ingredience, kterou v parfému prostě nezapřete a je dosti výrazná, tak možná proto.
Vanilku bych hádala v vůni až po tom, co jsem mrkla na tahák se složením. Ale je fakt, že se s cedrovým dřevem hezky doplňuje, zakulacuje ho a výsledek je potom takový něžný a sametový, i když pořád hodně cukrátkový.
Fruity je více ovocná vůně a zaručeně se neubráníte pocitu, že právě voníte k otevřenému sáčku s LIPO čočkami, které jsou v pytlíku smíchané s vitacitovým práškem s příchutí černého rybízu. Jo, tak bych to popsala. Parfém je citelně intenzivnější a ostřejší, než Glamorous a působí na mě spíš plošším dojmem. Jako kdyby na vás vyhrknul v jedné vteřině vše, co v něm je – bez náznaku pokračování, rozvíjení, změny. Přičichnete, zhodnotíte, ale dál nemusíte čekat, co se z toho vyvine, protože… se nevyvine nic. Co cítíte hned, to ucítíte i za hodinu.
Toaletní parfém Lovely
Hlava: malina, pomeranč, bergamot
Srdce: růže, kardamom, levandule, pačule
Základ: vanilka, santalové dřevo
Přestože by se mi barvou i názvem vůně Lovely hodila spíše pro ženy, první vyzkoušení mě rychle vyvedlo z omylu. Až jsem se zpětně dívala, jestli jsem nepopletla vzorky. Lovely se mi zdá jako unisex vůně, která by se hodila pro ženy i muže. Na první dobrou mi připomíná pánskou vodu po holení, která se ale někde v jádru nemůže rozhodnout, jestli dát přednost čistě chlapskému vyznění, nebo to vzít zkratkou ke květinové zahrádce plné růží.
Je to svěží čistá vůně, kterou uživíte spíše na jaře a v létě. Je lehká, osvěžující a podtrhne pocit, že jste v úmorném vedru právě vylezli ze sprchy. Kdyby měl parfém na sobě chlap, tak řeknu, že má příjemnou vodu po holení – ten typ, kdy vám nevadí stát v obchodě o 10 minut déle ve frontě u kasy, protože člověk před vámi voní právě takto. Kdyby si parfémek oblékla žena, tipovala bych, že použila nějakou vůni se světlemodrým flakonkem, alá Davidoff Cool Water, nebo něco na ten způsob.
Toaletní parfém Thunder
Hlava: máta, citron, tangerinka, bergamot
Srdce: černé koření, hořký pomeranč
Základ: pačule, tonka, santalové dřevo
Thunder se tváří jako unisex vůně, ale nenechte se mýlit – jde o čistě pánský parfém, přes který nejede vlak. V prvních tónech naprosto spolehlivě rozeznávám mátu, citron a bergamot. Je to příjemně svěží, až lahodná kombinace. Možná je to tím, že než se pořádně rozkoukáte (1-2 minutky), už se ke slovu dostává černé koření, které nad mátou a citrusy mávne rukou a okamžitě jim sebere veškeré náznaky jiskřivé rozjásanosti. Nechá jim šťavnaté citrusové srdce se sladkou ovocnou chutí, ale nedovolí jim sklouznout k typické citronové vůni, které je v letních vůních všude plno. A možná i proto se vůně nevytrácí hned, ale drží se na kůži jako klíště.
Thunder je podle mě opravdický parfém tak, jak si ho všichni představujeme. Žádná svěženková vodička, kterou se můžete polévat od rána do večera a ona vydrží pět minut a pak se ztratí, aniž by za sebou zanechala byť jedinou vonnou molekulu. Určitě vám nevydrží celý den (ostatně, to žádná parfém od Kvitku), ale třeba na 1-2 hoďky by to být mohlo. Mimochodem – ta máta je v Thunder rozpoznatelná po celou dobu, co parfém z kůže ucítíte – zajímavé!
Toaletní parfém Universe
Hlava: citron, zelené jablko, bergamot
Srdce: růže, orchidej
Základ: pačule, tonka, santalové dřevo, vanilka
Stejný případ, jako Thunder – krásný pánský parfém, který se v mých očích otevírá směsicí zeleného čaje a jablka. Dělá na mě dojem přírodní zelené vůně, která vás pohladí v horkém letním dni a nebude vadit snad nikomu v dosahu kilometru. Je velice milá, líbivá, pro okolí (hlavně to ženské) neuvěřitelně příjemná a regulérně vám zvedne náladu, když ji někde ucítíte.
Ideální letní parfém pro muže, řekla bych. A jsem si jistá, že pokud se jím navoníte jakožto muž, určitě se vás ženy začnou ptát, čím voníte – a to čistě proto, aby parfém mohli pořídit své drahé polovičce.
Parfémy Kvitok závěrem
Pětice parfémků má teoreticky obsáhnout vůni jak pro ženy, tak pro muže. Já bych ale řekla, že Kvitku se podařilo vymyslet dvě vůně pro hodně mlaďounké slečny, dva super letní pánské parfémy a jednu vůni na horké dny, kterou využjií jak ženy, tak muži.
Všechny vůně jsou lehoučké, vzdušné a jednoduché. Nečekejte žádné dlouhé rozvíjení, kdy vás parfém třeba po hodince překvapí úplně jiným vyzněním. Vůně Kvitok si nemusejí nikterak „sedat“, ani se kamarádit s pokožkou – voní takřka na všech stejně, řekla bych a jsou přesně to, co si představíte pod „typicky přírodním parfémem“. Kytičky, bylinky, ovoce – to vše v různém poměru a vyznění. Škoda je teda výdrže, ta je podle mě 1-2 hodinky maximálně. Víc žádný z parfémů nedá.
Pokud kupujete parfém naslepo a chcete něco přírodního na osvěžení na léto, klidně bych do některé z pěti vůní šla. Pro ženu stopro Lovely, pro muže Thunder, nebo Universe.
Zkoušeli jste některý z parfémů Kvitok? A co na ně říkáte? :-)
Buďte první! Přidejte komentář